По скелях гірського Криму пролягло безліч туристських стежок. І недивно – ті відпочивальники, яким сила, здоров'я і смаки дозволяють терпіти значні фізичні навантаження і обходитися деякий час без "благ цивілізації", поспішають познайомитися з унікальними природними куточками півострова. Чималий інтерес викликають каньйони кримських річок. Найвідоміший з них – Великий, але щонайдовший – Чорнорічинський каньйон.

Чорнорічинський каньйон
Чорнорічинський каньйон

Розмір оригіналу:   1200x900
Тип: jpg   Дата:

Маршрут, прокладений по його дну і берегам, дозволяє насолодитися незвичайними видами і заразом "випробувати на міцність" самого себе.

Де знаходиться Чорнорічинський каньйон в Криму?

З великих міст Криму щонайближче до пам'ятки знаходиться Севастополь. Ущелина проходить по долині Чорної річки від с.Широке (поруч розташована ще одна пам'ятка – Байдарська долина) до с.Чорноріч’є. Його протяжність – більше 12 км.

Історія виникнення: праця води

В Криму Чорнорічинський каньйон виник завдяки розмиву м'якого вапняку водами річки Чорної. Для півострова це досить повноводна річка, тому і результати її "роботи" виявилися такими значними. У сезон дощів туристам рекомендують утриматися від відвідування пам'ятки, оскільки різке підвищення рівня води може бути небезпечним.

Чорнорічинський каньйон
Чорнорічинський каньйон

Розмір оригіналу:   1392x927
Тип: jpg   Дата:

Чорнорічинський каньйон є щонайдовшим в регіоні. З 1947 р. це пам'ятник природи місцевого значення. У 1974 р. його територія і прилеглі скелі оголошені державним заповідником, так що переміщатися тут можна тільки по встановлених маршрутах, причому бажано у супроводі досвідченого інструктора.

Місцеві легенди: зелена або чорна?

Багато туристів дивує назва річки – Чорна. Вона дуже чиста, а вода в ній може здаватися зовсім прозорою, блакитною, зеленою, але ніяк не чорною. У чому секрет появи такого найменування?

Місцеві жителі пропонують два варіанти походження назви. Перший свідчить, що за часів Кримського ханства річка називалася Чоргунь. Значення цього слова залишилося невідомим. Після приєднання півострова до Російської імперії російські поселенці переробили незвичну їм назву в схоже по звучанню – Чорна.

Прихильники другого варіанту пропонують тим, що цікавляться поглянути на річку рано вранці із скель. Сонце потрапляє в каньйон далеко не скрізь і не відразу. У постійній тіні вода з висоти дійсно здається чорною.

Маршрути відвідування Чорнорічинського каньйону

Простий опис не дасть можливості оцінити усю привабливість природного пам'ятника – його потрібно бачити. Проте людям, зі слабким здоров'ям або що бояться висоти, така прогулянка може виявитися не під силу.

Вимагається деякий запас спритності і витривалості, щоб здолати цей маршрут. Чорнорічинський каньйон вимагає від своїх гостей вилізання по скелях і переходу річки убрід або по дуже умовних містках.

Чорнорічинський каньйон
Чорнорічинський каньйон

Розмір оригіналу:   2000x1333
Тип: jpg   Дата:

Подорож можна здійснити як від Широкого, так і від Чоерноріч’я. Є і скорочений варіант, що починається біля селища Морозовка. Але в усіх випадках досвідчені мандрівники і інструктори розраховують швидкість руху не більше ніж 1 км в годину, оскільки стежка досить-таки складна.

Дорога пролягає як по природних, так і по рукотворних стежинках. Частина її влаштована ще древніми римлянами. Ще один відрізок шляху карта іменує "дорогою Манштейна". Цей гітлерівський полководець намагався здійснювати тут обхідні маневри під час облоги Севастополя періоду Великої Вітчизняної війни. Фашисти зводили і міст через Чорну, але він був підірваний кримськими партизанами – сьогодні можна бачити лише його залишки. Пам'ятник партизанам також стоїть тут.

Чим ще цікавий каньйон?

Біля входу в каньйон біля с.Чорноріч’є зберігся фрагмент замку турецької вельможі, що жив тут в XVI, – XVII вв. Він являє собою незвичайну 12-гранну вежу, вхід в яку розташовувався на третьому поверсі. У с.Широкий початок долини відмічений скелею Кізил-Кая (Червоною).

Повне проходження Чорнорічинського каньйону займає зазвичай 2-3 дні. Туристи мають можливість робити привали і зупинятися на нічліг у відмічених для цього місцях – це і зручніше, і для природи безпечніше. Втома добре знімається купанням в річці. Хоч вода і прохолодна, але по руслу є немало поглиблених бухт, зручних для купання, – їх тут прозвали "царськими ваннами".

Майстри зйомки роблять по дорозі прекрасні фото, відображаючи красу природи, а ті, хто уміють працювати руками, поповнюють колекцію місцевих пам'яток дерев'яними "тотемами".

Відвідування природної пам'ятки Криму вимагає дуже зручного, неслизького взуття. Необхідно також мати теплий одяг, оскільки на дні ущелини довго тримається тінь і дмуть наскрізні вітри, через що буває прохолодно навіть влітку.

Зараз українським туристам дещо складно потрапити на територію Криму, зокрема відвідати Чорнорічинський каньйон, тому редакція блогу про подорожі рекомендує відвідати Актівський та Арбузинський каньойни, які навіть розміщуються один біля одного і ви маєте змогу відвідати не витрачаючи багато часу обидві чудесні пам'ятки природи.

30 серпня 2019

Автор:

Оцінити публікацію
Поділитися з друзями в соціальних мережах:
Viber


Залишити коментар або відгук