На жаль, реалії туризму такі, що жінці варто бути завжди готовою до того, що до неї можуть проявляти надмірну увагу під час її подорожі. Звичайно, це не означає, що удома на неї не звертають уваги – поза сумнівом, обертають, а іноді і навіть більше. Але, принаймні, в рідній культурі ми знаємо, як слід поводитися і почуваємо себе упевненіше. Ми знаємо, як словами змусити відступитися нахабу, а якщо слова не допоможуть – як викликати представників правоохоронних органів. Але це усе зазвичай не працює за кордоном.
Подорож в іншу країну, де соціальні установки можуть сильно відрізнятися, може викликати розгубленість і відчуття безпорадності. І це не дивно – ви просто не знаєте, як правильно поводититсь. Чоловіки, до речі, в цій ситуації діють з точністю до навпаки – їм здається, що ті правила, що обмежували їх будинки, тут не працюють. Тому вони починають поводитися так, як ніколи б не посміли повестися удома.
Може здатися, що ця проблема торкається тільки жінок, але, насправді, це зовсім не так – чоловіків вона торкається не менше. Чоловіки так само піддаються підвищеній увазі з боку жінок.
Велика частина наших порад в цій статті грунтується на інтерв’ю, які бралися у активісток стамбульського руху за захист від сексуальних домагань. Цей рух пропонує ряд техніки і моделей поведінки, які максимально спрощують знаходження в незнайомому середовищі. Деякі з них можуть здатися занадто вже строгими або складними для виконання, але пам’ятаєте, що йдеться не про те, що треба строго дотримуватися схеми, а, швидше, самого сенсу в застосуванні до конкретних ситуацій.
І звичайно, хоча чоловіки значно менше піддаються докучанням на вулицях, ніякого імунітету у них немає. Велика частина порад, які ми пропонуємо, однаково підходять і чоловікам і жінкам, що опинилися в незрозумілій і несподіваній неприємній ситуації.

Знайте культурні особливості

Як уникнути докучання
Як уникнути докучання

Розмір оригіналу:   240x144
Тип: jpg   Дата:

Отже, для того, щоб не наробити тих дурниць і небажаних кроків, про які піде мова, Ваш захист повинен починатися зі знання. Знання того, що в цій культурі вважається прийнятним. Якщо країна, яку Вам необхідно відвідати, відома на весь світ своїм строгим відношенням до одягу, то Ваші голі плечі або коліна діятимуть на місцеве чоловіче населення, як щонайпотужніший стимул познайомитися ближче.

Чи повинна жінка мати право одягатися так, як їй подобається? Звичайно. Чи буде жінка об’єктом підвищеної і не завжди адекватної уваги чоловіків, якщо вона одягатиметься нетипово і занадто зухвало? Швидше за все. Якщо Ви їдете в Іран – ні в якому разі не показуйте своїх культурних особливостей в одязі. Поліція за Вас не вступатиметься, якщо, на їх думку, Ви самі спровокували чоловіка своїм зовнішнім виглядом. І навіть якщо Ви повністю не згодні з консервативними місцевими поглядами місцевого суспільства,  Вам припаде грати за їх правилами заради власної безпеки.

Візьміть підтримку

як поводитись за кордоном
як поводитись за кордоном

Розмір оригіналу:   240x144
Тип: jpg   Дата:

Один з найпростіших і дієвіших методів захисту – узяти з собою друга. Чоловік, бажаючий познайомитися з жінкою, як правило, пасує перед тими, хто йде в парі, особливо, якщо пасія – іншої статі. Це особливо торкається тих соціумів, де сильний релігійний вплив. На зразок ісламських держав, де жінка, що йде по вулиці одна, – найчастіше, явище ненормальне і навіть образливе.

Шукайте захисту у старших
Якщо до Вас пристають в громадському місці, один з найдієвіших способів присікти це – присоромити того, що пристає. Це можна зробити безліччю способів, але найменш агресивним буде знайти порятунок серед більш старших жінок. Якщо, приміром, до Вас пристають в автобусі – пересядьте до літньої жінки. В принципі, це працює і у будь-яких інших людних місцях.

У більшості культур, матріархальні традиції – досить сильні і викликають повагу. Тому для чоловіка приставати до жінки у присутності більш старшої жінки – ганебно. Він сто разів подумає, перш ніж продовжити поводитися так само. Не виключено так само і те, що, зрозумівши ситуацію, літня жінка присоромить кривдника і змусить його зупинитися.

Зробіть серйозне обличчя

зробіть серйозне обличчя
зробіть серйозне обличчя

Розмір оригіналу:   240x144
Тип: jpg   Дата:

Це досить неоднозначна порада, зокрема тому, що більшість туристів хочуть випромінювати позитив, заводити нові знайомства з місцевими. Але саме серйозний, або навіть грізний вираз обличчя виручить Вас у багатьох ситуаціях з докучаннями.

У тих країнах, де візуальний контакт між чоловіком і жінкою є знаком уваги, а сміх або навіть посмішка може бути розцінений як відкрите загравання, Ваш діловий вираз обличчя буде явним сигналом про те, що Ви не збираєтеся ні спілкуватися, ні, тим більше, фліртувати ні з ким. Якщо Ви відчуваєте, що атмосфера починає ставати неспокійною – намагайтеся не дивитися людям в очі і не привертати уваги гучним сміхом.

Носіть навушники

носіть навушники
носіть навушники

Розмір оригіналу:   240x144
Тип: jpg   Дата:

Досить часто першим сигналом про те, що до Вас збираються пристати буде гучне звернення на публіці. Наприклад, Вам кричатимуть в слід непристойності або намагатимуться притягнути увагу і вивести на фрази у відповідь, в спробі зав’язати діалог. Відмінний спосіб не “повестися” на це – одягнути навушники. Ваша увага – найголовніша для того, хто кричить Вам на вулиці, тому, якщо Ви не зможете почути, що Вам кричать, швидше за все, продовжувати для них не матиме сенсу. Але пам’ятаєте, що якщо Ви носите навушники, в яких голосно грає музика, це може стати причиною інших наслідків : мають місце випадки нападу через те, що жертва не чує наближення із спини.

Знайдіть захист в “особистих” місцях
Якщо Ви виявляєтеся за ситуації, коли Вас переслідують не відстаючи, єдиний вихід для Вас відірватися від нього – це зайти в найближче місце, де працюють люди, на зразок магазину, інтернет-кафе або готелю. Якщо Ви упевнені, що на розумі у Вашого переслідувача щось нехороше, то там Ви можете попросити викликати поліцію. Або ж Ви можете почекати усередині, поки він не кине ідею переслідувати Вас і не віддалиться. Дуже маловірогідно, що хтось переслідуватиме Вас в місцях, де це буде відразу помічено людьми, що знаходяться там.

Пряма відповідь
“Кращої відповіді” для будь-якої ситуації не існує. Тільки Вам судити, виходячи з того, що відбувається навкруги, по ситуації, приймаючи за головну мету власне збереження. Якщо Ви відчуваєте, що ситуація у Ваших руках і Ви можете відповісти, то все ж зверніть увагу на декілька видів техніки, яка допоможе Вам вирішити ситуацію спокійніше і безпечно.

  • Мова тіла – передусім. Подивіться переслідувачу прямо в очі і говоріть гучним, твердим і розбірливим голосом – так Ви покажете власний контроль ситуації і силу. Ви повинні випромінювати спокій і розуміння ситуації, навіть якщо Ви так себе не почуваєте.
  • Не виходьте з себе, оскільки така поведінка може викликати агресію у відповідь у нападаючого, але дайте зрозуміти, що його дії Вам не подобаються і неприйнятні.
  • Деякі словесні конструкції можуть прямо вказати на те, що поведінка переслідувача або його стан не є нормальними. Наприклад, Ви можете прямо сказати: “Не чіпай мене, це сексуальне домагання”. Так само, Ви можете безпосередньо сказати, що Ви хочете від нього: “Відійди від мене”! чи “Стій там, де стоїш”!. Можна, так само, натиснути на особисті почуття, запитавши, як би він віднісся до такої поведінки відносно своєї матері, сестри, дочки, дівчини і так далі.
  • Інша техніка – це голосно вказати на те, що Ви пізнаєте переслідувач : “Чоловік в жовтій футболці – не торкайтеся до мене”!. Особливо це добре працює в місцях із скупченням людей, на зразок автобуса.
Навіть якщо Ваші слова не можуть бути зрозумілі тими, хто навколо Вас, тому що вони не розуміють Вашу мову, Ваш роздратований або строгий тон може бути достатнім, щоб від Вас відстали. Крім того, рекомендуємо вивчити необхідні фрази на мові тієї країни, куди Ви їдете, як і інші слова ніби “Зупиніться” і “Допоможіть”.

Поради очевидцям

поведінка за кордоном
поведінка за кордоном

Розмір оригіналу:   240x144
Тип: jpg   Дата:

Більшість людей, що пристають до інших людей на вулиці, роблять це тільки у той момент, коли їх жертви одні, або, принаймні, коли їх дії не можуть бачити оточення. Але трапляється і таке, що вони здійснюють ці дії у той момент, коли навкруги є присутніми люди.

Існує декілька явних або непрямих перешкод, які дозволяють швидко припинити або запобігти докучанням на вулиці. Дуже часто на швидке припинення конфлікту радикальним чином грає присутність третіх осіб, до яких можна звернутися або на допомогу яких можна розраховувати. Деякі люди відмовляються від ідеї допомагати просто тому, що не упевнені в тому, що допомогу потрібно. Іноді причиною є страх того, що їм самим “дістанеться”. Особливо це стосується ситуацій в іншій країні.
Звичайно, брати участь в тій або іншій ситуації – рішення кожного, засуджувати за це рішення було б неправильним. Але частіше всього нічого поганого з такої ситуації вийти не може, а ось надати допомогу, а може і врятувати життя Ви в змозі.
Проста присутність, коли Ви даєте зрозуміти, що усе бачите, може вирішити ситуацію. Іноді доведеться демонстративно прокашлятися, особливо якщо переслідувач не розуміє, що його дії помітні.
Ще одним відмінним способом збити з пантелику переслідувача являється з ходу почати ставити йому питання. Запитаєте, як пройти до тієї або іншої точки, яка зараз година. Попросіть допомоги в чому-небудь або навіть щось перевести. Часто цього вистачає, щоб настирний переслідувач залишив жертву в спокої, не провокуючи небезпечних ситуацій.
Ви можете безпосередньо запитати жертву: “У Вас все гаразд? До Вас ніхто не пристає”?. Одна ця фраза може розладнати усі наміри переслідувача і він ретирується. Якщо жертва говорить, що її переслідують і переслідувач не збирається відставати і продовжує переслідування, скажіть йому, щоб він відстав. Не вчиняйте бійок, краще попросити допомоги від поліції, охорони магазину або простих перехожих.
Якщо жертва говорить, що Вашу допомогу не потрібно – спокійно залиште її в спокої. Ви не повинні ставати ще однією людиною, що вторгається в її особистий простір. Якщо ж послідує відповідь “Так” – допомагайте усім, чим тільки можете. Іноді, особливо якщо переслідувач не говорить на Вашій мові, почати розмову на ній з жертвою може бути досить для того, щоб він прийняв Вас за пару або друзів.
Не варто бути явно агресивним або голосно кричати. Насправді, така поведінка приведе якраз до зворотного негативного ефекту. Але Ваша поведінка має бути максимально правильною і адекватною ситуації, особливо якщо жертва одна і виглядає повністю безпорадною.
Вам доведеться виявити сміливість, щоб захистити беззахисну людину в конкретній ситуації, але, окрім сміливості, непогано було б мати адекватне розуміння власних сил, переваг і можливостей.

13 лютого 2015

Автор:

Оцінити публікацію
Поділитися з друзями в соціальних мережах:
Viber


Залишити коментар або відгук