Упродовж віків люди складали найрізноманітніші списки чудес світу, щоб виділити із загального числа найбільш видатні творіння природної досконалості. Найчастіше такі списки обмежувалися сімома лауреатами услід за старогрецькими Сімома чудесами світу були обрані нові 7 чудес світу, але також зустрічаються і більше розширені або вузькі переліки.

У цій статті ми розглянемо невеликий список чудес природного світу, який в 1997 році запропонувала відома американська телекомпанія "CNN". Отже, ними стали наступні 7 природних чудес світу:

1. Гранд-каньйон (Арізона, США)

Гранд-каньйон
Гранд-каньйон

Розмір оригіналу:   1136x437
Тип: jpg   Дата:

Гранд-каньйон (Великий каньйон) – один з якнайглибших каньйонів у світі. Знаходиться в штаті Арізона (США). Каньйон прорізаний річкою Колорадо в товщі вапняків, сланців і піщаників. Довжина каньйону – 446 км. Ширина коливається від 6 до 29 км. Глибина досягає 1800 м.

Великий каньйон – один з самих незвичайних геологічних об'єктів нашої планети, тому він дуже добре досліджений. Каньйон вважається одним з кращих прикладів ерозії ґрунтів. Великий каньйон утворився близько 5-6 млн років назад внаслідок зміни кута нахилу течії річки Колорадо. Каньйон і зараз поглиблюється із-за тривалої ерозії.

Гранд-каньйон
Гранд-каньйон

Розмір оригіналу:   1135x675
Тип: jpg   Дата:

З 1979 року Гранд-каньйон входить в список всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Щорічно Великий каньйон відвідують більше 4 млн чоловік. Серед туристів користується популярністю сплав по Колорадо на надувних плотах і спуск в каньйон на мулах.

Гранд-каньйон
Гранд-каньйон

Розмір оригіналу:   1135x659
Тип: jpg   Дата:

2. Великий Бар'єрний риф (північно-східне узбережжя Австралії)

Великий Бар'єрний риф – найбільший у світі кораловий риф, який знаходиться в Тихому океані. Він налічує більше 2 900 окремих коралових рифів і 900 островів в Кораловому морі. Великий Бар'єрний риф простягнувся уздовж північно-східного узбережжя Австралії на 2 500 км і займає площу близько 344 400 квадратних кілометрів. Великий Бар'єрний риф є найбільшим на Землі природним об'єктом, утвореним живими організмами, – його можна побачити з космосу.

Великий Бар’єрний риф
Великий Бар’єрний риф

Розмір оригіналу:   1135x609
Тип: jpg   Дата:

Структура цього рифа утворена (побудована) з мільярдів крихітних організмів, відомих науці як коралові поліпи. Його площа більше площі Великобританії. Більша частина рифів знаходиться під водою (оголюються під час відливів). Ряд рифів під впливом абразійно-акумулятивної діяльності моря перетворилися на коралові острови.

фото Великого Бар’єрного рифу з висоти
фото Великого Бар’єрного рифу з висоти

Розмір оригіналу:   1135x540
Тип: jpg   Дата:

Великий Бар'єрний риф підтримує життя величезної різноманітності живих організмів і завдяки цьому в 1981 році був вибраний ЮНЕСКО в якості об'єкту Всесвітньої спадщини. Сучасна історія його розвитку триває близько 8000 років. На старому фундаменті як і раніше з'являються усі нові пласти. Великий Бар'єрний риф є найбільшою у світі екосистемою, оскільки є колонією коралових поліпів. Тут мешкає більше 400 видів коралів.

красоти Великого Бар’єрного рифу
красоти Великого Бар’єрного рифу

Розмір оригіналу:   1135x696
Тип: jpg   Дата:

3. Гавань Ріо-де-Жанейро (Бразилія)

Гавань Гуанабара в Ріо-де-Жанейро дуже мальовнича. Її берегова лінія досягає 30 кілометрів і є другою бухтою в Південній Америці по своїх розмірах. Площа затоки – 384 км², розміри – 31 км на 28 км.

гавань Ріо-де-Жанейро
гавань Ріо-де-Жанейро

Розмір оригіналу:   1135x706
Тип: jpg   Дата:

Унікальна «річкоподібна» гавань Ріо відома горою Цукрова голова і піком Коковардо, а також пагорбами Тіжука. Усе це робить її одним з природних чудес світу. У затоці Гуанабар розташовується більше 130 мальовничих островів.

фото гавані Ріо-де-Жанейро
фото гавані Ріо-де-Жанейро

Розмір оригіналу:   1135x684
Тип: jpg   Дата:

Затока відома тим, що з океаном пов'язана протокою шириною в 1,5 км, який при відкритті європейці переплутали з річкою. Відкриття сталося в січні 1502 року, і "річка" дістала назву Січнева (Ді-Жанейру). Дещо пізніше, коли помилка виявилася, і з'ясувалося, що це зовсім не річка, але назва "Ріо-де-Жанейро" вже прижилася, місто, що виросло в тих краях перейменовувати не стали.

гавань Ріо-де-Жанейро вночі
гавань Ріо-де-Жанейро вночі

Розмір оригіналу:   1135x578
Тип: jpg   Дата:

4. Еверест (Непал і Китай)

Еверест або Джомолунгма – це найвища вершина Землі (8848 м над рівнем моря). Гора розташована в Гімалаях, Південна вершина (8760 м) якої лежить на кордоні Непалу і Тібетського автономного району (Китай), Північна (головна) вершина (8848 м) розташована на території Китаю.

найвища гора світу - Еверест
найвища гора світу - Еверест

Розмір оригіналу:   1135x673
Тип: jpg   Дата:

На вершині Джомолунгми бувають найсильніші вітри, що дмуть зі швидкістю до 200 км/год. Середньомісячна температура повітря в січні − 36 °C (у окремі ночі може знижуватися до − 50−60 °C), в липні близько 0 °C. Еверест, очолюючи список найвищих гір Землі, залучає до себе велику увагу альпіністів. Спроби сходжень на вершину гори носять регулярний характер. Сам підйом займає біля 2-х місяців – з акліматизацією і установкою таборів. Втрата маси за сходження – в середньому 10-15 кг.

фото Евересту
фото Евересту

Розмір оригіналу:   736x429
Тип: jpg   Дата:

Країни, на території яких знаходяться підступи до вершини, беруть за сходження на вершину великі гроші. Також гроші стягуються за можливість підйому. Встановлюється черговість підйому експедицій. У XXI столітті, завдяки розвитку туристичної інфраструктури відзначається значне зростання щорічних сходжень: якщо в 1983 році вершини досягли 8 чоловік, в 1990 – близько сорока, то в 2012 році тільки за один день на Еверест піднялися 234 людини. При сходженні відмічені багатогодинні пробки і навіть бійки між альпіністами.

табір на Евересті
табір на Евересті

Розмір оригіналу:   1136x411
Тип: jpg   Дата:

5. Полярне сяйво (Атмосфера Землі)

Полярне сяйво (чи північне сяйво, або південне сяйво, або аврора) – світіння верхніх шарів атмосфери планети, внаслідок їх взаємодії із зарядженими частками сонячного вітру. Червоне світіння кисню на Землі спостерігається на висотах 200-400 км, а спільне світіння азоту і кисню – на висоті ~110 км.

Полярне сяйво
Полярне сяйво

Розмір оригіналу:   1135x641
Тип: jpg   Дата:

У спектрі полярних сяйв Землі найбільш інтенсивне випромінювання основних компонентів атмосфери – азоту і кисню, при цьому спостерігаються їх лінії випромінювання як в атомарному, так і молекулярному стані. Найінтенсивнішими є лінії випромінювання атомарного кисню і іонізованих молекул азоту. Кожне явище має свою неповторну гамму, в силу непостійності хімічного складу атмосфери і погодних чинників.

фото Полярного сяйва
фото Полярного сяйва

Розмір оригіналу:   736x447
Тип: jpg   Дата:

Полярні сяйва навесні і осінню виникають помітно частіше, ніж взимку і літом. Пік частотності доводиться на періоди, найближчі до весняного і осіннього рівноденням. Під час полярного сяйва за короткий час виділяється величезна кількість енергії. При спостереженні з поверхні Землі полярне сяйво проявляється у вигляді загального світіння неба або рухаючихся променів, смуг, корон, "завіс", що швидко міняються. Тривалість полярних сяйв складає від десятків хвилин до декількох діб.

Полярне сяйво
Полярне сяйво

Розмір оригіналу:   1135x657
Тип: jpg   Дата:

6. Вулкан Парикутин (Мексика)

Парикутин – наймолодший мексиканський вулкан, що знаходиться в центральній частині країни в штаті Мічоакан. В наші дні вулкан є сплячим, проте із спостережного пункту в найближчому селі відкривається незабутній вид на 25-кілометрове лавове поле і конус Парикутина, що височіє за ним. Дзвіниця церкви знищеного вулканом міста стоїть серед застиглої чорної лави як доказ могутності підземних сил.

Вулкан Парикутин
Вулкан Парикутин

Розмір оригіналу:   736x358
Тип: jpg   Дата:

Вулкан Парикутин відрізнився неймовірно швидким зростанням. Його виявили в одному полі 5 лютого 1943 року. Він виглядав як 10-метровий конус з попелу і шлаку, в глибині якого увесь час відбувалися вибухи. До полудня він досяг висоти 50 метрів, а через тиждень вулкан височів над полем вже на 150 м. Вибухи були чутні на відстані до 350 км, а попіл і каміння летіли в небо на цілий кілометр у висоту. Впродовж року вулкан продовжував рости і 20 лютого 1944 року досяг висоти 336 м.

виверження вулкану Парикутин
виверження вулкану Парикутин

Розмір оригіналу:   736x432
Тип: jpg   Дата:

Лава почала виливатися з вулкану через дві доби після його виникнення. У червні 1944 року вона, здолавши 11 км, досягла містечка Сан-Хуан-Парангарікутіро, знищивши його. Вулкан продовжував діяти 9 років, після чого "заснув". Висота вулкану Парикутин досягла 2774 м над рівнем моря. Щороку перед паскою жителі села Парикутин відмічають день народження вулкану. Вони здійснюють паломництво на місце зруйнованого селища.

фото вулкану Парикутин
фото вулкану Парикутин

Розмір оригіналу:   736x500
Тип: jpg   Дата:

7. Водоспад Вікторія (Замбія і Зімбабве)

Вікторія – водоспад на річці Замбезі в Південній Африці. Розташований на кордоні Замбії і Зімбабве. Ширина водоспаду – приблизно 1800 метрів, висота – 120 метрів. Водоспад Вікторія є однією з головних пам'яток Південної Африки, відноситься до Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Водоспад Вікторія – єдиний водоспад у світі, що одночасно має більше 100 метрів у висоту і більше кілометра завширшки.

водоспад Вікторія
водоспад Вікторія

Розмір оригіналу:   736x289
Тип: jpg   Дата:

Ім'я водоспаду дав шотландський дослідник-мандрівник Девід Лівінгстон, що побував на водоспаді в 1855 році, назвавши його на честь королеви Вікторії. Серед корінного населення цих місць водоспад був відомий як "Гримлячий дим".

фото водоспаду Вікторія
фото водоспаду Вікторія

Розмір оригіналу:   1136x528
Тип: jpg   Дата:

Водоспад надзвичайно широкий, приблизно 1800 метрів завширшки, висота падіння води змінюється від 80 метрів біля правого берега водоспаду до 108 метрів в центрі. Водоспад Вікторія приблизно в два рази вище за Ніагарський водоспад і більш ніж удвічі ширше за його головну частину ("Підкови").

водоспад Вікторія
водоспад Вікторія

Розмір оригіналу:   1135x620
Тип: jpg   Дата:

Вода, що падає, утворює бризки і туман, які можуть підніматися на висоту 400 метрів і вище. Створюваний водоспадом туман видно на відстані до 50 кілометрів. Впродовж дощовитого сезону через водоспад проходить більше 500 мільйонів літрів води в хвилину, через величезну силу води, що падає, бризки піднімаються на сотні метрів в повітря.

водоспад Вікторія
водоспад Вікторія

Розмір оригіналу:   1135x673
Тип: jpg   Дата:

А зараз декілька відео про чудеса природного світу:

Водоспад Вікторія з оглядом на 360° від National Geographic

Відео: Гранд-каньйон в 4К якості

Відео: Великий Бар'єрний риф (відео від National Geographic)

18 серпня 2019

Автор:

Сім природних чудес світу за версією *CNN* Оцінка: 5.00 з 5
Всього оцінок: 1
Поділитися з друзями в соціальних мережах:
Viber


Коментарів (1)

 

  1. PushValentina коментує:

    Зі списку в активі тільки Гранд-каньйон, більше похвалитися нічим, але якщо всі чудеса природи призводять до таких вражень, то є до чого прагнути

Залишити коментар або відгук