Акко – одне з міст в Ізраїлі, чия історія триває, за даними археологів, понад 4000 років. Місто в Західній Галілеї (Ізраїль), розташоване приблизно в 18 км на північ від міста Хайфа, на березі Середземного моря. Старе місто занесене в список всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Акко – місто зі змішаним населенням: близько 75% його жителів – іудеї, приблизно 25% – мусульмани.
старий Акко з висоти птичого польоту
старий Акко з висоти птичого польоту

Розмір оригіналу:   670x450
Тип: jpg   Дата:

Місто Акко було розташоване на перехресті міжнародних торгових шляхів і тому завжди було центром історії, важливим стратегічним портом.
Перші згадки про Акко можна знайти ще в 1456 до н. е. у списку завоювань єгипетського фараона Тутмоса III. Місто кілька разів згадується в торі.
У місті свого часу побували єгипетський фараон Тутмос третій, великі полководці старовини Олександр Македонський і Юлій Цезарь, римський воєначальник Веспасіан, якого Рим послав втихомирити повсталих євреїв, і знаменитий венеціанський купець і мандрівник Марко Поло, що зробив тут зупинку по дорозі в Індію. Тут же побував засновник релігії Бахаєв БахаУлла.
За всю свою історію існування місто багаторазово переходило з рук в руки.
Місто Акко встигло побувати: єгипетським, хеттським, знову єгипетським, ассірійським, персидським, грецьким – Олександр Македонський завоював Акко в 333 р. до н.е.
У 52-54 рр. до н. е. місто Акко стає частиною Римської імперії, в 638 році Акко завойовують араби.
За часів хрестових походів Акко захоплюють наново в кожному з них. Після того, як Річард Левове Сердце і французький король Філіп Август отримують владу над містом, Акко стає столицею Єрусалимського королівства і отримує “європейське” ім’я Сен-Жан д’Акр.
Лицарі різних орденів відбудовують в місті цілі квартали, зводять церкви, монастирі. До речі, багато будівель хрестоносців збереглися до наших днів.
У 1260 році рабин Ієхіель з Парижу перевозить в Акко свою ешиву, місто стає центром єврейської думки того часу.
Місто хрестоносців руйнується мамлюками під командуванням султана Аль-Ашрафа Халіля і відновлюється тільки до середини XIV століття.
У 1517 році Акко захопив Селима I зі своїми турками-османами. Місто знаходилося під турецьким правлінням 400 років. Акко фортифікується, відбудовується, розширюється. У 1799 році Бонопарт намагається захопити Акко, але безуспішно. Є думка, що саме ця поразка змусила Наполеона відмовитися від своїх планів завоювання Індії.
Після введення в експлуатацію залізниці Дамаск – Бейрут в 1896 році, Хайфа – Дамаск в 1906, а також із-за стрімкого розвитку міста-порту Хайфи, Акко втрачає минуле стратегічне значення.
У 1918 році британський генерал Алленбі вибиває турок з міста і приєднує Акко до Британського мандату. У турецькій фортеці Акко відбувають термін єврейські політв’язні, серед них Володимир Жаботинський.
14 травня 1948 року Акко став частиною Ізраїлю і батьківщиною для багатьох репатріантів.
Сьогодні в Акко мирно співіснують чотири релігії, синагоги є сусідами з церквами, мечетями і садом, що оточує гробницю Бахаулли, засновника бахайской віри.
У Акко збереглася небувала кількість архітектурних пам’ятників різних епох : кріпосні стіни Акко, фортеця госпітал’єрів, бахайский парк, акведук Кабрі, Хамам аль-Баша (турецька лазня), тунель тамплієрів, турецькі заїжджі двори (хани), мечеть Аль-Джаззар, базари і музеї, а також дивовижні пляжі з білим піском.
Археологічні розкопки в місті і його околицях тривають до цього дня, продовжуючи дивувати вчених різноманітністю знахідок.
Розкопки в місті Акко почалися практично відразу після створення держави Ізраїль і тривають до цього дня. Під час розкопок з 1954 по 1963 були виявлені цілий ряд різнофункціональних приміщень, ідентифікованих як фортеця-монастир – притулок Святого Іоанна, що дістав назву “Рицарських залів”. Під час розкопок рефекториуму був виявлений підземний тунель, який веде з фортеці на північ до морського порту на півдні.
Стіни Акко будувалися в три етапи між 1750-1840 роками. Перша стіна була побудована в 1750-1751 роках. Це була тонка стіна (у метр шириною) заввишки 10-13 метрів. Стіна оточувала увесь Акко з суші і з боку моря, але при цьому вона не захищала від підкопу і сходів. У стіні було двоє воріт: з північно-західною і з південно-східною сторін.
вид на стіни Акко з моря
вид на стіни Акко з моря

Розмір оригіналу:   670x450
Тип: jpg   Дата:

Спорудження нових стін виконувалось за часів Аль-Джаззара. В цей час були побудовані нові стіни і укріплені старі. Крім того, між старими і новими стінами був проритий канал. Місто витримало облогу Наполеона, але і після цього Аль-Джаззар продовжував зміцнювати старі і будувати нові стіни. Будова закінчилася в 1801 році. В основному це і є сьогоднішні стіни Акко. Було побудовано 9 нових веж. Був проритий глибокий і дуже широкий рів, заповнений водою. На усіх стінах і вежах були встановлені нові гармати, які повністю прострілювали усі підходи до Акко з боку моря і суші. Доступ до стін був дозволений тільки військовим або цивільним по спеціальних пропусках. Після смерті Аль-Джаззара в 1804 Сулейман-паша приступив до посилення північної і західної стін (з боку суші). Він побудував стіни проти сходів і влаштував в них маленькі бійниці, як роблять у фортецях, і приступив до спорудження зовнішнього рову. Сулейман-паша побудував також стіни з боку моря, використовуючи для будови величезні блоки з будівель хрестоносців. У 1840 році під час вибуху складу зброї постраждала велика частина внутрішньої і зовнішньої стіни з боку моря. Під час турецького володарювання багато стін було зруйновано. Руйнування стін Акко тривало близько 10 років. У 1910 році було пробито два великі проходи в північній стіні для зручного проходу в місто, а також почалося будівництво нового Акко за стінами старого міста.
Фортеця – Монастир Госпітал’єрів Святого Іоанна (Рицарські зали)
Побудована фортеця у формі чотирьох крил, що оточують відкритий внутрішній двір. Північне крило було побудоване уздовж північної стіни міста, роблячи фортецю невід’ємною частиною захисту стін міста і головних воріт на північ. Це крило складене з дев’яти довгих і вузьких залів: зали 1 – 6 служили складськими приміщеннями, зали 7 і 8 як великий басейн, в який стікала дощова вода з дахів фортеці, і зал 9, який служив проходом до центрального внутрішнього двору з півночі. У східному крилі був побудований просторий зал з хрестоподібною склепінчастою стелею розміром 35 х 40 метрів, який служив залом для конференцій і церемоній. У південному крилі був виявлений елегантний зал (рефекторіум) з хрестоподібною склепінчастою стелею, за підтримки трьох круглих колон з особливо великим діаметром. Зал витончений, з художнім оздобленням в підставах колонок, які підтримують стелю. Західне крило – двоповерхове крило і використовувалося як гуртожиток для воїнів. Західне крило гуртожитку і південне крило їдальні були побудовані у витонченому готичному стилі, на відміну від крил, які залишилися, і, здається, були побудовані пізніше.
Рефекторіум (Їдальня залу) знаходиться на самому нижньому рівні фортеці і тому помилково був названий Кріптою. Насправді використовувався як їдальня залу фортеці. Вхідні ворота (їх чотири) з трьох сторін показують центральність цього залу. Це єдина будова у світі такого типу, де поєднується перехід між огрядним романським стилем і витонченим готичним. Це перший зал, який був знайдений при розкопках в 1954-1963 рр. Під час турецького правління над підземними рицарськими залами була побудована фортеця. Підземні зали були засипані каменем і піском для стійкості побудованої фортеці. Імовірно роки спорудження рефекторіума 1147-1160.
Фото Рефекторіуму (зала їдальні)
Фото Рефекторіуму (зала їдальні)

Розмір оригіналу:   670x450
Тип: jpg   Дата:

Підземний тунель. Під час робіт по розчищенню рефекторію виявився підземний тунель. При виявленні тунеля він був заповнений сміттям на дві третини висоти. Тунель був побудований ще за часів персів і видно використовувався як каналізація. Хрестоносці, виявивши тунель, збільшили його висоту і довжину, і перетворили його на важливий стратегічний об’єкт. Так само ними було побудовано відгалуження завдовжки 60 метрів, яке у кінці знову з’єднується з тунелем побудованим персами. Від входу в тунель йдуть два відгалуження: низький тунель персів і високий побудований хрестоносцями. Після з’єднання триває низький тунель персів. Тунель використовувався хрестоносцями під час спорудження рефекторію. Вхід в тунель за часів хрестоносців був зовні біля південної стіни рефекторию на вулиці, через прямокутний колодязь. Цей колодязь, заповнений каменями, так само був виявлений археологами під час розкопок на тій же вулиці. В давнину ця унікальна споруда служила важливим підземним переходом. Тунель сполучає північну стіну і морський порт на півдні.
Підземний тунель в Акко
Підземний тунель в Акко

Розмір оригіналу:   670x450
Тип: jpg   Дата:

Чарівний Сад. В період хрестоносців чарівний сад був розташований в північній частині міста, прилеглій до стіни. На схід від саду стояв королівський палац хрестоносців в Акко, і на заході військова фортеця – монастир госпітал’єрів – ордену Св. Іоанна. Під час оттоманського періоду на залишках монастиря госпітал’єрів була побудована фортеця, і сад став частиною садів приватного палацу паші. У 1799 в саду вівся бій між солдатами Наполеона і захисниками міста.
Чарівний Сад в Акко
Чарівний Сад в Акко

Розмір оригіналу:   670x450
Тип: jpg   Дата:

Фортеця знаходиться в північній частині старого Акко. Вона була побудована правителем Акко Дахар Ель-Омаром в 1750 році на руїнах фортеці – монастиря Госпітал’єрів. Висота – 40 метрів. Вона включає в основному будівлі оттоманського періоду. Фортеця служила палацом для правителів Акко, а також в ній знаходилися склади зброї і казарми. Згодом тут розташовувалася в’язниця, в якій були ув’язнені Бахаулла (Хусейн-Алі-і-Нурі), – засновник релігії бахаі і Зєєв Жаботинський – письменник, поет і творець єврейського легіону, який у складі британської армії воював в Першу світову війну. Сьогодні тут розташовується міський музей в’язнів підпілля.
Мечеть Аль-Джаззар, яка також зветься “Білою мечеттю” за кольором, яку видно здалека, – одна з найбільших і красивіших мечетей в Ізраїлі.
За значимістю вона поступається тільки мечетями аль-Акса і Куббат ас-Сахра на горі Храмовій в Єрусалимі. До 1967 року тут був найбільший і важливіший мусульманський центр. Мечеть була побудована в 1745 році на залишках тамплієрської церкви за указом Аль-Джаззара, де він і був похований в 1804 році. Прекрасна мечеть повинна була показати силу влади Аль-Джаззара і його столиці – Акко. Мечеть була побудована по подібності найбільших мечетей Стамбулу. Для будови мечеті були запрошені фахівці з Греції і Кіпру. Граніт для стовпів був привезений з Кейсарії морем. Навколо мечеті – двір, оточений з трьох сторін стінами, в яких розташовано 45 маленьких кімнат. Раніше в цих кімнатах проживали учні, що вивчають Коран. У дворі знаходяться колодязь зі свіжою водою і сонячний годинник з білого мармуру. Напис свідчить, що вони побудовані в 1201 році Хіджри і даровані самим Аль-Джаззаром. У мечеті зберігаються три волоса з бороди пророка Мухаммеда, що робить її особливо святою для правовірних мусульман. Існує легенда, що колись на цьому місці знаходилися поля і пасовища першої людини.

Відео: Політ над старим Акко

Коротке відео про ізраїльське місто Акко, яке відзняте з висоти птичого польоту за допомогою безпілотного літальнго апарату

6 грудня 2013

Автор:

Оцінити публікацію
Поділитися з друзями в соціальних мережах:
Viber


Залишити коментар або відгук