Подорож по Кіпру може замінити відвідування декількох країн. На невеликій ділянці суші в Середземному морі знайшлося місце грецьким руїнам, візантійським монастирям, римським пам’ятникам і венеціанським замкам.
І усе це – на тлі блакитного моря і незайманих пейзажів. Здається, що вибрати кращі пам’ятки неможливо. Але все таки деякі з них заслуговують на особливу увагу. Що варто подивитися на Кіпрі в першу чергу?
узбережжя Кіпру
узбережжя Кіпру

Розмір оригіналу:   670x440
Тип: jpg   Дата:

Замок Колоссі
У XII столітті на кіпрській землі з’явився замок Колоссі. Але його перша версія сильно відрізнялася від тієї переконливої споруди, яку туристи можуть побачити зараз. Замок був володінням тамплієрів, лицарів і, нарешті, Командора. Усередині збереглися унікальні артефакти і будівлі.
На одній із стін другого поверху уціліла фреска “Розп’яття Христа”, а в сусідньому залі можна побачити камін. На першому поверсі розташовані комори замку і кам’яні резервуари для зберігання води.
замок Колоссі
замок Колоссі

Розмір оригіналу:   670x440
Тип: jpg   Дата:

Третій поверх, на який туристи потрапляють по гвинтових сходах, займали головні приміщення Колоссі : спокої Командора і рицарська вітальня. Усі приміщення цього поверху обладнані камінами. Нарешті, дах замку – кінцевий пункт екскурсії. Він служить оглядовим майданчиком, з висоти якого можна оглянути околиці і залишки колишніх угідь фортеці.
Кіккський монастир
Один із старіших монастирів Кіпру – Кіккський – відлічує свою історію з XI століття. Він розташувався на заході гір Троодос. Будівлі відносяться до різних епох. Центр монастирського комплексу – головний храм, навколо якого розташувалися будинок настоятеля, чернечі келії, просторий двір. А внутрішнє убрання прикрашають фрески і мозаїки, створені майстрами Кіпру, Румунії і Греції.
Головна святиня Кіккського монастиря шанується місцевими жителями упродовж століть. Це ікона Богородиці, з присутністю якої зв’язують усі чудеса, що відбуваються на Кіпрі. У XVIII столітті, як вірять місцеві, вона позбавила острів від сарани. В той же час ікону прикрасили срібним окладом і повністю приховали зображення. Але кількість паломників, що бажають вклонитися святині, рік від року тільки росте.
При монастирі працює музей. Він став головним релігійним сховищем острова. У декількох залах зберігаються ікони, рукописи, різьблені вироби, церковне облачення, велика колекція антикваріату. Огляд виставки християнського мистецтва проходить у супроводі візантійської музики.
Като Пафос
Археологічний парк в Пафосі – це територія масштабних розкопок. На ній розкидані пам’ятники декількох епох: древні греки, а потім римляни, візантійці і турки залишили тут свій слід. Найцікавіші знахідки – римські вілли. Від них залишилися стіни, фундаменти, купальні, колони і безцінні фрески з геометричними малюнками і сценами з міфів. Частково мозаїки розташовані просто неба, і по їх масштабах легко представити розміри вілл.
Ще один пам’ятник Като Пафосу – замок Саранта Колоннес. Його зводили візантійці, але після арабського нашестя споруда лежить в руїнах. По усій території замку розкидані фрагменти потужних гранітних колон.
Като Пафос
Като Пафос

Розмір оригіналу:   670x440
Тип: jpg   Дата:

До складу археологічного парку також входить Одеон. Невеликий театр зараз використовують для проведення концертів. На південь від Одеону розташувалися фрагменти Асклепіона, а східніше – розкопки древньої торгової площі.
Від перших християн Кіпру тут залишилися підземні базиліки і катакомби – справжні житлові комплекси, вирубані у вапнякових породах.
Хірокітія
Селище Хірокітія – поселення часів неоліту. Воно відоме не лише своїм поважним віком, але і незвичайною архітектурою. Дома тут мали круглу форму і плоский дах, і такий стиль будівель був поширений у багатьох регіонах Кіпру.
У акерамічний період усе населення укріпленої Хірокітії з невідомої причини покинуло свої домівки. А Кіпр з того часу майже 1500 років був незаселеним островом. Втім, досі точно не встановлено, ким були жителі міста – їх культура не схожа ні на одну іншу.
На території Хірокітії залишилися фрагменти споруд : будинків, господарських будівель, потужної стіни, мощених сходів. Всього вдалося знайти сліди 49 будівель з тисячи раніше існуючих.
Щоб туристи могли уявити, як саме виглядали дома, археологам вдалося відновити їх вигляд і побудувати точні копії. У них, наслідуючи оригінальну технологію, відтворили аскетичний побут жителів Хірокітії.
Цікаво, що простір житла розділений на кшталт квартир. Чітко помітні кімнати, зона відпочинку і місце для зберігання їжі. Розкопки Хірокітії почалися тільки в XX столітті і досі не завершені.
Археологічний музей Кіпру
Археологічний музей Кіпру
Археологічний музей Кіпру

Розмір оригіналу:   670x440
Тип: jpg   Дата:

Можна не бути прихильником музеїв, але в Нікосії безперечно варто зайти в Археологічний музей. Це найбільша експозиція на Кіпрі, з якою важко змагатися по кількості цінних артефактів. Колекція розмістилася в 14 залах – усі вони розташовані по хронології і розділені тематично. Тут зберігають знахідки часів неоліту, античні, візантійські і середньовічні експонати. У залах представлені:
  • унікальні теракотові вироби
  • мікенська кераміка
  • скляні і бронзові предмети
  • архаїчні вази
  • древні монети
  • скульптури (найцінніша – статуя Афродіти I ст.)
  • золоті прикраси
  • реліквії царських гробниць
Варто відмітити, що усі експонати були виявлені виключно на Кіпрі. Експозиція регулярно поповнюється і виросла настільки, що багато цінних артефактів не уміщаються в залах і приховані від очей відвідувачів в сховищах.
Монастир Ставровуні
монастир Ставровуні
монастир Ставровуні

Розмір оригіналу:   670x440
Тип: jpg   Дата:

Один з найважливіших монастирів Кіпру – Ставровуні. Він розташувався на вершині гори, яку колись називали Олімпом, а моряки орієнтувалися по ній як по маяку. Древні греки шанували гору по аналогії зі знаменитим Олімпом. Тут розташовувався храм Афродіти або Зевса. Пізніше на його місці побудували храм і, нарешті, монастир.
Всередину чоловічого монастиря не пускають жінок. Але з боку Ставровуні виглядає вражаюче, а вершина гори – оглядовий майданчик для спостереження захоплюючих панорам. Тому серпантинова дорога стоїть того, щоб її здолати.
Чоловіки, яким вдалося потрапити в монастир, можуть побачити хрест з частками Животворящого Хреста. Реліквію шанують і зберігають в срібному окладі. Вважається, що хрест був піднесений засновницею монастиря – Святою Оленою, матір’ю великого імператора Костянтина.
Відома кіпрська легенда свідчить: одного разу Олена дивом врятувалася під час шторму, коли пливла з Палестини. Після порятунку їй привидівся ангел, який наказав побудувати монастир на горі.
Троодос
Троодос
Троодос

Розмір оригіналу:   670x440
Тип: jpg   Дата:

За бажанням відірватися від курортної метушні і побачити справжній Кіпр варто з’їздити в Троодос. Ця гірська гряда буквально наповнена цікавими місцями і пам’ятками – як рукотворними, так і природними.
Для прогулянок тут є спеціальні стежки, для розуміння побуту кіпріотів – традиційні села. А ще Троодос багатий церквами, водоспадами і заповідними куточками. Куди варто заглянути?
Пелендри
Пелендри – унікальне селище, в якому знаходиться церква Св. Хреста, що охороняється ЮНЕСКО. Її неф прикрашений фресками, самі ранні з яких датуються XII ст. Саме Пелендри – зелений оазис, де процвітає сільське господарство. По його старовинних вулицях приємно гуляти в жару, оскільки влітку тут завжди прохолодніше, ніж на узбережжі. А в сільських тавернах запропонують тільки екологічно чисті продукти.
Заповідник муфлонів
Колись ці тварини в кіпрських лісах зустрічалися часто. Після винищування вирішено було створити заповідник. Тут муфлони мешкають на просторій території, а туристи можуть насолодитися природою і постежити за життям цих тварин.
Водоспади
У Троодосі є декілька прохолодних водоспадів, оточених мальовничими видами. Найвідоміші – Мілломеріс і Каледонія. Вони не уразять величезними розмірами, але створять приємний фон для прогулянки по стежках.
водоспад Кіпру
водоспад Кіпру

Розмір оригіналу:   670x440
Тип: jpg   Дата:

Ще один невеликий водоспад – Кантару. Він схований в дубовому лісі, і це єдиний водоспад Кіпру, до якого є можливість під’їхати на машині. За бажання дістатися до Кантари пішки треба починати маршрут від гірського селища Фіні.
Монастир Троодітісса
У Троодосі багато церков і старовинних монастирів. Троодітісса відноситься до самих відвідуваних. Нехай він не здивує розкішшю архітектури, але історія монастиря не залишить байдужим жодного туриста.
Тут зберігається чудотворна ікона, у якої прийнято просити зцілення і збільшення в сім’ї. У нелегкі часи монастир Троодітісса приймав і укривав візантійських ченців і колекціонерів ікон.
Агрос
Агрос – обов’язкове до відвідування місце для гурманів. Це селище відоме своєю дуже смачною продукцією. Тут працює м’ясна фабрика, в магазині якої продають усі види кіпрських делікатесів.
делікатеси Агроса
делікатеси Агроса

Розмір оригіналу:   670x440
Тип: jpg   Дата:

Ласунів більше притягає фабрика варення. Тут продають не лише варення, але і мармелад, цукерки, пастилу. Ще одна фабрика Агроса спеціалізується на виробах з троянд. Туристи можуть відвезти з собою рожеве мило, олію, свічки і ароматні напої.
Кедрова долина
Кедрова долина – один з самих захоплюючих маршрутів в Троодосі. Тільки тут можна побачити сотні кіпрських кедрів, які не ростуть на узбережжі. У долині є багатовікові дерева. Кедрова долина красива у будь-який сезон, але на осінь доводиться пора цвітіння. За бажання тут можна влаштувати пікнік. Уздовж усього маршруту розташовані спеціальні майданчики.

30 жовтня 2015

Автор:

Оцінити публікацію
Поділитися з друзями в соціальних мережах:
Viber


Залишити коментар або відгук