• Місцезнаходження: центральна Італія, підземелля навколо Риму.
  • Як добратися: самостійно.
  • Вхід: 8 євро.
  • Зйомка: дозволена.

Говорячи про пам'ятки та цікаві місця Риму, першими нормальному туристові в голову приходять Колізей, фонтан Треві, арка Костянтина, музеї Ватикану, Італійські сходи. А чи багато хто знає, що відкритий для відвідування ще і Рим підземний, а саме катакомби Риму?

Підземне царство Риму

Так-так, саме там, в темних покинутих кар'єрах, недалеко від жвавих вулиць вічного міста знаходиться ціла мережа підземних галерей, місця язичницьких і християнських поховань, справжні пам'ятники древньої архітектури. І сюди можна потрапити! Якщо ви думаєте, що прогулянки по кладовищах – та ще розвага для туриста, поспішаємо вас переконати. На сторінках нашого блогу про подорожі ми вже писали про унікальні кладовища світу, такі, як катакомби Капуцинів та катакомби Парижу, тепер хочемо детальніше розповісти вам ще і про катакомби Риму.

Перші поховання тут датуються ще другим століттям нашої ери, а всього їх налічується більше 700 000 на 60 ділянках загальною довжиною більше 150 км! Більшість катакомб розташована під землею уподовж Аппієвої дороги. Ховали тут свого часу християн і іудеїв, простих смертних і високих церковних сановників, навіть римських пап.

катакомби святого Калліста з відкритими нішами
катакомби святого Калліста з відкритими нішами

Розмір оригіналу:   957x635
Тип: jpg   Дата:

П'ять рівнів підземних коридорів (на глибині від 12 до 30 м), вирубаних в туфі, є тунелі шириною близько метра і заввишки в два-два з половиною метри. У стінах (рідше – в підлозі) коридорів розташовані прямокутні різновеликі ніші для одного або відразу декількох покійних. Колись ніші були заставлені плитами з мармуру або цеглини, нині більшість гробниць розкрита і, на жаль, розграбовано мародерами. У запечатаному виді збереглися одиниці поховань в катакомбах Панфіла.

Окрім власне поховань, в катакомбах знаходяться ще і приміщення релігійного призначення – гіпогеі, а також зали для трапез і зборів. Приблизно з V століття в катакомбах стали проводити богослужіння (пізніше саме ця традиція переросла в християнський звичай здійснювати літургії над мощами святих).

катакомби на Віа Латіна
катакомби на Віа Латіна

Розмір оригіналу:   773x467
Тип: jpg   Дата:

Приблизно з IV століття катакомби поступово втрачають своє значення, тут перестають активно створювати нові поховання, з часом починається активне розграбування могил. Щоб не допустити розкрадання мощів святих, що залишилися, їх витягають і вивозять в Рим. Катакомби приходять в запустіння на сотні років.

Музей ранньохристиянського живопису

Але найцікавіше для сучасного туриста в катакомбах – не спорожнілі ніші гробниць, а написи на латині і грецькому, мозаїки, барельєфи і фрески, які прикрашають стіни і могили. Саме з їх виявленням пов'язана та, що поновилася в XVI, а після – в XIX столітті наукова (а пізніше і туристична) активність в підземних галереях.

Катакомби святих Петра і Марцелліна
Катакомби святих Петра і Марцелліна

Розмір оригіналу:   985x575
Тип: jpg   Дата:

Катакомби святих Петра і Марцелліна ліворуч – Адам і Єва, справа – Оранта (Йосип Вільперт, 1903 рік)

Кольорові зображення давньоримських богів, християнських мучеників, сцен з Біблії і алегоричні картини покривають стіни близько сорока катакомб. Дуже цікаво відстежити, як елліністичні життєлюбні мотиви з тривимірною технікою зображення поступово змінюються в тутешніх малюнках плоскими абстрактними сильно символізованими сценами християнства. Особливо багаті "картинами" катакомби святих Петра і Марцелліна (III – IV вв.).

Ці підземелля – справжній музей ранньохристиянського живопису, в якому можна познайомитися із звичаями, ритуалами і обрядами древніх римських християнських громад.

З 1929 року катакомбами (і дослідженнями, що проводяться там) управляє спеціально створена в XIX столітті Папська Комісія зі священної археології. Туристів пускають лише в шість найбільш досліджених катакомб, що збереглися, в інших немає навіть електричного освітлення. Учені-дослідники ж сьогодні зайняті в основному тлумаченням тутешнього живопису, ну і попутно – відкриттям нових, ще невідомих світу поховань.

Відео: Римські катакомби св. Каллісто

Відео: Таємниці катакомб Риму

13 серпня 2019

Автор:

Оцінити публікацію
Поділитися з друзями в соціальних мережах:
Viber


Залишити коментар або відгук