Джайпур – живописний і гостинний курорт, на території якого знаходиться величезна кількість унікальних пам’яток. Місто, в якому гармонійно поєднуються межі древнього міста і сучасного мегаполісу. Джайпур – столиця, що витримала набіги різних завойовників упродовж багатьох віків.
Загальні відомості
Джайпур – великий сучасний мегаполіс і одне з самих процвітаючих міст Індії. Місто, зведене на дні всохлого озера і на території якого дивним чином уживаються пам’ятники архітектури і сучасні хмарочоси.
Джайпур знаходиться в східній частині штату Раджастхан і є його столицею. Площа міста складає близько 200 кв. км. Місто розташовується біля підніжжя Аравалійських гір. На території столиці протікають річки Банас і Банганга.
Джайпур є неповторним комплексом архітектурних будівель : палаців, мінаретів і мечетей, які були зведені з рожевого піщанику, що в результаті обтяжило столицю на другу назву – Рожеве місто.
Рожеве місто було закладене в 1727 році за указом махараджи Раджастана Савай Джай Сінгхом II, як нова столиця. Джайпур став першим спланованим містом, побудованим в Індії. Його зведення відбувалося з урахуванням усіх правил, які були вказані в древній релігійно-канонічній книзі Шильпа-Шастри.
План Джайпуру іменується як Нанднаватара і являє собою витягнутий зі сходу на захід прямокутник. У місті побудовано четверо воріт відповідно до чотирьох сторін світу і 3 осьових магістралі, які порізані подовжніми вулицями. Головні вулиці зведені від воріт і, перетинаються, під кутом, таким чином, розбиваючи територію міста на 9 секторів. По периметру міських стін побудована дорога для варти і ритуальних ходів. У центрі міста, на перетині головних вулиць, розташована площа для зборів старійшин і міський храм. Місцеве населення селили від центру до околиць, касту купців в центрі, а селян – по околицях. Навколо міста з метою захисту звели кам’яну кріпосну стіну, заввишки 6 метрів і завтовшки 3 метри.
Населення Джайпуру складає близько 4 млн. чоловік. Найпоширеніші мови – хінді і раджастхані, але частина місцевого населення також говорить на англійському, панджабі і сіндхі.
Транспорт Джайпуру
Як добратися. Найшвидший спосіб дістатися до Джайпуру з Делі – на літаку, летіти доведеться близько 30 хвилин. На потягу можна доїхати за 4-6 годин, а на машині – 5-6 годин.
Літак. Джайпурський міжнародний аеропорт знаходиться в передмісті Санганер, приблизно в 13 км від центру міста. Міжнародний аеропорт щодня приймає і відправляє міжнародні рейси в Дубай, Маскат і інші міста. Також вирушають місцеві рейси з великих міст Індії.
Потяг. Джайпур є центром Північно-західного району Індійських залізниць. Він добре сполучений залізними шляхами з великими містами. Швидкісним повідомленням № 8 їздять потяги, що сполучають Джайпур з Делі і Бомбеєм, № 12 – з містом Кота, № 11 – з Біканером і Агрою.
Метро. Система джайпурського метрополітену знаходиться у стадії будівництва, відкриття першої черги якої планується на 2014 рік.
Громадський транспорт. Автобуси курсують на усій території міста. Ціна залежить від сервісу і велчини шляху. Також користуються популярністю мото- і велорикші, як правило, двомісні вози обладнані велосипедом або моторолером. Таксі – поширений вид транспорту, вартість проїзду якого треба обговорювати перед поїздкою.
Пам’ятки Джайпуру
Хава-Махал або “Палац Вітрів” – своєрідний символ Індії. Палац був виконаний по ідеї індійського архітектора у формі вінця Крішни. Хава-Махал входить до складу Міського Палацового комплексу і знаходиться в центрі Джайпуру, в одному з офісних районів міста. Палац був спланований за указом Махараджи Саваі Джаі Сінгха, правителя Раджастана. Але остаточно будівля була закінчена при владі Саваі Пратапа Сінгха в 1799 році. Палац Вітрів є п’ятиповерховою будівлею, виконаною у формі піраміди. У будівлі розміщена безліч кімнат і 953 віконця, які на кожному поверсі побудовані декількома рядами. Також в палаці була спланована і встановлена унікальна система вентиляції, яка дивує і сьогодні. Кожна кімната обладнана балконом, прикрашеним невеликим куполом.
палац Хава Махал
палац Хава Махал

Розмір оригіналу:   1152x862
Тип: jpg   Дата:

Форт Амбер – сама укріплена будова Індії. Форт розташовується в північній частині Джайпуру. Зведення споруди почалося в 1592 році, за часів правління Ман Сінгх I, і було закінчено його нащадком Джай Сінгх I. На території форту був побудований унікальний комплекс з храмів, палаців, садів і залів. Скромний фасад напрочуд гармонійно поєднується з розкішним інтер’єром, який був виконаний в стилі Мугхал і Хінду. Територія форту добре спланована і поділена на декілька дворів. У першому дворі, який називається Джалеб Чоук, знаходиться різноманітні сувенірні крамнички. У другому дворі розташовується храм Шила, зведений на честь богині війни Калі. Усередині храму знаходиться зала Насолоди, там же починається третій двір. На території третього двору протікає канал, який в давнину використовувався як сховище води. Внутрішні стіни споруди прикрашені дзеркалами і розписами, які зображують окремі сцени війни і полювання.
Форт Амбер
Форт Амбер

Розмір оригіналу:   720x540
Тип: jpg   Дата:

Джахал-Махал – дивний палац на воді. Спочатку архітектурний комплекс зводився на суші, в живописній долині, і був призначений для літнього дозвілля правителів Індії. Але під час посухи, з метою захистити народ од голоду, була побудована гребля, яка загородила долину. З часом долина заповнилася водою, і перші поверхи будівлі пішли навіки під воду. Палац являє собою просту будову – чотири стіни з внутрішнім двором і мінаретами.
Джантар Мантар – одна з п’яти обсерваторій, яка збереглася до наших днів, зведена Савай Джай Сінгхом. У обсерваторії зберігаються інструменти, які являють собою важливу частину середньовічної астрономічної науки. Територія споруди обнесена високими залізними гратами, на яких знаходяться астрономічні прилади для підрахунку сонячного і місячного часу. Ці прилади давали можливість обчислювати час з точністю до хвилини.
обсерваторія Джантар Мантар
обсерваторія Джантар Мантар

Розмір оригіналу:   1280x853
Тип: jpg   Дата:

Храмовый комплекс Галтаджи – древній центр паломництва, який знаходиться в східній частині Джайпуру. Священне місце з давніх часів відоме своїми цілющими джерелами. У храмовый комплекс входять храми, павільйони і басейни. Стіни споруд прикрашені численними різноманітними розписами.
Храмовый комплекс Галтаджи
Храмовый комплекс Галтаджи

Розмір оригіналу:   1280x1024
Тип: jpg   Дата:

Свята Джайпуру
У Джайпурі проводиться безліч свят і фестивалів, які присвячені конкретній події або певному богові.
Жіночий день – одно з найбільш популярних урочистостей. Цього дня за традицією жіноча половина населення відвідує церкви і молиться. Заміжні пані просять про збереження браку і благополуччя, а незаміжні – знайти гідного чоловіка.
Фестиваль гойдалок відмічають в Рожевому місті щорічно в липні-серпні. Цього дня місцеве населення гойдається на гойдалках, які прикрашені кольорами і листям. Друга назва свята – Тидж, що переводиться як “третій день молодика”.
Фестиваль слонів також дуже популярний в Джайпурі. Згідно з древніми традиціями цього свята, місцеве населення влаштовує колоритний парад за участю слонів. Урочистість являє собою хід з яскраво одягненими слонами, музикантами і танцюристами.
Фестиваль слонів
Фестиваль слонів

Розмір оригіналу:   650x419
Тип: jpg   Дата:

У місті відмічають різноманітні сезонні свята на честь богів, наприклад богинь Холі і Парваті.
Ресторани Джайпуру
Особливості посушливого клімату Джайпуру повною мірою відобразилися на смакових перевагах місцевого населення на користь гарячих і пряних блюд з мінімальною кількістю інгредієнтів. Свіжі овочі використовують украй рідко, оскільки багато ресторанів під час приготування блюд віддають перевагу бобовим, зерновим і молоку. М’ясо готують без води, замінюючи її молоком або сиром з топленим вершковим маслом. У список класичного меню в Джайпурі зазвичай входять:
 • Мург до Кхаато – курка, приготована з сирним соусом,
 • Качер Маси – баранина, з пряними травами,
 • Ачари Мург – курка в маринаді.
Серед різноманітності ресторанів і кафе Джайпуру варто відмітити:
 • Niros – затишний ресторан, в якому в основному відпочивають персони знаменитих індійських сімей, зірки Голлівуду і туристи. У меню можна вибрати вишукані індійські делікатеси, а також блюдо від шеф-кухаря – пряну баранину або шашлик, маринований в спеціях.
 • Chanaka Garden – популярний ресторан, в меню можна спробувати індійські делікатеси і блюдо koftas, яке готується в різних варіантах.
 • Suvarna Mahal – ресторан, в якому гармонюють якість і величезний вибір блюд. Серед продуктів кухарі вважають за краще готувати баранину і курча, з різними спеціями.
 • Handi – ресторан, де готують  індійські національні блюда, зокрема, блюда бенгальської кухні.
 • Surabhi – ресторан, розташований у будівлі палацу з багатовіковою історією. У меню можна побачити блюда індійської, китайської і європейської кухні.
 • Om Revolving – вегетаріанський ресторан з високим рівнем обслуговування і різноманітністю блюд.
Розваги в Джайпурі
Окрім безлічі історичних пам’яток в Джайпурі є усі можливості для різного роду розваг, серед яких можна виділити :
 • Планетарій Бірла – частина науково-технічного центру, який знаходиться недалеко Стетью Серкл. Планетарій дає можливість познайомитися з астрономічними явищами від сузір’їв до Сонячної системи, використовуючи при цьому сучасні технології.
 • Театр Раджів Мандхир – театр фільмів, в якому демонструють типові фільми Масала.
 • Мінарет Ішварі Сварга Сул “Проникаючий в Небеса” і Храм Моті Дунгрі – історичні пам’ятки, які окрім унікальної архітектури дають можливість помилуватися заворожливим видом на місто.
 • Прогулянки на верблюдах – найпопулярніша розвага серед туристів. Користуючись послугами професійних гідів, можна провести захоплюючу екскурсію по околицях Джайпуру.
 • Екскурсії по Джайпуру – захоплююча і цікава подорож, під час якої можна побачити Гейтор, Галта, Санганер, Багру, Самод і Тонк.
Шопінг в Джайпурі
Шопінг в Джайпурі – невід’ємна частина будь-якої подорожі. На території міста величезна різноманітність магазинів, сувенірних крамничок і базарів. При купівлі будь-якого товару завжди буде доречним поторговуватися, оскільки у місцевих торговців в основному усі ціни не фіксовані. Виключенням є торговий центр на М. І. Роуд, ціни в якому задає уряд.
Джайпур славиться на весь світ своїм умінням виготовляти коштовні камені, які можна придбати в районі Пахар Гандж. Для купівлі ювелірних прикрас можна відправитися на базари Сіредорі і Джохарі. Сарі, текстиль і сувеніри можна купити на ринку Бапу. Низькі ціни на тканини на ринках Джохарі, Кісханполь і Неру. В околицях Джайпуру на численних ринках можна знайти джутіс – традиційне взуття раджастхані і величезний вибір різноманітних подарунків. Антикваріат, кераміку, меблі і килими краще купувати уздовж вулиці Бурштинової і поряд з воротами Зоравар.
Джайпур – місто-легенда, оповите духом середньовіччя і безліччю легенд. Місто-фортеця, стіни якого витримали навалювання безлічі правителів. Місто, в якому екзотична природа напрочуд гармоніює з древньою архітектурою і сучасним світом.

6 лютого 2014

Автор:

Оцінити публікацію
Поділитися з друзями в соціальних мережах:
Viber


Залишити коментар або відгук