Ору-Прету (порт. Ouro Preto) – невелике старовинне місто на сході Бразилії, що входить в штат Мінас-Жерайс (порт. Minas Gerais), складова частина великої міської Агломерації Белу-Орізонті (порт. Região Metropolitana de Belo Horizonte). Ору-Прету знаходиться в 95 км на південний схід від Белу-Оризонті і в 400 км на північ від Ріо-де-Жанейро (порт. Rio de Janeiro).

Населення містечка складає близько 80 тис. чоловік; займана площа – 1250 км². Назва місцевих жителів : ouropretano.

ЗАГАЛЬНІ ВІДОМОСТІ

Місто розділене на 13 районів (порт. Distrito), більшість з яких по факту є відособленими селищами.

В Ору-Прету діють підприємства легкої і харчової промисловості, інтенсивно розвиваються прикладні і художні ремесла, сфера освіти, туризм. У околицях добувають залізну руду і роблять алюміній.

ЯК ДОБРАТИСЯ

Ору-Прету є автодорожнім вузлом, через місто проходить регіональна ж/д лінія.

До міста можна добратися на автобусі з Ріо (близько 7 годин) або з Белу-Оризонті (близько 2 годин). Найближче велике місто з аеропортом – Белу-Оризонті.

ГЕОГРАФІЯ

Територія Ору-Прету має яскраво виражений гористий рельєф. Основна частина забудов розташована на південному схилі однойменного хребта, що спускається до річки. Місто розчленоване декількома балками із струмками, що впадають в річку. Офіційно висотою розташування міста вважається відмітка 1060 м над рівнем моря (район залізничної станції), але фактично рівні висоти забудованих територій досягають 1200 м.

Тому це красиве містечко відрізняється надзвичайно крутими мощеними вулицями.

місто Ору-Прету
місто Ору-Прету

Розмір оригіналу:   752x440
Тип: jpg   Дата:

Якщо Ви вирішили вчинити екскурсію на автомобілі, то будьте готові до запаморочливих південноамериканських гірок!

ІСТОРИЧНА ДОВІДКА

Португальці проникли в цей важкодоступний район приблизно в 1690 р. Незабаром вони виявили тут багаті родовища золота і алмазів. Вибухнула "золота лихоманка", що притягнула сюди тисячі золотошукачів. Стихійно зростали гірницькі селища, основи майбутніх міст; найбільш перспективні ставали місцем розміщення адміністративних установ колоніальної влади і отримували звучні імена. Друга половина ХVIII ст. увійшла до історії Бразилії як "Золоте Століття". Заснований в 1711 р. Ору-Прету став центром бразильської "золотої лихоманки" і столицею провінції Minas Gerais (1720 – 1897 роки).

Спочатку селище старателів називалося Віла-Ріко (порт. Vila Rico – "Багате місто"); лише у 1824 р. воно отримало статус міста і нову назву. "Ouro Preto" означає "Чорне золото". Річ у тому, що золоті самородки, що були виявлені в річці Тріпуі (порт. rio Tripuy) і стали поштовхом до виникнення міста, були покриті шаром оксиду заліза і на вигляд були схожі на чорні камені.

Шукачі багатств і пригод з'їжджалися сюди з усього світу, в місті множилися розкішні особняки і храми.

В той же час важкі умови праці, нещадна експлуатація рабів, жорстокість колонізаторів викликали опір мас. Перший заколот рабів стався в 1720 р. А в 1789 р. у Віла-Ріке була розкрита змова борців за незалежність. Лідер змовників по прізвиську Тірадентіс, був страчений португальцями, але став національним героєм країни.

З надбанням Бразилією незалежності Мінас-Жерайс став одним з штатів, а Ору-Прету – його столицею. Проте, до цього часу золотоносні родовища виснажилися, настав період застою, і в 1897 р. столиця штату була перенесена на зручніші для будівництва рівнинні території – в нове місто Белу-Оризонті (порт. Belo Horizonte – "Красивий горизонт").

До 1950 р. Ору-Прету був "містом забуття", час тут ніби зупинився, що, проте, дуже сприятливо позначилося на збереженні колоніальної архітектури, бо нове будівництво тут майже не велося. У ХХ ст. місто стало зразком колоніальної забудови з унікальним плануванням. Це визначило нову основу розвитку міста в якості центру освіти, культури, туризму і художніх ремесел.

Родовища збідніли, але прекрасні палаци, церкви, фонтани і мости залишилося, як доказ минулого процвітання.

Нині місто славиться своєю колоніальною архітектурою і вважається шедевром бароко.

Історія збереження культурної спадщини міста налічує багато десятиліть. Ще в 1933 р. воно було оголошене національним пам'ятником. Площа території, що охороняється, складає близько 2 тис. Га, на яких знаходиться більше 1 тис. історичних будівель. Ору-Прету стало першим у Бразилії містом, яке в 1980 р. цілком було внесене в список світової спадщини ЮНЕСКО. Міська влада навіть заборонила рух автобусів в історичному центрі, щоб не порушувати атмосферу старовини.

КЛІМАТ

Клімат місцевості – гірський тропічний, з м'якою сухою зимою, жарким і вологим літом. Середні температурні показники повітря складають: 26℃ – взимку (червень-серпень); 29℃ – влітку (грудень-лютий). Найбільша кількість дощів випадає з жовтня по січень і у березні – в середньому 14 днів в місяць. Туманів в місті практично не спостерігається.

Кращий час для відвідування – весна, літо і осінь.

ІСТОРИЧНІ ПАМ'ЯТКИ

Атмосфера Ору-Прету ніби просякнута духом епохи золотошукачів. У центрі містечка багато цікавих пам'яток, кожна з яких заслуговує на увагу.

Оглядати місто краще всього пішки, тому будьте готові здолати чергу досить крутих підйомів і спусків.

Головна площа – площа Тірадентіса (порт. Place Tiradentes) носить ім'я борця за незалежність, національного героя Бразилії. Голова лідера бунтівників, що четвертувався, була виставлена на загальний огляд на цій самій площі. Тепер в її центрі встановлений пам'ятник керівникові повстання 1789 р. Уздовж 2-х сторін витягнутого прямокутника площі вишикувалися величні колоніальні будови і білосніжні будиночки з різноколірними наличниками; у торцях височіють імпозантні будівлі бувшої Ратуші, Суду (1784-1835) і Палацу Губернатора (1741-1748).

Ору-Прету: площа Тірадентіса
Ору-Прету: площа Тірадентіса

Розмір оригіналу:   666x442
Тип: jpg   Дата:

Усі пішохідні маршрути по місту починаються від Place Tiradentes; усі дороги в Ору-Прету ведуть до цієї площі.

МУЗЕЇ

У місті, яке саме по собі є грандіозним музеєм просто неба, дуже багато діючих музеїв.

На центральній площі знаходиться красива будівля колишнього Монетного двору (порт. Casa dos Contos), в якому був відкритий Музей Повстання інконфідентів (порт. Museu da Inconfidência), присвячений історії заколоту 1789 р.

Це головний історичний музей Ору-Прету. Будівля була побудована в 80-х рр. XVIII століття, вже на заході Золотого Століття, і стала найпримітнішим зразком колоніального бароко.

Колись 2 поверхи палацу займали Законодавчі Збори, а в напівпідвальному приміщенні розміщувалися тюремні камери. Саме у них містили учасників першої змови проти португальської метрополії, поки йшов судовий процес, який тривав більше року. Пантеон героїв зберігає останки 13-ти з 24-х засуджених на страту (іншим 11-ти засудженим в останню мить страта була замінена довічним ув’язненням).

Старовинний фонтан перед будівлею Музею, ровесник Монетного двору, зараз не функціонує. Але він є невід'ємною прикрасою площі.

Музей Алейжадін'ю (порт. Museu Aleijadinho) виставляє основні свої колекції у будівлі Церкви Богоматері Концепції (порт. Igreja de Nossa Senhora da Conceição), при цьому музейні експозиції розміщені в Храмі Богоматері і Церкві Св. Франциска Ассізського.

Музей був створений в 1968 р., основною його метою є збереження витворів мистецтва епохи пізнього бароко. Експозиція присвячена великому архітекторові Антоніу Франсіску Лісбоа (Алейжадін'ю). У Бразилії ця людина з дуже яскравою долею стала духовним покровителем художників.

Будинок-музей Гін'яра (порт. Casa Guignard), відкритий в 1986 р., присвячений життю і творчості відомого бразильського художника ХХ в, Альберто да Вейга Гін'яра (порт. Alberto da Veiga Guignard; 1896 – 1962). Живописець був зачарований красотами Мінас-Жерайса, тому присвятив йому чималу частину своїх робіт. Музей розташований поряд з площею Тірадентіса; він розмістився в 2-поверховій колоніальній будівлі XVIII ст. з витонченими балкончиками, що колись належала багатій сім'ї Коста-Сена (порт. Costa Sena). Держава придбала будівлю в 1974 р., відкривши в ній музей.

Окрім полотен художника в музеї зберігаються його фотографії, документальні свідчення і особисті речі. Тут проводяться семінари і творчі вечори, присвячені мистецтву.

У колишньому Палаці губернатора сьогодні розмістився Музей мінералогії (порт. Museo de Mineralogia). Історія регіону тісно пов'язана з надрами, і в експозиції музею представлені прекрасні колекції мінералів, коштовних і напівкоштовних каменів.

Будинок Томаса Гонзага (порт. Casa de Tomás Antônio Gonzaga) знаходиться навпроти Церкви Св. Франциска Ассізського. Це красивий 2-х поверховий особняк, в якому сьогодні функціонує регіональний художньо-ремісничий центр.

Музей-Аптека (порт. Museu da Farmácia) пропонує увазі відвідувачів збори старих матеріалів і устаткування, використовуваних у фармацевтиці XVIII ст. Аптека, заснована 4 квітня 1839 р., є старою фармацевтичною установою в Південній Америці. Музей гордиться великою кількістю цікавих експонатів різних років. Особливий інтерес представляє особиста колекція мед. препаратів доктора Салгейру Бассо (порт. Dr. Salgueiro Basso), переданих Національній Асоціації аптек в 1981 р.

Будинок Алейжадін'ю (порт. Casa de Aleijadinho) знаходиться в східній частині міста. Це просто чудовий, красивий будинок з досить скромною обстановкою.

ХРАМИ

Місто славиться своїми церквами в стилі колоніального бароко.

20 церков Ору-Прету, як правило, розташованих на підвищеннях, багато в чому визначають особливий вигляд міста. Створені в ХVIII ст., вони витримані у барочному стилі, але це так наз. "примітивне гірницьке бароко", без надмірної пишноти, характерної для "Іспанської Америки". Більшість церков нагадують португальські храми, що відрізняються простотою, але за строгим зовнішнім фасадом ховається багатство внутрішнього убрання.

Авторами проектів і скульптурного оформлення деяких з храмів є архітектор Мануел Франсіску ді Лісбоа і його син Алейжадін'ю (1730-1814), видатний майстер скульптури і архітектури.

Церква Сан-Франсіску-де-Ассіс (Ору-Прету, Бразилія)
Церква Сан-Франсіску-де-Ассіс (Ору-Прету, Бразилія)

Розмір оригіналу:   720x460
Тип: jpg   Дата:

Серед міських будов, що вважаються шедеврами релігійної архітектури, центральне місце займає католицька Церква Сан-Франсіску-де-Ассіс (порт. Igreja de Sao Francisco de Assis; 1766-1812). Вона знаходиться буквально в 2-х кроках від площі Тірадентіса. Одно з найпереконливіших і красивіших будов в Ору-Прету, цей храм став плодом роботи тандему 2-х великих майстрів бароко: Алейжадін'ю та Атаіде.

Алейжадін'ю виконав проект будівлі, вирізав з місцевого стеатиту (мильний камінь, до речі, з такого ж каменю виконана знаменита Статуя Христа-Спасителя в Ріо-де-Жанейро, що увійшла до списку 7 нових чудес світу) монументальний портал, створив скульптури, що прикрашають вівтар, чашу для обмивання рук і прикрасив різьбленням панелі капели. А до хитромудрого розпису дерев'яної стелі з херувимами і ангелами доклав руку талановитий майстер Местре Атаіде (порт. Mestre Ataíde), уродженець сусіднього містечка Маріана (порт. Mariana).

Деякі дослідники припускають, що розробкою креслень і плануванням церкви займався Мануел Франсіску. Але, найімовірніше, над кресленнями під керівництвом батька працював Антоніу Франсіску.

По дорозі з автовокзалу до історичного центру стоїть церква Богоматері Мерсе (порт. Nossa Senhora das Merces; 1773). Цю церкву видно практично з будь-якої точки міста. Вранці, оповита сріблястим туманом, вона справляє воістину містичне враження.

Звідси рукою подати до переконливої церкви Сан-Франциско де Паула (порт. São Francisco de Paula), яка вважається "найпізнішою" з історичних церков міста. Біля храму влаштований хороший оглядовий майданчик.

Церква Богоматері Росаріо (порт. Igreja Nossa Senhora do Rosario; 1725-1785) – невелика церква в східній частині міста. Це єдина церква в Ору-Прету, за відвідування якої не стягується плата. Вона була побудована спеціально для рабів, які не мали права відвідувати приходські церкви для білих. Тому декор храму дещо простіший, ніж в ін. міських церквах. Вражає незвичайна форма будівлі, виконана у вигляді 3-х злитих один з одним циліндрів. Дуже красиві розписна стеля і старовинний вівтар.

Цікавий також великий хрест, встановлений перед входом в храм. З пагорба, де розташована церква, відкриваються прекрасні види на околиці.

Церква Богоматері Кармо (порт. Igreja de Nossa Senhora do Carmo; 1766 – 1772) – одна з найкрасивіших і найбільших церков Ору-Прету. Вона виходить вівтарною частиною до площі Тірадентіса. Побудована на підвищенні поряд з Музеєм Повстання, церква точно парить над містом. Внутрішній інтер'єр оброблений керамічною плиткою у блакитних тонах і золотом. У головному приміщенні храму є декілька останніх скульптурних робіт Алейжадін'ю, а в ризниці збереглися розписи Атаіде. У сусідньому чернечому корпусі розміщується Музей Ораторії (порт.

Museo do Oratorio), в якому експонуються витвори релігійного мистецтва, починаючи з колоніальної епохи. У цій будівлі провів останні роки життя великий Алейжадін'ю.

Церква Богоматері Пілар (порт. Ireja da Nossa Senhora do Pilar; 1733 р.) – робота знаменитого архітектора Франсіску Хав'єр де Бріту (порт. Francisco Javier de Britto), автора найрозкішнішої церкви в Ріо-де-Жанейро, Сан-Франсіску-да-Пенітенсія (порт. San Francisco – da – Penitencia; 1772). Старовинна церква вражає красою; її інтер'єр прикрашений 472 ангелами, а на внутрішню обробку в цілому пішло близько 440 кг золота.

У будівлі церкви також розташовується Музей релігійного мистецтва, де увазі відвідувачів представлені копії творів Алейжадін'ю, документи минулих віків, старовинні меблі і ін. Також тут виставлена колекція одіяння священиків XVIII в, виконаних з дорогих матеріалів.

Церква Св. Ефігенії (порт. Igreja de Santa Efigenia dos Pretos) (1742-1749) побудована рабами на вершині одного з міських пагорбів в східній частині міста, звідки відкриваються приголомшливі види. Строга біла будівля з жовто-коричневим обрамленням також спроектована Алейжадін'ю. Від центру до храму веде крутий підйом по вузьких вуличках і довгі кам'яні сходи.

ТЕАТРИ

Муніципальний театр (порт. Teatro Municipal Casa da Opera; 1770 р.) – один з старіших у Бразилії і на усьому континенті діючий оперно-драматичний театр. Досить невеликий і непоказний зовні, усередині театр зберіг колишній лиск. Вдень відвідувачам надається можливість оглянути історичну будівлю, а увечері вони можуть прийти на спектакль.

Міський театр (порт. Ouro Preto Theater) – другий за віком діючий драматичний театр в регіоні і на південноамериканському континенті.

Ляльковий театр Катіна Нарді (порт. Teatro de Bonecos Catin Nardi) знаходиться поряд з Церквою Богоматері Росаріо. Атмосфера цього маленького театру повна чаклунства і дитячої чарівності, тут ніхто не залишається байдужим, ні діти, ні дорослі. При театрі діє студія-майстерня, де творить художник Catin Nardi, що створює своїх чудових ляльок. Тут же регулярно проводяться барвисті лялькові шоу і виставки.

ОСОБЛИВОСТІ МІСЬКОЇ ЗАБУДОВИ

Ору-Прету – одне з найкрасивіших міст Бразилії. Це місто-музей є привабливим туристичним об'єктом із старовинними будиночками, прикрашеними витіюватими вивісками, і крутими вузькими вуличками, вимощеними булижником. Містечко буквально нашпиговане колоніальними церквами, витонченими базиліками, музеями, художніми галереями, симпатичними готелями і сувенірними крамницями.

Від Центральної площі, розташованої на вершині пагорба, на всі боки "збігають" вниз колоритні вулички.

Три паралельні одна одній майже прямі вулиці, у тому числі головна вулиця міста, Direct ("Пряма"), круто спускаються на захід від площі до річки Ору-Прету. За річкою, на звивистій Rua São-Jose розташовані кращі магазини, ресторани, бари і кафе. Тут же знаходиться готель "Ouro Preto", побудований на початку 1940-х рр. за проектом видатного бразильського архітектора, Оскара Німейєра (порт. Oscar de Niemeyer; 1907 – 2012). Мабуть, це єдина сучасна будівля в центральному районі міста.

Інша територія – це мальовнича 1-2 поверхова житлова забудова, гармонійно вписана в природний рельєф. Смуги забудови "розходяться" від центру по гребнях пагорбів, що розділяються зеленими улоговинами річечок.

Традиційно історична частина Ору-Прету ділиться на 2 половини: розташована на захід від головної площі – Pilar ("Стовп"), на схід – Antonio Diaz.

Західна половина міста завжди була багатіша. Забудова тут здебільшого 2-поверхова. У цьому напрямі знаходяться і новіші квартали відносно колоніального центру.

Схід – бідніший район з переважно 1-поверховими будинками. Тут знаходиться колишня золота шахта "Chico Rey", що належала африканському царькові, що викупив себе з рабства; тут же – Церква Св. Ефігенії, побудована чорношкірими рабами.

У самому місті і його окрузі інтенсивно розвиваються художні промисли, розраховані на туристів. Це твори з металу, дерева, бамбука, пташиного пір'я. Але головний напрям – дрібні вироби із зеленуватого мильного каменю: різні фігурки, пірамідки, свічники, хрестики і тому подібне. На маленькій площі Томаса Гонзага (недалеко від головної) увесь світловий день діє ринок, де торгують виробами з цього мінералу.

Rua Bobadela – головна туристична вулиця, вона спускається під великим ухилом від площі Тірадентіс до річкового моста. Її обрамляють білосніжні будиночки з різноколірними різьбленими наличниками і червоними черепичними дахами. Перші поверхи будівель зайняті ресторанами, барами, сувенірними і ювелірними магазинчиками.

Rua Bobadela – головна туристична вулиця Ору-Прету (Бразилія).

головна туристична вулиця Ору-Прету
головна туристична вулиця Ору-Прету

Розмір оригіналу:   777x520
Тип: jpg   Дата:

"Крута" вулиця – в усіх значеннях цього слова.

ОКОЛИЦІ

У комплекс культурної спадщини входять і деякі об'єкти в окрузі Ору-Прету. Це сусіднє гірницьке селище Маріана, що знаходиться на півдорозі до нього велика золотодобувна шахта Passage-de – Mariana, перетворена на музей, і парк Cascoeira Andorinhas з великими водоспадами.

Дуже цікаво відвідати розташований в містечку Амарантіна (порт. Amarantina), що в 23 км від міста, створений нещодавно Музей зменшених копій знаменитих пам'ятників архітектури Бразилії – "Світ в мініатюрі" (порт. Projeto Redução).

Золота шахта Мінас-ду-Ору (порт. Gold mine Minas do Ouro) розташована недалеко від міста, на пагорбі, оточеному мальовничою рослинністю. Тут можна вчинити екскурсію в шахту на спеціальному потягу.

"Mina Du Veloso" – одна з декількох шахт, в яких добували золото старателі з Ору-Прету, нині перетворена на музей. Шахту не варто відвідувати людям з клаустрофобією, тому що проходи дуже вузькі.

Великий інтерес представляє приміський Парк Ітаколомі (порт. Parque Estadual do Itacolomi), розташований в 3-х км від міста, – відмінне місце для знайомства з дивовижною природою регіону. Територія парку займає площу більше 7,5 тис. Га. Тут дика природа тропічного лісу збережена в первозданному виді. Найпривітнішою пам'яткою парку вважається "Pico do Itakolomi" – унікальне скелясте утворення заввишки майже 1,7 тис. м. Коли регіон тільки почали освоювати, саме цей пік був основним орієнтиром для першопроходьців.

У Парку Ітаколомі мешкає багато рідкісних видів тварин. Заповідник може похвалитися особливим видом орхідей, які ростуть тільки в цьому регіоні.

СВЯТА

У Ору-Прету проводяться багато свят з типовим бразильським розмахом. Загальнонаціональну популярність здобув релігійний пасхальний хід. А перед початком Великого Посту, за 40 днів до католицької Пасхи влаштовується еротичний карнавал "Janela Erotica" (з порт. "Віконна Еротика"), під час якого красуні у відвертих нарядах (точніше, майже без них) танцюють у вітринах магазинів за прозорими фіранками.

Кілька разів в році туристи можуть стати свідками незвичайного художнього фестивалю картин, викладених з різноколірного товченого каменю прямо на бруківці.

Щорічно 8 липня городяни весело відмічають Свято міста.

ЦІКАВІ ФАКТИ

  • Для прогулянок по крутих мощених вуличках Ору-Прету туристам знадобиться хороша фізична підготовка.
  • Серед напівкоштовних каменів, що добуваються в регіоні, є унікальний Королівський або Імператорський топаз. Топаз не випадково називають "каменем внутрішнього просвітлення". Вважається, що людина, яка носить топаз, завжди з оптимізмом відноситься до життя, радіє і насолоджується відчуттям спокою. Жінкам камінь приносить красу, а чоловікам дарує мудрість.
  • Віддаленість церков одна від одної в Ору-Прету складає 200-300 м.

Відео: місто Ору-Прету

15 серпня 2019

Автор:

Ору-Прету – місто церков і музеїв Оцінка: 5.00 з 5
Всього оцінок: 1
Поділитися з друзями в соціальних мережах:
Viber


Залишити коментар або відгук