Дитячий і молодіжний туризм – це відпочинок, який захопить і зацікавить дитину, незалежно від його віку. Види дитячого туризму настільки різноманітні, що розвагу до душі зможе знайти і любитель рухливих ігор, і юний дослідник, і допитлива дитина, що мріє про пригоди.

дитячий туризм
дитячий туризм

Розмір оригіналу:   1166x687
Тип: jpg   Дата:

Свіже повітря, цікаве зайняття, користь для тіла і моральне задоволення – про дитячий туризм можна розповідати нескінченно, адже він допомагає нашим дітям рости здоровими, упевненими в собі і щасливими.

Зміст

 1. Основи дитячого туризму
 2. Сучасний дитячий туризм
 3. Види дитячого туризму і їх характеристика
 4. Як захопити дитину туризмом?
 5. Дитячий туризм у світі
 6. Розвиток дитячого туризму в Україні

Основи дитячого туризму

Дитячий туризм – це кращий спосіб прищепити дитині самостійність, привчити до активності. Знайти цікавий, активний відпочинок для дитини стає складним завданням для його батьків.

Великими небезпеками для підлітків визнані малорухомий спосіб життя, захоплення комп'ютером, нетовариськість і замкнутість. Проблему може розв'язати активний відпочинок для дитини в поході, що виховує самостійність і взаємовиручку.

Не треба плутати пасивні поїздки, які не даремно називають "туристичними", з нормальним туристським походом. Є велика різниця, перебувати на відпочинку в оздоровчому таборі (з триразовим харчуванням) або проходити за день 20 кілометрів і готувати сніданки і вечері на вогнищі. У екскурсійній або оздоровчій програмі підлітки позбавлені самостійності, їх час присвячений поїздкам на автобусі і розвагам.

дитячий поход
дитячий поход

Розмір оригіналу:   1280x856
Тип: jpg   Дата:

Спортивний дитячий туризм – це багатоденні переходи, ночівлі під дощем, щоденна самостійна робота по установці табору, розпалюванню вогнища, приготуванню їжі. Труднощі походу для справжніх туристів компенсуються красотами незвіданих місць, почуттями першопроходців, задоволенням від проходження складного маршруту.

Незалежно від вибраного виду туризму (пішохідного, водного, гірського, лижного, кінного), підліток або дитина в поході обов'язково навчаться:

 • самостійності (до неї привчає розподіл обов'язків в групі);
 • активності, завзятості, витривалості (із спортивного маршруту ніхто по своєму бажанню не сходить);
 • взаємовиручці (самостійно не можна поставити намет, зібрати байдарку, пройти скельний схил);
 • повазі до похідних небезпек;
 • умінню переносити поневіряння (неминучі погана погода, жара, дощі, холодні ночі, натерті ноги);
 • дружелюбності (до цього привчає атмосфера хорошої спортивної групи);
 • практичним умінням (треба уміти розпалювати вогнище, ремонтувати речі, готувати їду).

Перші дні походу важкі навіть для досвідчених туристів. Але на третій – четвертий день новачок виявляє, що йти (чи гребти веслом) стало набагато легше. З'являється час, щоб помилуватися навколишніми пейзажами. Звична робота виконується швидко, біля багаття можна послухати туристські оповідання або пісні. Активні діти швидко звикають до складнощів, їх притягають усе більш важкі походи. Досвідчений дитячий керівник добре продумує маршрут, піклується про безпеку дітей.

дитячий похід в гори з інструктором
дитячий похід в гори з інструктором

Розмір оригіналу:   1392x1050
Тип: jpg   Дата:

Кращою похвалою хорошому інструкторові або керівникові стає розповідь мами юного туриста, як її Вітя учив рідних правильно готувати манну кашу (на воді, з сухарями і варенням) і розпалював вогнище у дворі.

Сучасний дитячий туризм

Поняття дитячого туризму є цілком логічним – це організований для підлітків, дітей і молоді відпочинок, який вони проводять частіше групами, в колі друзів і однолітків. В той же час, такий відпочинок має і ряд відмінностей від традиційних розваг, які люблять дорослі. Завдань у дитячого туризму декілька:

 • соціалізація – дитина зможе вивчити національні звичаї, познайомитися з культурною спадщиною, поспілкуватися з іншими людьми, прищеплюється почуття гордості за минуле, патріотизм;
 • пізнавальна – огляд пам'яток, походи на природі, відвідування музеїв – завдання, завдяки яким молодше покоління краще дізнається історію і інші цікаві сфери діяльності;
 • розвиток особистості – мета дитячого туризму – прищепити любов до різних областей відпочинку, щоб дитина навчилася проводити час різнобічно, насичено і цікаво;
 • фізичне оздоровлення – прогулянки і походи знімають психологічну напругу і фізичну втому, вони зміцнюють здоров'я, допомагають виховати підростаюче покоління.

Відмінностей дорослого туризму від дитячого немало. Так, при організації відпочинку дітей слід максимально понизити риски негативних наслідків. Такий відпочинок – це не стільки розваги, скільки отримання життєвого досвіду, формування ціннісних орієнтирів, оздоровлення нації. Але особливістю дитячого туризму є і те, що він має бути цікавим, інакше дитина просто не захопиться новим для себе напрямом, нудьгуватиме.

Історія розвитку дитячого туризму йде коренями в минуле століття – масове будівництво санаторіїв, таборів для хлоп'ят, створення літніх груп в школах, всілякі екскурсії – усе це з'явилося порівняно недавно. Функції по організації дитячого туризму беруть на себе викладачі і класні керівники – вони вирушають з дітьми в поїздки, відвідують музеї, йдуть в походи.

підготовка дітей для туристичного походу
підготовка дітей для туристичного походу

Розмір оригіналу:   992x800
Тип: jpg   Дата:

Сучасний стан дитячого туризму, на жаль, не відрізняється особливим розвитком. Табори для відпочинку, санаторії, екскурсійні програми – усе це настільки дорого, що далеко не усі батьки можуть відправити своє чадо до подібних закладів. Нечисленні і розваги на різдвяних канікулах, на вихідних, як підсумок, діти надані самі собі. Втім, є і позитивні тенденції для дитячого туризму.

Вік школярів, які зайняті подібним відпочинком, починається від 7 років, до повноліття молодь охоче вибирає дитячі види туризму – цікаві і захоплюючі.

Види дитячого туризму і їх характеристика

Сучасна класифікація дитячого туризму можлива за декількома ознаками. Так, за географічною ознакою відпочинок молоді може бути внутрішнім – в межах свого регіону, міста або країни, і виїзним дитячим туризмом – наприклад, за кордон, хоча міжнародний туризм серед дітей не користується популярністю. Набагато цікавіше розділяти відпочинок по цілях і завданнях, тематичних напрямах подорожей:

 • дитячий оздоровчий туризм – це відвідування лікувальних процедур і заходів, відпочинок в санаторіях. Частенько такі поїздки рекомендовані за медичними показниками, наприклад, при викривленні осанки лікарі виписують путівки в санаторії з лікувальними грязями;
 • дитячий спортивний туризм – це командні змагання, поїздки з метою взяти участь у футбольних іграх, інших видах спорту. Сюди ж можна віднести і спелеотуризм, скелелазіння;
 • дитячий пізнавальний туризм – відвідування музеїв, історичних об'єктів і пам'яток. Ідеально, якщо дітей супроводжуватиме гід, що знає історію, цікаві факти, захоплюючі події;
 • дитячий освітній туризм – має риси подібності з пізнавального відпочинку, орієнтований на подорож, коли дитина може упізнати щось нове, чомусь навчитися. Наприклад, відвідування музею іграшки, де діти пробують свої сили в майстерності гончарного діла;
 • дитячий культурно-пізнавальний туризм – відвідування виставок, об'єктів культурної спадщини, літературних вечорів. Цей відпочинок більше підходить для дітей свідомого віку – підлітків і молоді;
 • дитячий екскурсійний туризм – прогулянки можуть здійснюватися як на природу, так і в межі міста. Серед засобів пересування – лижі, велосипеди, коні, а також піший відпочинок;
 • дитячий екологічний туризм – пов'язаний з екскурсіями на луги, поля, в ліс, коли дитині надається можливість познайомитися з різноманітною флорою і фауною;
 • дитячий водний туризм – це не лише плавання, але і прогулянки на морському і річковому транспорті. Популярними містами для водного туризму є – Канів, Дніпро, Запоріжжя;
 • дитячий активний туризм – підходить для юних непосидьків. Спорт, екскурсії, безмежні ігри на свіжому повітрі – сюди можна включити масу напрямів відпочинку;
 • дитячий сімейний туризм – знахідка не лише для підлітків, але і батьків. Курорт вибирають так, щоб і дитина не нудьгувала, і дорослі знайшли для себе зайняття до душі.

Сьогодні туроператори дитячого туризму пропонують насичені екскурсійні програми, більшість з яких – групові. Відправити дитину на відпочинок краще з однокласниками, друзями і однолітками, тому батькам слід заздалегідь домовитися про час, місце, вартість подорожі.

Як захопити дитину туризмом?

Навіть якщо батьки усвідомлюють усю користь туризму, питання, якими засобами притягнути дітей займатися туризмом стає великою проблемою. Досить просто захопити підлітка туризмом батькам, що продовжують ходити в походи. Іноді можна умовити туристів – приятелів узяти дитину в похід, хоча це досить складно.

Виходом можуть стати участь в скаутських групах, платні походи вихідного дня, програми для дітей, що практикуються туристськими клубами і секціями. Для батьків дуже важливо познайомитися з керівником (інструктором) групи, який через декілька місяців стане для підлітка зразком для наслідування, незаперечним авторитетом. Хороший інструктор притягає дітей цікавою розповіддю про складні походи, слайдами і фотографіями краси пройдених річок або гірських перевалів і вершин.

розгортання дітьми намету
розгортання дітьми намету

Розмір оригіналу:   1792x1258
Тип: jpg   Дата:

Для фізично розвитої та здорової дитини досить сходити в один похід, щоб захопитися туризмом, перейнятися його романтикою, зрозуміти радість від великих навантажень і похідного відпочинку.

Дитячий туризм у світі

Зарубіжний досвід організації дитячого туризму істотно більший за український – чого тільки варті незліченні аквапарки з атракціонами, спеціальний сервіс для малюків в готелях і робота талановитих аніматорів. Відправити дитину одну за кордон навряд чи хтось вирішиться, тому актуальність дитячого туризму слід розглядати спільно з сімейним відпочинком. Куди можна поїхати, щоб дитині сподобалося?

 1. Туреччина – розвиток дитячого туризму за кордоном знаходиться на високому рівні, готелі пропонують харчування "все включено", багато атракціонів, пляжів, великий вибір розваг. Проте Туреччина – це відносно невисока безпека, проте низькі ціни і переліт займає не більше 3,5 годин;
 2. Болгарія – має прекрасні пляжі, м'який клімат, курорти Болгарії орієнтовані і на дітей. У Болгарії практично відсутній мовний бар'єр, що позитивно позначається на особливостях організації дитячого туризму;
 3. Греція – славиться прекрасними погодними умовами, відсутністю духоти влітку, пишною рослинністю. Пологий вхід в море, безпека дітей, наявність "Блакитних прапорів" у пляжів – вагомі причини, чому дитячий туризм в Європі користується популярністю;
 4. Іспанія – ця країна невипадково визнана українськими туристами – хоча тут дорожче, ніж в Туреччині і Болгарії, це компенсується розвиненою інфраструктурою. Дельфінарії, аквапарки, парки атракціонів – усе це притягає юних шукачів пригод, а якість обслуговування незрівняна вище, ніж в Азії або Єгипті;
 5. Чорногорія – добратися в цю країну можна за пару годин, курорти тут мальовничі, море спокійне, візи не потрібно, а тутешнє населення налагоджене доброзичливо. Але є і проблеми розвитку дитячого туризму – сервіс можна знайти тільки в готелях класу "люкс".

В той же час, програма дитячого туризму включає не лише відпочинок на морі. Відвідування гірськолижних курортів, поїздка взимку в засніжену Лапландію, відпочинок в Діснейленді – місць, куди можна відправитися з дітьми, немало.

Розвиток дитячого туризму в Україні

Дитячий туризм в Україні стає усе більш затребуваним. Погодьтеся, відправити свою дитину з друзями в сусідню область можуть багато батьків? Це безпечно, чадо знаходиться недалеко від будинку, але в той же час, йому прищеплюється і почуття самостійності – він подорожує без мами і папи. Перспективи розвитку дитячого і підліткового туризму позитивні завдяки національній програмі – держава прагне створити комфортні умови для відпочинку школярів.

Які ж місця і курорти України стали основними напрямами для реалізації цієї програми?

Дитячий туризм на Чорному та Азовському морях – окрім знаменитих таборів «Факел», «Алі паруси», «Сонячний берег» , дітей притягають і інші табори Одеси, Скадовська, Бердянська та Кирилівки . Інфраструктура місцевих закладів залишає бажати кращого – проблеми розвитку дитячого і підліткового туризму в Україні обумовлені пережитками минулого, оскільки багато санаторіїв працюють вже десятки років і не оновлювалися;

Карпатські гори  - тут багато не лише санаторіїв, але і активних турів, екскурсійних програм. Курорти орієнтовані на літній і зимовий відпочинок, працюють школи дитячого туризму, велика увага приділяється безпеці маленьких мандрівників;

Дитячий туризм в Прикарпатті – це в основному дитячі табори та санаторії для дітей поблизу Трускавця. Це вдала можливість поєднати оздоровлення дитини свіжим трускавецьким повітрям та цілющими водами природних джерел.

Київ та Київська область – в Києві впроваджується муніципальна програма розвитку дитячого туризму. Діти можуть відвідати музеї, виставки, розважальні дитячі центри, відпочити в санаторіях під Києвом і заміських готелях.

Дитячий туризм Харківщини – це в основному табори та санаторії, що розміщуються в лісній місцевості поблизу річок та озер. Для відпочинку в таких місцях обладнані ігрові і спортивні майданчики (футбольні, волейбольні, баскетбольні поля і майданчики), на базі таборів є  літні кіноконцертні майданчики, культурні центри, бібліотеки та інші елементи інфраструктури для дитячого відпочинку.

Історія зародження вітчизняного дитячого туризму в Україні налічує десятки років, такий відпочинок не втрачає актуальності і сьогодні багато в чому завдяки державній підтримці. І хоча інфраструктура санаторіїв, дитячих таборів і будинків відпочинку збереглася ще з радянського часу і потребує оновлення та модернізації, все ж це краще, ніж "відпочинок" дитини за комп'ютером в задушливій квартирі. Свіже повітря, природа, активні ігри, оздоровчі процедури – те, що треба підростаючому поколінню сьогодні.

Дитячий туризм –  це відмінна нагода, щоб відправити дитину на відпочинок з друзями і однокласниками. Українські міста, екзотичні і європейські країни – місць, куди можна поїхати, немало. Самостійна подорож буде корисна для підлітків, а оздоровчий відпочинок на морі з батьками – для дітей різного віку.

28 серпня 2019

Автор:

Оцінити публікацію
Поділитися з друзями в соціальних мережах:
Viber


Залишити коментар або відгук