Знайдена гробниця фараона наробила багато шуму у науковому світі. Її розкопки тривали цілих 5 років, а сам саркофаг був розкритий лише у кінці 1926 року. Але вже в 1923 році народилася легенда, яку позначили як "прокляття Тутанхамона". Її започаткувала несподівана смерть Джорджа Карнарвона 5 квітня 1923 року. Він помер від запалення легенів в Каїрі. Але пройшов слух, що поважний англієць помер від зараження крові після того, як порізався бритвою під час гоління.

Обличчя і Мумія Тутанхамона
Обличчя і Мумія Тутанхамона

Розмір оригіналу:   520x350
Тип: jpg   Дата:

Уся ця невизначеність породила думку, що людина пішла з життя не просто так. Його смерть безпосередньо зв'язали з розкриттям гробниці. Після цієї кончини послідували інші. Пішов з життя археолог Мейс, який розкривав разом з Картером похоронну камеру. Несподівано помер секретар Картера лорд Вестбурн (він був знайдений мертвим у своєму ліжку). Пішов з життя Арчібальд Рейд, який робив рентгенівські знімки мумії. Усі люди, що побували в гробниці, померли до 1930 року. У живих залишився лише Говард Картер.

Але жахливе прокляття Тутанхамона цим не обмежилося. У 1966 році загинув в автокатастрофі Мохамед Ібрагім. Він впритул займався питаннями гробниці. У 1972 році помер Гамаль Мехрез. Саме за його ініціативою були спрямовані в Лондон на виставку скарби фараона. Раптово помер від інфаркту Рік Лоурі, який перевозив ці скарби.

У 1978 році 6 злочинців намагалися викрасти золоту маску Тутанхамона з Каїрського музею. Їх схопили, але двоє померли ще до суду. Троє через декілька днів після виголошення вироку. У живих залишився лише один злочинець. Пройшло декілька років, і його труп з розірваним ротом в калюжі крові виявили в каїрському готелі. Багато людей вважають, що усі ці смерті сталися не просто так.

Версії і припущення

Як же Тутанхамон вбивав осквернителів своєї усипальні? Існує припущення, що жерці Стародавнього Єгипту володіли таємницею виготовлення отрут, які зберігали свої властивості упродовж тисячоліть. Убити людей також міг грибок, що знайшов собі притулок в мумії. Він спровокував лихоманку і захворювання дихальних шляхів. Не виключається також, що при виготовленні мумії використовувалася радіоактивна смола.

Існує і ще одна приголомшлива версія. У загибелі усіх людей був винен Говард Картер. Справа ж в тому, що гробниця фараона взагалі не існувала. Знаменитий археолог її просто придумав. Він вступив в злочинну змову з урядом Єгипту, і спеціальні люди таємно виготовили саркофаг і коштовності. Мумія була куплена.

Після цього була зроблена усипальня, яку в 1922 році і виявили наївні археологи. На продаж коштовностей Єгипет заробив нечувані суми, а гроші від туризму продовжують текти в казну до цього дня. А ось непотрібних свідків довелося знищити. У живих залишився тільки Картер, оскільки він був головним організатором цієї цинічної і жахливої за своєю суттю афери. Археолог став знаменитим на весь світ і нажив цілий стан. Так що овчинка коштувала того.

Чи було прокляття?

Зовсім нещодавно австралійський дослідник Марк Нельсон заявив, що смерть усіх людей, причетних до нещасливої гробниці, настала в результаті природних причин. Саркофаг розкривали 25 чоловік. Після цього в цьому місці працювали ще 19 чоловік. У людей з першої групи середня тривалість життя склала 70 років. У тих, хто працював в другому гурті, відповідна цифра дорівнює 75 рокам.

Приміром, Алан Гардінер займався перекладом написів в усипальні. Бідолаха помер у віці 84 років. Археологові Деррі теж "не повезло". Він досліджував мумію і дожив лише до 87 років. Що стосується "зловісної фігури" Картера, то йому Бог відпустив тільки 66 років життя. Правда, археолог помер природною смертю. Що, поза сумнівом, вигідно виділяє його на загальному трагічному фоні.

Нельсон стверджує, що кожна смерть має цілком прозаїчне і реальне пояснення. Так лорд Карнарвон був серйозно хворий. Він регулярно приїжджав в Єгипет, щоб поправити своє здоров'я. А міф про жахливе прокляття фараона, швидше за все, є результатом хворобливої уяви журналістів. Причина ж в тому, що ексклюзивне право на публікацію матеріалів про розкопки мала лише газета "Таймс". Тому конкуруючим виданням необхідно було придумати свою сенсацію. Ось вони і придумали, діючи за принципом, що голота на вигадки хитра.

31 липня 2019

Автор:

Оцінити публікацію
Поділитися з друзями в соціальних мережах:
Viber


Залишити коментар або відгук