Слово катакомби пішло від латинського catacumbae – покласти спати, лягати спати. В наші дні під цим словом маються на увазі підземні лабіринти або тунелі в межі міста. У Західній Європі катакомби також нерозривно зв'язні з місцем поховання покійних – це усипальні і похоронні галереї. Такими галереями свого часу користувався чернечий Орден Капуцинів або правильніше – Орден Братів Менших Капуцинів. Він був затверджений папою римським Кліментом VII в 1528 році.

У 1535 році був заснований Жіночий Орден Капуцинів на честь святої Клари Ассізської.

Члени ордену займалися місіонерством і утворювали християнські громади по всьому світу. Але одна з найчисленніших громад знаходилася в Палермо на Сицилії. Почилих братів ховали на кладовищі, але до кінця XVI століття покійних стало надто багато. Саме тоді і виникло питання про компактне і містке місце поховання.

Катакомби капуцинів – компактне місце поховання

один з коридорів Катакомб капуцинів
один з коридорів Катакомб капуцинів

Розмір оригіналу:   5352x3206
Тип: jpg   Дата:

Під монастирем капуцинів знаходилося велике підвальне приміщення (крипта). У ньому і вирішили укладати тіла покійних. Перший покійник (брат Сільвестро з Губбіо) був покладений там в 1599 році. Так з'явилися Катакомби капуцинів в Палермо. Примітні вони тим, що більшість тіл в підвальних приміщеннях укладали не в трунах, а у відкритому виді.

Особливість повітря катакомб перешкоджала швидкому розкладанню тіл. До того ж їх зневоднювали на стойках керамічних труб, промивали оцтом. Деякі тіла бальзамували, а інші поміщали в герметичні скляні шафи. Ченців ховали в повсякденному одязі, а іноді з вірьовками, які вони носили в якості єпітимії.

Спочатку це своєрідне кладовище призначалося тільки для членів чернечого ордену. Але з часом Катакомби капуцинів перетворилися на деякий престижний символ похоронного статусу. Місцеві багаті і шановані люди стали виявляти бажання бути похороненими після смерті в підвалі чернечого монастиря. У своїх заповітах вони обговорювали не лише одяг, але і те, щоб одежа мінялася через рівні проміжки часу.

поховані в Катакомбах
поховані в Катакомбах

Розмір оригіналу:   1536x1182
Тип: jpg   Дата:

Дуже скоро похоронний підвал став існувати на пожертвування родичів померлих. Кожен новий труп спочатку поміщали в тимчасову нішу, а потім перекладали на постійне місце. Він лежав там, поки йшли гроші. Але коли родичі переставали платити, труп перекладали на далеку полицю, поки знову не поновлювалася плата.

З часом підвал став тісним, і капуцини прорили довгий підземний коридор, а потім і ще додаткові коридори. Поховання до Катакомб тривали до 1871 року. Вони були офіційно закриті владою для поховання в 1882 році, проіснувавши 283 роки. За цей час в них поховали майже 8 тис. жителів Палермо. В середньому по 28 покійників в рік або по 2-3 покійники в місяць. Останнім похороненим ченцем став брат Ріккардо. Його тіло поклали в Катакомби в 1871 році.

Після офіційного закриття на своєрідне кладовище поміщали покійних тільки по спеціальному проханню. Однією з останніх була похована Розалія Ломбардо в 1920 році. До неї в 1911 році погребли Джованні Патерніті – віце-консула США.

В цілому на 2011 рік в Катакомбах капуцинів знаходилося близько 8 тис. трупів, з яких 1252 були муміями. Усі зали або коридори підземного похоронного комплексу розділені на категорії. Окремо знаходяться чоловіки, жінки, діти, ченці, священики, діви, професіонали. Деякі тіла збереглися краще за інших. Деякі встановлені в певних позах. Наприклад, двоє дітей сидять в кріслі-гойдалці. Раніше в певні дні до покійників приходили родичі цілими сім'ями.

Вони могли чіпати покійних, тримати їх за руки і молитися.

туристи в Катакомбах в одному з коридорів
туристи в Катакомбах в одному з коридорів

Розмір оригіналу:   4288x2811
Тип: jpg   Дата:

Тільки незрозуміло, хто їх фотографував, адже будь-яка зйомка заборонена

Серед похованих багато відомих імен. Наприклад, маркіз Вінченцо Натолі, хірург Салваторе Манзелла, скульптори Лоренцо Марабітті і Філіпо Пенніно, художник Джузеппе Веласко, син короля Тунісу, що прийняв католицтво, і багато інших шанованих громадян.

До речі, раніше ми писали про катакомби під Парижем та як під французькою столицею розвинувся інший світ.

Катакомби капуцинів в Палермо притягають величезну кількість туристів зі всього світу. Фотографувати і знімати усередині приміщень заборонено. Проте деякі телевізійні компанії зуміли отримати дозвіл на зйомки. Роблять фотографії і туристи, але так, щоб цього ніхто не бачив. Живих чомусь завжди притягують мертві, хоча за логікою речей все повинно бути навпаки. Навіщо квапитися туди, звідки вже немає повернення.

1 серпня 2019

Автор:

Катакомби капуцинів Оцінка: 4.80 з 5
Всього оцінок: 5
Поділитися з друзями в соціальних мережах:
Viber


Залишити коментар або відгук