Більшість з нас знайомі з сучасними легендами, що оточують єгипетські піраміди, особливо піраміду Хуфу, відому також як Велика Піраміда і одне з чудес стародавнього світу. Проте більшість легенд і навіть інформація, яку представляють як справжні факти, найчастіше походять з древніших легенд.
піраміда Хуфу
піраміда Хуфу

Розмір оригіналу:   670x426
Тип: jpg   Дата:

У літописі старогрецького історика Геродота, ми знаходимо суміш фактів і фольклорних сюжетів, присвячених пірамідам. Геродот прибув в Єгипет між 449 і 430 рр. до н.е., тобто саме тоді, коли ієрогліфічний лист ще був живий в Єгипті, а релігія шанування фараона вже існувала, але навіть той час відставав від будови піраміди Хуфу на 1000 років. Згідно Геродоту єгипетські жерці розповідали про фараона Хуфу наступне: ” Він привів свою країну до убогості. Він закрив усі храми, а потім будучи невдоволений тим, що його культ пішов з релігії, змусив народ точно рабів працювати на його благо”.
Проте репутація Хуфу похитнулася ще із-за легенд Весткарского папірусу, який датувався імовірно Другим Перехідним Періодом, проте сам текст був скопійований з ще древніших документів. Саме Геродот вивів помилкове, а сьогодні вже практично невикорінне твердження, що піраміди будувалися силами рабів. Проте як близько була історія Геродота до істини судити складно, оскільки деякі моменти здаються занадто вже надуманими: “Ніякий злочин не рахувався для Хеопса занадто страшним і невибачним: коли йому бракувало грошей, він послав свою дочку в публічний будинок з вказівками принести бракуючу суму. Вона виконала волю батька, додавши до оплати дивне прохання. Дочка Хеопса бажала, щоб після смерті на землі залишилася хоч якась згадка про її існування, так що вона попросила своїх “клієнтів” жертвувати їй кам’яну брилу після ночі любові. Жерці не уточнили як велика була та сума, але за легендою саме з цих каменів і складена середня піраміда, одна з трьох, розташованих перед Великою пірамідою.
єгипетські піраміди в Гізі
єгипетські піраміди в Гізі

Розмір оригіналу:   670x406
Тип: jpg   Дата:

За часів відвідування Геродотом Єгипту мощена дорога до піраміди Хуфу була ще незаймана, цілі були і відполіровані камені, прикрашені різьбленими зображеннями тварин, робота, яка по своїй величі може порівнятися з самою пірамідою. За свідченнями Геродота знадобилося десять років примусової рабської праці, щоб створити такий прекрасний під’їзний шлях, тоді як будівництво піраміди зайняло 20 років.
Ще один міф, що стосується пірамід, з’явився в першому столітті нашої ери, його автор, єврейський історик Йосип, приписав будівництво пірамід до тягот, яким піддавалися євреї під час їх тривалого рабства в Єгипті. Така ідея прижилася і проіснувала досить довго, проте напевно відомо, що велика піраміда була побудована задовго до появи євреїв. Остання людина, здатна читати єгипетський ієрогліфічний лист померла в 4 в н.е. і з цієї миті древні написи перетворилися на криптограми, а мудрість і знання творців піраміди занурилися в пучину домислів і міфів.
Коли в Єгипті стали домінувати копти, історії про піраміди сталі ще більше дикими. Одна з таких легенд свідчить: “Тоді Сурид наказав почати будівництво пірамід для того, щоб розмістити в них знання свого народу, скарби і скульптури. По закінченню робіт у кожної з пірамід він поставив статую вартового. Після смерті Сурид був похований в східній піраміді (піраміді Хуфу), його брат Худжиб – в західній (піраміда Хефрена), а син Худжиба був похоронений в піраміді Менкаура”. Далі розповідається, що король Сурид одного разу бачив сон, в якому земля (за тодішніми уявленнями плоска) перевертається, а зірки з неба починають сипатися на неї. Цей сон страшно злякав царя, після чого він вирішив, що кінець світу вже близький, що і спонукало в ньому бажання створити три піраміди і укласти в них усі знання своєї епохи.

Проте, цар Сурид – фігура легендарна, хоча можливе ім’я Сурид було понівеченим варіантів імені Суфис, пізнішої форми імені Хуфу. Вважається, що Сурид жив трьома віками раніше знаменитого біблейського потопу. Легенди про Сурида є сумішшю християнсько-іудейських мотивів. За переказами Сурид жив в деякому Амсусі, назва якого походить мабуть від перебріхування назви Мемфіс.
Проте все ж найфантастичнішими були легенди арабів, що завоювали Єгипет в 7 столітті. Одна популярна арабська легенда свідчить, що велика піраміда – місце першого пречистого Гермеса, грецького аналога єгипетського Тота, який подібно до Суриду побудував піраміди, щоб зберегти знання і літературу свого народу від необізнаних і врятувати це надбання від потопу. Йеменські араби вірять, що дві великі піраміди є могилами їх древніх королів, один з яких знаменитий тим, що розбив єгиптян.

У 15 столітті історик аль-Макрізі згадав, що цар прикрасив стіни і стелі піраміди зображеннями зірок і планет, заховав в піраміди скарби, такі як залізна зброя, яку не бере іржа і скло, яка гнеться і не ламається.
Можливо, у великій піраміді і справді були заховані скарби, як у багатьох інших могильниках, але вони без сумніву були вкрадені ще в давнину. Проте легенді про скарби це анітрохи не заважає, вона проникла у збірку “Тисяча і одна ніч” разом з історією про Каліфа Аль-Мамуна, сина Харуна Аль-Рашида, який першим пробрався в піраміду приблизно в 820 р. Історія розповідає, що з великою працею каліф прокладав собі шлях залізними списами, алебардами і ломами і виливав холодний оцет на камені. Хоча цілком можливо, що каліф і не був тією самою людиною, яка виконала знаменитий вхід в піраміду, яким користуються зараз туристи. За легендою він знайшов там невичерпну посудину з водою, золоту скриньку, в якій зберігалася вирізана з рубіна фігура людини і заводного півника, виконаного з коштовних каменів.
Християнська Європа в середні віки оцінювала Єгипет з точки зору Біблії, вважаючи, що піраміди були подібністю зернових комор Йосипа, згаданих в книзі Буття.
Немає нічого дивного в тому, що після закінчення декількох тисяч років процвітання легенд навколо пірамід, багато людей продовжують вірити в них і до цього дня. Єгипетські піраміди – величаві могильні кургани, але одночасно з цим піраміди – це клубок таємниць і нерозгаданих загадок, що розбурхують уяву.

19 лютого 2015

Автор:

Древні піраміди: легенди і міфи Оцінка: 4.75 з 5
Всього оцінок: 4
Поділитися з друзями в соціальних мережах:
Viber


Залишити коментар або відгук