Народне мистецтво художнього розпису яєць має багатовікову історію. Писанки – це не просто красивий сувенір, а й символ прояви загальної любові, радості та побажання благополуччя і удачі, добра і здоров’я своїм родичам і друзям. Особливо високого рівня мистецтво писанкарства сягнуло на Гуцульщині та Покутті. Саме тут, у Косові, Космачі, Жаб’є і інших містах виготовлення писанок прийняло характер художнього промислу. Надзвичайно багата різноманітність орнаментів і символів розпису, різні техніки виконання малюнка, широка кольорова гамма прославили і зробили всесвітньо відомe гуцульську мініатюрну живопис. З часом в середовищі поціновувачів мистецтва розпису яєць виникла ідея створення на Гуцульщині музею писанкарського розпису, основним завданням якого було б збір, експозиція і популяризація творінь народних майстрів, їх наукова обробка і збереження для майбутніх поколінь.

Музей Писанка в Коломиї
Музей Писанка в Коломиї

Розмір оригіналу:   600x400
Тип: jpg   Дата:

У серпні 1983 року міськрада міста Коломиї Івано- Франківської області прийняла рішення про створення музею писанок у приміщенні церкви святого Благовіщення. За чотири роки була зібрана багата колекція писанок, розроблена тематика експозицій виставок творів писанкарства. 26 жовтня 1987 відбулося урочисте відкриття філії музею народного мистецтва Гуцульщини та Покуття імені Йосафата Кобринського. У 1990 році церква була передана віруючим, а музей розмістили в погано пристосованому приміщенні по вулиці Р.Шухевича.

По проектом архітектора Шумана на проспекті В. Чорновола була побудована спеціалізована будівля, центральна частина якого має форму художньо розписаного яйця, висотою близько 14 м. і виконана з кольорового скла загальною площею вітража 600 квадратних метрів. У вестибюлі приміщення встановлена ​​скульптура Божої Матері з дитям і вишиті чудодійні ікони, які створюють неповторну ауру. Урочисте відкриття цього оригінального музею творів народної творчості відбулося 23 вересня 2000 року. На церемонії відкриття були присутні Президент України Л. Кучма і Голова Верховної Ради І. Плющ.

У фондах музею перебуває понад 12 тисяч штук яєць, розписаних народними умільцями всіх історичних регіонів України, а також багатьох країн світу. Тут можна побачити і фарфорове яйце з Франції, і весільні обрядові яйця з Алжиру, ізраїльські кам’яні яйця та багато експонатів з інших країн. У музеї є також колекція писанок з автографами відомих українських і зарубіжних політичних діячів. Тематика експозицій музею «Писанка» часто змінюється і оновлюється, також проводяться персональні виставки творів народних умільців та професіоналів мистецтва. Співробітники цього оригінального культурного центру знайомлять відвідувачів з давньою історією виникнення художнього розпису яєць, магічними значеннями орнаментів і символів малюнків, з процесом і технікою сучасного розпису яєць.

Відео: Музей "Писанка" та знайомство з експозицією музею

В даний час цей оригінальний храм мистецтва і народних традицій став однією з візитних карток Коломиї і приваблює багато українських і закордонних відвідувачів.

Координати: 48°31’42.03”N, 25°2’20.99”E
Адреса: м. Коломия, пр. В. Чорновола, 43-б
+38 (03433) 2-78-91
Працює: 10:00-18:00, вих. – Пн

13 березня 2024

Автор:

Оцінити публікацію
Поділитися з друзями в соціальних мережах:
Viber


Залишити коментар або відгук