Багатьом відомо, що в Шотландії існує система кланів. Представники різних кланів повинні мати відмінні риси в костюмі. В якості таких знаків родової приналежності служить тартан “шотландська клітина”, тобто малюнок тканини з пересічних вертикальних і горизонтальних смуг. Певний малюнок тартана називається сеттом (sett).
тартани шотландських кланів
тартани шотландських кланів

Розмір оригіналу:   600x381
Тип: jpg   Дата:

Слово “tuar tan”, від якого пішло “tartan”, на Gaelic означає колір місцевості…
Кожен рід проектував свій тартан, після чого він ткався вручну з шерсті домашніх овець і ставав традиційним клановим тартаном. Так розвивалися варіанти тканин, особливі в кожному районі, і можна було визначити, звідки людина по забарвленню його одягу.
Колір тартана був характерний для цієї місцевості. Приміром:

тартани родів Stewart Black, MacBeth, Bruce, Duncan та Douglas
тартани родів Stewart Black, MacBeth, Bruce, Duncan та Douglas

Розмір оригіналу:   600x128
Тип: jpg   Дата:

Власниками первинних тартанів були 11 родів та сімейств. Ті, хто не належали ні до одного з них, але населяли шотландські височини, могли використовувати який-небудь з чотирьох обласних тартанів. Власники оригінальних тартанів зареєстровані в Едінбургу. Оригінальні тартани створювалися за законами геральдики, які не дозволяють робити в них які б то не було зміни. За дотриманням законів стежить головний Герольд.
Окрім родових тартанів, існують і інші, що надіваються по особливому випадку.
Види тартанів :
 • CLAN tartans – кланові тартани для використання членами клану. Часто їх називають старовинними – “ancient”, “old colors”.
 • CHIEF tartans – персональні тартани. Носилися і носяться виключно тільки вождями кланів і близькими членами їх сімей.
 • DRESS tartans – спочатку носилися представницями клану, які хотіли легшого забарвлення. Робляться на світлому фоні.
 • MOURNING tartans – траурні тартани. Зазвичай білі або чорні забарвлення.
 • HUNTING tartans – мисливські тартани, призначені для спорту, полювання і ін. Домінуючі кольори – коричневий, чорний, темно-синій і сірий, що робить одяг відповідним для маскування і менш мазким.
 • DISRICT tartans – місцеві тартани, напевно, самі старі види тартанів, з яких розвинулися потім кланові тартани. Сьогодні такі тартани носять люди, що живуть або походять з якогось місця, і які не можуть носити кланові тартани. Сьогодні місцеві тартани, як говорять іронічно деякі шотландці, створені для кожного села, пагорба і кручі.
 • REGIMENTAL tartans – військові, полкові тартани, що відносяться до того або іншого військового підрозділу.
Тартани також розрізняються по щільності вовняного полотна. Вимірюється щільність в унціях(oz) : мінімальна – 8, максимальна – 16.
тартани
тартани

Розмір оригіналу:   198x288
Тип: jpg   Дата:

З поширенням фарбування шерсті тартани стали розрізнятися залежно від області виробництва. У різних місцях користувалися різними місцевими природними барвниками (примітно, що ці технології зберігалися до XIX століття) : береза надавала тканині жовтий відтінок, вільха – чорний або коричневий, верес – помаранчевий, чорниця – фіолетовий, ожина – блакитний. Дуже скоро місце проживання людини стали легко визначати по його одягу і по ній же вгадували прибульця. Такі “місцеві” забарвлення і були попередниками відомих сьогодні регіональних тартанів, наприклад, “Острів Скай” (Isle of Skye – фіолетові, зелені і білі смуги на коричневому фоні) або “Едінбург” (Edinburgh – насичені синій, червоний і зелений кольори з тонкою білою смугою).
Англійці після пригнічення в 1745 році повстання якобітів, які мріяли відновити на британському престолі династію Стюартів, заборонили носіння в Шотландії одягу з тартана. Порушення каралося дуже строго, аж до посилання в заморські колонії строком на сім років. Під час дії заборони з 1747 по 1782 рік одяг з тартана могли надівати тільки військовослужбовці спеціальних королівських полків, що патрулювали гори Шотландії. В основному вони носили той, що з’явився біля 1725 року тартан “Чорний дозор” (Black Watch – чорний, синій і темно-зелений кольори; сама назва з’явилася біля 1739 року), який став першим з військових тартанів.
тартани
тартани

Розмір оригіналу:   125x274
Тип: jpg   Дата:

До 1800 року шотландці усвідомили, що багато малюнків тартанів, які відомі до 1745 року, загублено. У Шотландії почався рух за відродження тартанів, які відновлювали по портретах і старих книгах кравців, що містили описи орнаментів. Одночасно шотландці зайнялися створенням нових тартанів. У 1822 році Едінбург відвідав король Георг IV, і до його приїзду була приурочена акція “Нехай кожен носить свій тартан”. Її ініціатором і автором звучного слогану був письменник Вальтер Скотт. Завдяки цьому романтичному руху в країні, де до XVIII століття свої забарвлення мали лише найбільш могутні і численні сім’ї, з’явилася безліч нових кланових тартанів.
Існують  також і особливі правила носіння тартану. Так, якщо член клану належить до однієї з його гілок, то він повинен носити тартан головного клану, але якщо гілка має свій тартан, то носити слід його. Якщо членові клану належить одночасно “місцевий” і “клановий” тартан, то допустиме носіння пледа “місцевого” та кілту “кланового”. А носіння тартана іншого клану є соціальним порушенням (gaffe).
Зараз різних тартанів стає все більше і більше. Існує, наприклад, свій тартан у італійців, що живуть в Шотландії. Винахід нових забарвлень приурочується практично до кожної скільки-небудь значущої події – до ювілею Королеви, до повернення в Шотландію королівських регалій, до олімпійських ігор, на згадку про принцесу Діану. Варто згадати тартан “Мадонна”, створений на честь одруження Гая Річі і знаменитої співачки, церемонія якого проходила в одному з шотландських замків. Потім цей тартан перейменували як “Романтична Шотландія”.
тартани Шотландії
тартани Шотландії

Розмір оригіналу:   150x227
Тип: jpg   Дата:

Практично усі шотландські клуби мають свої забарвлення. Служба “Швидкої допомоги” також отримала свій тартан. Список можна продовжувати нескінченно, оскільки тартани дозволені і для комерційного використання – готелями, різними компаніями, кораблями і так далі.
Основний спосіб створення нових тартанов – зміна вже існуючих візерунків шляхом заміни або додавання кольорів. У XIX столітті за основу часто брали “Чорний дозор”, до якого додавали тонкі смуги жовтого, червоного або білого кольорів. Так з’явилися тартан Гордонів (Gordon) – до “Чорного дозору” додалася вузька жовта смуга – і тартан Кемпбеллів (Campbell), що використовує світліші відтінки початкових кольорів. Нерідко основою ставала “Каледонія” (Caledonia, від римської назви Шотландії), у якої основні кольори, – червоний з блакитними, чорними, зеленими, білими і помаранчевими смугами. Цей універсальний, тобто який не належить жодному з кланів, тартан міг носити будь-який шотландець.
Особливо численні варіанти тартана “Макдоналд”. Основний візерунок з тонких червоних і зелених смуг на чорному фоні мінявся залежно від місця проживання представників цього чи не найчисленнішого шотландського клану: наприклад, в тартані “Макдоналд з Кланраналда” (MacDonald of Clanranald) частина фону замінена на синій і зелений і додані тонкі білі смуги.
Нині в офіційному реєстрі зафіксовано більше 6 тисяч тартанів.
шотландські тартани
шотландські тартани

Розмір оригіналу:   600x400
Тип: jpg   Дата:

 1. “Каледонія” – універсальний тартан, який може носити кожен шотландець.
 2. “Блек Уотч” – військовий тартан, такий, який став основою для багатьох кланових тартанів, наприклад “Гордон” і “Кемпбелл”.
 3. “Дресс Кемпбелл” – парадний тартан клану Кемпбелл.
 4. “Барберрі” – тартан створений для компанії в 1920 році і занесений в регістр в 1985-му році.
 5. “Дресс Гордон” – нарядний варіант тартана клану Гордон.
 6. “Ройял Стюарт” – найвідоміший у світі тартан.
Тартани деяких кланів мають декілька варіантів : повсякденний (один з різновидів – Weathered, з малюнком приглушених відтінків), мисливський (Hunting) і парадний (Dress). При цьому малюнок найчастіше зберігається, але замінюються основні кольори. Так, для створення парадного тартана колір фону замінюється на білий – це робить малюнок нарядним, а в мисливських переважає коричневий, болотяно-зелений і чорний кольори. Вважається, що подібні додаткові тартани – пізнє нововведення. В усякому разі, в книзі Вільяма Уілсона з Баннокберну, який був хазяїном найбільшої мануфактури, яка виробляла тартани кінця XVIII, – начала XIX століття, не перераховано жодного парадного і названий лише один мисливський. Зараз популярно також створення на основі відомих тартанів древніх (Ancient) і сучасних (Modern) варіантів забарвлень : у перших основні кольори роблять приглушеними, імітуючи фарбування натуральними барвниками, а у других кольори ті ж, але яскравіші.
Шон Коннері
тартан Шона Конері
тартан Шона Конері

Розмір оригіналу:   600x450
Тип: jpg   Дата:

тартан МакЛін
тартан МакЛін

Розмір оригіналу:   120x120
Тип: jpg   Дата:

Вікіпедія пише, що він народився в Шотландії і мама його шотландка, але батько – вихідець з Ірландії. Власне, прізвище Connery – ірландське, і в Ірландії є такий клан.
Дівоче прізвище матері – MacLean. Так по шотландській лінії, до якої Шон себе і відносить, він з цього клану
На офіційному сайті Шона Коннері вгорі висить wallpaper, на якому Шон зображений якраз в кілті кланового тартана МакЛін.
 
 

26 січня 2015

Автор:

Оцінити публікацію
Поділитися з друзями в соціальних мережах:
Viber


Залишити коментар або відгук