Відома у всьому древньому світі, Піфія – віщунка Дельфійського Оракула, славилася своїми божевільними пророцтвами про загибель і руйнування.

Сьогодні храм Аполлона в руїнах, недивно, йому 2700 років. Проте дві тисячі років назад Храм був вражаючим. Храм височів над західним схилом гори Парнас і був вмістищем Оракула Дельфи, будинком і святилищем Жриці Піфії.

Жриця Піфія
Жриця Піфія

Розмір оригіналу:   800x403
Тип: jpg   Дата:

Піфія широко відома своїми пророцтвами, які, з чуток, вона робила в несамовитості, в загадкових або поетичних виразах.

Люди з різних куточків світу вирушали в храм, щоб відвідати Піфію. Вони ставили питання про майбутнє і чекали, поки вона відповість.

Вона, як повідомляється, жувала лаврове листя, вдихала пари, які просочувалися з тріщин підземної печери або пила воду з довколишнього джерела.

Потім вона входила в транс або божевільний настрій і говорила про майбутнє. Одного разу, після землетрусу, що розбив Колос Родоський, жителі Родоса відправилися в Дельфи, щоб запитати Піфію, чи повинні вони перебудувати Колос. Вона сказала, що руйнування невипадкове, Боги розгнівалися, тому і зруйнували.

Перед битвою при Саламіні афіняни попросили її передбачити результат, сподіваючись, що вона передрече перемогу. Вона розповіла їм про "дерев'яну стіну", в якій єдиний захист. Як відомо, Саламінська битва завершилася перемогою греків, завдяки тому, що вони зуміли зосередити свої дерев'яні кораблі у вузькому місці протоки.

Хоча пророцтва Піфії широко відомі упродовж усієї історії, облік її трансів не вівся. Чи дійсно Піфія була віщункою, або її пророцтва просто марення галюцінуючої божевільної?

Древня Греція, жриця Піфія
Древня Греція, жриця Піфія

Розмір оригіналу:   800x414
Тип: jpg   Дата:

Учені майже одностайно згодні з тим, що листя лавра навряд чи викличе галюцинації, вони широко використовуються для приготування їжі в якості ароматизатора. Піфія жувала їх, швидше за все, просто так.

Воду теж виключили, оскільки її пили усі жителі в окрузі, і було б маловірогідно, щоб вони не випробовували те ж, що і Піфія, якби у воді були галюциногени.

Залишилися загадкові пари. Впродовж багатьох років учені не вірили повідомленням про пари, оскільки розкопки цього району не виявили ніяких тріщин в землі. Проте в 2001 році дослідницька група виявила присутність етилену в розвалинах храму. Етилен у великих кількостях може викликати галюцинації, і якщо достатньо довго їм дихати, то можна прийти до такого божевільного стану, як Піфія.

Руїни древнього Храму Аполлона в Дельфах, з видом на долину Фокіди
Руїни древнього Храму Аполлона в Дельфах, з видом на долину Фокіди

Розмір оригіналу:   800x424
Тип: jpg   Дата:

Упізнавши вірогідну причину трансів, дослідники потім з'ясували, чи дійсно Піфія передбачала майбутнє. Використовуючи древню літературу, дослідники виявили, що існує два типи описів пророцтв Піфії.

Були: 1. загадкові і невиразні, 2. ясні, точні. І ті, і інші її пророцтва збулися. Незрозуміло, чи досить надихатися парами етилену, щоб робити правдиві пророцтва.

Можливо, вона була просто божевільною жінкою, що жила у святилищі на горі, переконаною, що вона побачить майбутнє. Чи отримувала знання від Богів?

15 серпня 2019

Автор:

Оцінити публікацію
Поділитися з друзями в соціальних мережах:
Viber


Залишити коментар або відгук