Галікарнас (зараз турецьке місто Бодрум) – древнє карійське місто, столиця і головний порт невеликої, але багатої античної держави – Карії, батьківщина П’ятого Чуда Світу – Галікарнаського мавзолею.
Галікарнаський мавзолей був побудований в IV столітті до н.е. царицею Артемісією і царем Мавсолом. Будівництво було розпочате за життя і закінчене після смерті обох правителів. У створенні мавзолею брали участь Скопас, Леохар, Бріаксід і Тимофій, а проект розробили знамениті архітектори Піфей і Сатір. Уперше в грецькій архітектурі з’єдналися усі три знамениті стилі – дорический, іонічний і коринфський.
Галікарнаський мавзолей
Галікарнаський мавзолей

Розмір оригіналу:   900x675
Тип: jpg   Дата:

Мавзолей розташований на вершині пагорба біля Галікарнаса. У внутрішньому дворі розташовувалася кам’яна платформа – царська усипальня, висота стель в ній перевищувала 20 м До вершини платформи вели кам’яні сходи, із скульптурами левів з боків, а також із статуями богів і богинь. На його даху, що був пірамідою, височіла триметрова скульптурна композиція, зображуюча Мавсола з Артемісіє в колісниці.
По кутах розташовувалися кам’яні воїни, що охороняли спокій усередині мавзолею. Могила була побудована у вигляді квадратного конічного блоку, у висоту який складав третину від загальної висоти мавзолею (45 метрів). Могила була покрита барельєфами зі знаменитими бойовими сценами, включаючи битву греків з амазонками, яку зображував великий Скопас. Значна частина фриза збереглася, і зараз можна захоплюватися майстерністю античного скульптора, який умів “передавати щонайтонші відтінки душевного стану людини”.
Згідно з античними описами, сюжетами для оформлення інших сторін Мавзолею стали героїчні подвиги Тесея, змагання Пелопа і битва кентаврів з лапіфами. Триметровий скульптурний гурт на вершині храмової піраміди створив, згідно з античними істориками, сам архітектор Мавзолею – Піфій, а на думку сучасних дослідників – Бріаксіс. А ось автори чудових скульптур левів, богів і героїв, що прикрашали колонаду храму, залишилися невідомі.
Мавзолей був зруйнований двома стихіями: сильним землетрусом XIV століття (був зміщений фундамент і зкинута вниз мармурова квадрига і частина верхньої піраміди), і іонітами Родоса в XVI столітті. Вони пустили напівзруйновану усипальню на будівельний матеріал для фортеці Святого Петра. Городяни не стали захищати пам’ятник, який крізь покоління нагадував їм про непомірні податки тирана Мавсола. Усе, що залишалося до 19-го століття – це фундамент і декілька зруйнованих скульптур.
Галікарнас
Галікарнас

Розмір оригіналу:   900x675
Тип: jpg   Дата:

Галікарнаський мавзолей вважається одним з семи античних чудес світу не із-за його розміру або величі, а із-за оригінальності його дизайну і внутрішніх декорацій.
Знайдені при розкопках статуї царя Мавсола і цариці Артемісії нині виставлені у Британському музеї Лондона, а в 2009 році уряд Туреччини прийняв рішення побудувати точну копію П’ятого Чуда Світу.

5 червня 2014

Автор:

Оцінити публікацію
Поділитися з друзями в соціальних мережах:
Viber


Залишити коментар або відгук