Туризм має безліч різновидів, наприклад, існує треккінг, коли група пересувається по заздалегідь прокладеному маршруту, відмічаючи проходження контрольних точок, або сплав по річці, коли велику частину шляху, група пересувається на плавальних засобах. Заслуженою популярністю серед туристів користується і велотуризм. Недивно, адже велопоходи поєднують в собі простоту і велику кількість отриманих вражень.

Зміст

  1. Поняття велосипедного туризму.
  2. У чому достоїнства велотуризму?
  3. Різновиди велотуризму.
  4. Як вибрати велосипед для походу?
  5. Види туристичних велосипедів.
  6. Яке спорядження взяти у велосипедний похід?

Поняття велосипедного туризму

Велосипедний туризм (велотуризм) – один з видів туризму, в якому велосипед служить головним або єдиним засобом пересування. Поняття "Велосипедний туризм" багатозначно і відноситься як до одного з видів активного відпочинку, так і до різновиду спортивного туризму.

Для того, щоб покривати більш-менш пристойні відстані, необхідно мати хоч би мінімальну підготовку. Проте так Ви можете відвідати значно більше цікавих місць, ніж якби пересувалися пішки. І не треба думати, що з велосипедом Ви втратите в мобільності. Його можна перенести через струмок, або через обривистий схил і осип. Якщо попалася річка – то навантажити на човен і переправити на протилежний берег.

Велотуризм
Велотуризм

Розмір оригіналу:   1920x1200
Тип: jpg   Дата:

Завжди можна знайти вихід з ситуації і так, подолання проблемних ділянок займатиме більше часу, ніж в пішому туризмі. Проте на іншій ділянці маршруту, Ви пересуватиметеся з набагато більш високою швидкістю. Велосипед – взагалі, штука вражаюче ефективна. Оскільки вимагає тих же енергетичних витрат, як і при ходьбі, але при цьому дає можливість рухатися зі швидкістю в два-три рази вище. Розберемо ж, що таке велотуризм і що треба знати початківцеві велотуристу.

У чому достоїнства велотуризму?

Можна поставити питання: "Чому велотуризм набув такої популярності, в чому секрет"?. Насправді, нічого надприродного немає в тому, що все більше людей пересідають на байки і починають виїжджати за місто. Проте, причини цього все ж варто розглянути. Отже, чим хороший велосипедний туризм:

  • Єднання з природою. Так, побите вираження, проте, воно досить ємко описує суть. Ви пересуваєтеся по місцевості, можете рукою дотягнутися до навколишніх предметів, і немає ніяких бар'єрів. Свіже повітря, навколо пташки співають, можна відчути запах лісу. От як це назвати, якщо не єднання з природою? Воно і є.
  • Свобода пересування. Можна прокласти свій шлях де завгодно, головне вибрати байк трохи легше та міцніший. Як вже говорилося, будь-які перешкоди переборні, якщо підійти до справи з розумом. Тому, сміливо женіть геть сумнів про те, що вибирання двоколісного засобу пересування якось обмежить Вас у виборі маршруту.
  • Зміцнення здоров'я. Із зрозумілих причин. По-перше, їзда, особливо, по пересіченій місцевості – це відмінне тренування витривалості. Ну, а по-друге, оточення – природа, свіже повітря, спокій і заспокоєння, надає тонус і дозволяє відпочити морально і зняти стрес.
  • Доступність. Для того, щоб відправитися у велопохід, Вам не обов'язково обважуватися дорогим спорядженням. Для невеликого імпровізованого походу підійде звичайний шкільний рюкзак та батьківський велосипед.

Різновиди велотуризму

Велотуризм, умовно, можна розділити на три категорії:

Класичний, коли група пересувається по заздалегідь запланованому маршруту. З ночівлями на природі, буває, що не один день і не два. З усіма принадами похідного життя – посиденьками біля багаття і відсутністю туалету і гарячої води. Також іноді проявляється і в крайніх формах. Наприклад, коли ентузіасти тягнуть свої байки на гори, пруть їх через болота і річки на шляху до заповітної мети.

Цивілізований. Це західні віяння для любителів покататися і при цьому не здатних повною мірою оцінити принади життя в поході. В цьому випадку, група також рухається по запланованому заздалегідь маршруту. Проте, ночівлі проходять у більш-менш цивілізованих місцях – кемпінгах або готелях. Їдять в місцевих кафе, а з собою продукти беруть з магазинів. У нашій країні, поки особливого поширення не отримав, незважаючи на ряд переваг.

Наприклад, в такий похід можна взяти значно менше вантажу, і, відповідно, пересуватися без нічого на великі відстані. Можливо, низька популярність, як їх називають, "європейських" походів пов'язана з тим, що ми цінуємо в походах не пройдену відстань, а то, як ми її проходимо.

Велосипедний туризм
Велосипедний туризм

Розмір оригіналу:   768x576
Тип: jpg   Дата:

Спортивний. Хардкор в усій красі. Сюди відносяться шосейні покатушки хлопців в спандексі і дуже дорогому устаткуванні та велотуристичні багатоборства – змагання по дико складній пересіченій місцевості. Головний акцент в цих змаганнях робиться на складність траси.

Пригодницький. Організований турфірмами, з продуманим маршрутом, що включає місцеві пам'ятки і краси. Як правило, упродовж усього шляху, групу супроводжує машина підтримки, для підстраховування.

Велотуризм
Велотуризм

Розмір оригіналу:   768x480
Тип: jpg   Дата:

Пізнавальний. По суті своїй, просто тривала велопрогулка по місцях, які Ви давно хотіли відвідати. Чи, наприклад, по навколишніх пам'ятках. Може включати ночівлю, проте, зазвичай обходяться без неї.

Як вибрати велосипед для походу?

Який же велотуризм без велосипеда? До вибору байка слід віднестися серйозно, адже в поході рідко можна зустріти ремонтну майстерню. Якщо Ваш залізний кінь Вас підведе, то і ремонтувати його доведеться особисто, з мінімумом устаткування і далеко від людей. Тому, найважливіша риса туристичного велосипеда – це його надійність. Це абсолютна істина, яку ніхто не оспорює, на відміну від іншої властивості туристичного байка – велосипед повинен підходити для пересування по пересіченій місцевості.

подолання перешкоди з велосипедом
подолання перешкоди з велосипедом

Розмір оригіналу:   768x512
Тип: jpg   Дата:

Ось тут ґрунт для суперечок благодатний. Одна філософська школа свідчить про те, що швидкостей повинно бути по-максимуму. Щоб долати різні перешкоди і підйоми з мінімальними витратами енергії. Забуваючи при цьому, що система швидкостей складається з великого числа деталей, а, означає, більше уразлива за визначенням. Якщо на простому велосипеді досить лише знати, як ланцюг на місце ставити і уміти його підтягувати, то перед подорожжю на швидкісних, необхідно як слід простудіювати матчастину і захопити з собою порядно запчастин.

подолання водної перешкоди під час велопоходу
подолання водної перешкоди під час велопоходу

Розмір оригіналу:   768x514
Тип: jpg   Дата:

Питання вибору – тема спірна, оскільки дискусії ведуться навіть на тему вибору крил. З одного боку, модні пластикові, завдяки яким уся Ваша спина буде забризкана брудом. А з іншої – хардкорні металеві, які накопичують бруд, після чого, велосипед просто відмовляється їхати. Загалом, вибір виключно індивідуальний для кожного. Хтось катає на наворочених новомодних байках з бортовими комп'ютерами. А когось влаштовує дідівська "Десна".

По досвіду, можна сказати, що туристичний велосипед повинен володіти, як вже говорилося, надійністю, а також бути міцним, особливо це стосується рами і передньої вилки, легкістю, щоб його було простіше носити, мати зручне сідло, щоб комфортно пересуватися на великі відстані. Необов'язково, але бажано, широкі шини, в розумних межах, щоб не застрявати в піску і легше йти по бруду.

Природно, необхідно заздалегідь потурбуватися про розміщення на ньому рюкзака, як правило, використовують класичну схему, яка дозволяє змістити центр тяжіння вниз, при цьому, вага, що перевозиться, окрім самого велосипедиста, може досягати 25 кг.

група туристів на велосипедах
група туристів на велосипедах

Розмір оригіналу:   768x576
Тип: jpg   Дата:

Доречі, раніше на стрінках нашого туристичного блогу ми вже писали про , там більш детально розглянуті деякі моделі туристичних велосипедів.

Види туристичних велосипедів

Ходити в походи можна на наступних байках:

Шосейні

Дорогі, дуже дорогі, призначені для поїздок по ідеальному асфальту або по треку. Мають вузькі шини, тому, по бездоріжжю покататися не вийде. Дозволяють розігнати найвищу швидкість, проте, відрізняються низькою маневреністю, використовуються, в основному, бувалими туристами.

шосейний велосипед
шосейний велосипед

Розмір оригіналу:   768x576
Тип: jpg   Дата:

Туристичні (туринги)

Мабуть, ще дорожчі велосипеди, поєднують в собі усі плюси шосейника і при цьому міцніше їх, добре ходять по ґрунту і шосе, мають велику вантажопідйомність, проте, при цьому, такі ж неманеврені, у зв'язку з чим, для агресивної екстремальної їзди, не годяться.

туристичний велосипед
туристичний велосипед

Розмір оригіналу:   768x576
Тип: jpg   Дата:

Гірські

Самий моднявий вид велосипедів, оскільки він, з одного боку, доступний в ціні, а з іншої – має агресивний зовнішній вигляд. Плюс позашляхова рама, ага, куди ж без неї. А ще передні амортизатори і купа швидкостей.

Ось, якщо чесно, гірські велосипеди – це просто еталон спортивного мотлоху. Надміцна рама, якою гордяться виробники цього барахла, по факту є непідйомним шматком чавуну, який по важких відрізках в поході доводиться тягати на власному горбі. А ще передні і задні амортизатори, яких може бути і більше двох (чим більше амортизаторів – тим крутіше!), з'їдають левову частку зусиль, що докладаються.

Додайте до цього непідйомну вагу і ненадійний швидкісний механізм, і Ви дійдете висновку, що такий байк простіше котити поруч, ніж їхати на ньому. Це відноситься до переважної більшості гірських велосипедів, проте, є і виключення. Бувають дійсно легкі і супер прохідні зразки, проте, коштують вони захмарно і простому обивателеві недоступні.

гірський велосипед
гірський велосипед

Розмір оригіналу:   768x576
Тип: jpg   Дата:

Гібриди

Заборонений плід порочної любові турингу і гірського велосипеда. Симбіоз симбіозу, гірський велосипед з шосейною рамою, кермом і величезним числом передач. Велике колесо, щоб домінувати на дорозі і передні амортизатори, щоб не спіткнутися. За задумом, повинні поєднувати в собі пристойну швидкість і прохідність, по факту, не можуть забезпечити ні того, ні іншого. Ще більший мотлох, ніж гірські байки.

гібридний велосипед
гібридний велосипед

Розмір оригіналу:   768x576
Тип: jpg   Дата:

Дорожні

Класичні велосипеди, прообраз яких стоїть у Вас в гаражі. Сучасні зразки виготовляються із сплавів алюмінію, що забезпечує ним легкість, з одного боку і міцність – з іншого. Ті, що побагатіше, і зовсім робляться з використанням композитних матеріалів. Швидкісні, не швидкісні, кожен знайде той варіант, який припаде йому до душі. Так, вони не такі стильні, проте практичні, доступні і у них нормальне сідло. Повірте, в далекій подорожі це далеко не останній критерій.

дорожній велосипед
дорожній велосипед

Розмір оригіналу:   768x576
Тип: jpg   Дата:

Яке спорядження взяти у велосипедний похід?

Обов'язково слід зібрати все, що може згодитися під час шляху:

Велосипедне спорядження в похід

Насос. Це те, що слід узяти в першу чергу, тому що проколи коліс трапляються досить часто. Зазвичай їх випускають із зручною системою для кріплення, що встановлюється на раму.

Інструменти. Якщо раптом під час шляху у велосипеда щось ламатиметься, то без інструментів тут просто не обійтися. Обов'язково в набір повинні входити: шестигранники, запасні гайки, ключ для спиць, плоскогубці, гайкові ключі, вичавка для ланцюга, клей, наждак, підготовлені латочки і запасна камера.

Пляшка для води з кріпленням. Спеціальна пляшка для води дуже згодиться. Якщо у неї є кріплення, то її можна спокійно діставати навіть під час руху, щоб не втрачати зайвий раз час і не зупинятися, щоб попити.

Ліхтарик. Ліхтарик знадобиться обов'язково, навіть якщо поїздку плануєте закінчити до настання темряви. Але випадки бувають різні.

Багажник. Велобагажник просто незамінний. Якщо він є, то можна взагалі обійтися без рюкзака або ж покласти в нього тільки найнеобхідніше.

Спорядження туриста для велопоходу

Рукавички. Якщо Ви дорожите своїми ніжними долоньками, то без рукавичок не обійтися, можна запросто натерти безліч мозолів. Підійдуть без пальців, в них і жарко не буде, і мозолі не натруться і Ви матимете дуже навіть серйозний і професійний вигляд.

Одяг. Можна, звичайно, придбати спеціальний патентований одяг для поїздок на велосипеді, але це необов'язково, Ви запросто зможете обійтися простим легким одягом, який буде Вам зручний. Зрозуміло, що джинси або спідниця в даному випадку будуть недоречні. Якщо жарко, то можна зупинити свій вибір на шортах з футболкою. Якщо ж тепло, але при цьому вітряно, тоді краще надівати що-небудь пощільніше.

Дуже важливі окуляри, щоб очі не сльозилися і в них нічого не потрапляло. Взуття повинне дихати, ідеально підходять кросовки, але можна одягнути і кеди, головне, щоб вони не ковзали по педалях.

Рюкзак. Сумку або рюкзак, щоб складати усе необхідне, його можна закріплювати на багажнику, тому що на спині з ним їхати буде незручно. Там можуть бути різні дрібні речі, сірники, аптечка, документи і інше. Як укладати рюкзак правильно, я писав в окремій статті.

Аптечка. Обов'язково, аптечку треба брати у будь-який похід, а вже тим більше, у велосипедний. У неї слід покласти такий мінімальний набір: антисептик – йод або зеленку, вату, бинти, джгут, пластир, нашатир, марганцівку, пігулки від головного болю і шлунку, а також знеболюючі.

Це основні речі, які слід узяти з собою. Також, залежно від складності маршруту і тривалості походу, Вам може знадобитися спальник або намет.

спорядження для велопоходу
спорядження для велопоходу

Розмір оригіналу:   768x576
Тип: jpg   Дата:

Ну, і нарешті, перш ніж вирушати у велосипедний похід, складіть і продумайте до дрібниць маршрут. Відмітьте місця ночівель і стоянок. Уникайте пересування по жвавих магістралях, якщо Ви не хочете всю дорогу дихати вихлопними газами.

29 серпня 2019

Автор:

Велосипедний туризм (велотуризм) Оцінка: 5.00 з 5
Всього оцінок: 1
Поділитися з друзями в соціальних мережах:
Viber


Залишити коментар або відгук