Хвойні дерева і кущі круглий рік не втрачають своєї привабливості, особливо, якщо добре ростуть, розвиваються і не хворіють. Для своєчасного виявлення хвороб необхідно регулярно проводити фітопатологічний моніторинг. Потім за його результатами, оцінивши конкретну ситуацію, ступінь ураження і доцільність проведення захисних заходів, а також метеорологічні умови, вибирають захисні заходи проти конкретних захворювань.

Візуальне діагностування більшості хвороб хвойних досить проблематично, що пов'язано з явищем так званої фітопатологічної конвергенції, коли однакові симптоми виникають в результаті різних причин. До таких загальних симптомів в першу чергу відноситься усихання гілок, пожовтіння, побуріння і опадання або відмирання хвої.

При їх появі слід почати загально-профілактичні заходи: видаляти хвою, вирізувати уражені гілки і спробувати створити сприятливі умови для зростання і розвитку рослини, включаючи обробки імуномодуляторами і позакореневі і кореневі підгодівлі добривами для хвойних. Нерідко потрібно консультації фахівця із захисту рослин.

Розвиток хвороб частенько залежить від здоров'я посадочного матеріалу, наявності у нього механічних травм, ушкоджень комахами, а також правильності посадки і подальшого догляду. Молоді рослини в цілому менш стійкі до комплексу неінфекційних і інфекційних захворювань, з віком їх стійкість підвищується.

Будьте уважні при купівлі саджанців. Кора має бути рівномірно характерно забарвлена, без тріщин і напливів. Кінці гілок і корені – еластичні, не сухі. Бруньки і хвоя здорових рослин живі, а не висохлі; під корою видно зеленуватий шар живої тканини.

Створіть відповідні умови

Негативний вплив на зростання і розвиток хвойних роблять несприятливі умови оточуючого середовища. Надмірне зволоження, пов'язане з природним заболочуванням ґрунту, підняттям рівня ґрунтових вод, щедрими осінніми осіданнями або надмірними поливами контейнерних рослин, призводить до пожовтіння і некротизації хвої. Такі ж симптоми часто з'являються через нестачу вологи в ґрунті і низькій вологості повітря.

Низькі температури взимку і весняні заморозки викликають підмерзання крони і коренів, при цьому хвоя може набути червонястого кольору, стає сухою, відмирає, кора розтріскується. Навесні в сонячні години, коли ґрунт ще не відтанув повністю і корені не функціонують, часто спостерігається побуріння, опік хвої туї і ялівців. По можливості, такі рослини в лютому-квітні слід притіняти.

Для захисту від сонячних опіків і відлупини кори, її можна побілити вапном або спеціальним біленням ранньої весни або у кінці осені.

У перший рік після посадки молоді рослини бажано у вечірні години обприскувати водою і притіняти в жару.
Багато хвойних тіньовитривалі, при вирощуванні на відкритих сонячних місцях вони можуть відставати в зростанні, хвоя їх може жовтіти і навіть відмирати. З іншого боку, світлолюбні сосни, модрини і навіть ялівці не виносять сильного затінювання.

Опік туї
Опік туї

Розмір оригіналу:   604x453
Тип: jpg   Дата:

Підгодівлі зміцнюють імунітет

Стан і зовнішній вигляд рослин багато в чому залежать від забезпеченості елементами живлення і їх збалансованості. Так, недолік в ґрунті заліза призводить до пожовтіння і навіть побіління хвої; при дефіциті фосфору молода хвоя стає червоно-фіолетового відтінку; при нестачі азоту рослини помітно гірше ростуть, стають хлоротичними.

Рекомендується проводити кореневі і позакореневі підгодівлі, краще спеціальними добривами, призначеними для хвойних. Є позитивний досвід застосування біологічно активних препаратів, в т.ч. регуляторів зростання, рослин, які підвищують стійкість до несприятливих чинників.

Такі препарати, як супер гумісол, циркон, епін-екстра, сіліплант, нікфан, іммуноцитофіт, використовувані в рекомендованих виробниками концентраціях для обприскувань і поливу під корінь, підвищують приживаність саджанців, зміцнюють імунітет рослин до температурних, водних і навіть пестицидних стресів, покращують споживання елементів живлення.

Фузаріоз і коренева гнилизна

Хвойні не часто вражаються інфекційними хворобами, хоча у ряді випадків можуть дуже страждати від них. Значні випади або затримки зростання молодих контейнерних рослин і сіянців в школках викликають види ґрунтонаселяючих грибів, частіше всього Pythium і Rhizoctonia, що призводять до поступового побуріння, відмирання коренів і вилягання ростків.

Саджанці і молоді рослини хвойних порід схильні також до фузаріозного усихання (збудники – анаморфні гриби роду Fusarium). Це захворювання називають ще трахеомікозним в'яненням. Збудник з ґрунту проникає в корені, які буріють, частково загнивають. Потім гриб проникає в судинну систему і заповнює її своєю біомасою, утрудняючи доступ поживних речовин. При цьому на поперечному зрізі ураженої гілки добре помітно суцільне, а частіше переривчасте потемніння кільця ксилеми і серцевини.

Хвоя жовтіє, червоніє і обпадає, крона частково рідшає, а самі рослини поступово усихають. Перший час захворювання може протікати в прихованій формі.

Чинники ризику. Збудник зберігається в рослинах, в уражених рослинних залишках і часто поширюється із зараженим посадочним матеріалом з розплідників або з інфікованим грунтом.

Заходи захисту. Лікування уражених дерев практично неможливе, через декілька років вони гинуть. Для попередження кореневої гнилизни і фузаріоза необхідно використовувати здоровий посадочний матеріал. Треба своєчасно видаляти усі усохлі екземпляри з коренями і уражені рослинні залишки. У профілактичних цілях також замочують молоді рослини з відкритою кореневою системою в розчині одного з препаратів : Фітоспорин-м, вітарос, максим. При перших симптомах проливають ґрунт розчинами біопрепаратів: Фітоспорина-м, агата-25К, гамаіра, можна використовувати фунгіцид фундазол.

Слід проводити і передпосівну обробку насіння хвойних рослин переліченими вище препаратами. Ознайомитися тут з усіма деталями профілактики і лікування хвойних рослин допоможе провідний фахівець цього напряму. Ви зможете отримати попередню безкоштовну консультацію і врятувати від неминучої загибелі свої саджанці.

9 листопада 2015

Автор:

Оцінити публікацію
Поділитися з друзями в соціальних мережах:
Viber


Залишити коментар або відгук