Культурно-екскурсійний туризм – це коротка поїздка або триваліша подорож з метою побачити кращі пам'ятки міста або району місцевості. Туристи знайомляться з історичними, культурними і природними пам'ятками, подорожуючи на автобусах, автомобілях, катерах, а іноді пішки. У багатьох країнах екскурсійний туризм став розвиватися століття тому, це один з найдревніших видів відпочинку. Наприклад, в Європі довго існував звичай відправляти студента, що завершив навчання, за кордон, щоб він познайомився з кращими культурними досягненнями інших країн. В Україні теж була поширена така традиція. Бурхливий розвиток екскурсійного туризму у всьому світі, у тому числі в Україні, сталося в XX столітті. Це пов'язано з появою сучасного транспорту: розвиненій мережі залізниць, авіації, швидких пароплавів і катерів. Подорожі на великі відстані стали доступніше, а готелі з ресторанами і іншою інфраструктурою в популярних туристичних місцях роблять відпочинок комфортнішим.

Екскурсійний туризм
Екскурсійний туризм

Розмір оригіналу:   670x395
Тип: jpg   Дата:

Якщо поглянути на рейтинг основних напрямів екскурсійного туризму за останні роки, ми побачимо, що він охоплює весь світ. Це Париж, Лондон, Нью-Йорк, Стамбул, Дубай, Бангкок, Токіо. У нашій країні екскурсійний туризм теж розвинений.

Туроператори класифікують екскурсійний туризм за різними критеріями, і передусім, по тривалості поїздок.

Тривалість екскурсії

Одноденні тури ― найбільш простий, з точки зору організації, варіант екскурсійних подорожей. Вони зручні тим, що дозволяють відвідати усі пам'ятки протягом доби, тобто проблема розміщення на нічліг відпадає сама собою. Цей чинник істотно здешевлює вартість, що не може не притягати туристів. Одноденні екскурсії користуються великою популярністю у людей, відпочиваючих на морських курортах. Коротка поїздка дозволяє скрасити монотонне дозвілля в готелі і розширити власний кругозір.

Одноденні тури для мандрівників
Одноденні тури для мандрівників

Розмір оригіналу:   670x384
Тип: jpg   Дата:

Не менш затребувані так звані "поїздки вихідного дня". Вони розраховуються на строк до 2-3 днів і мають на увазі відвідування відразу декількох цікавих місць в регіоні. Основним плюсом таких поїздок є їх короткостроковість і можливість швидко зібратися в дорогу. Потенційним мандрівникам треба лише ознайомитися з програмою, узяти найнеобхідніше і відправитися в дорогу. На маршруті передбачені декілька зупинок з можливістю нічлігу і харчування.

Багатоденний тур передбачає подорож завдовжки більше 3 діб. Вони продаються, як правило, в сезонних пакетах і приурочені до часу відпустки потенційних клієнтів. Оператори намагаються включити в цей вид екскурсійно-пізнавального туризму найпопулярніші і цікавіші програми. Оптимальний термін багатоденних автобусних екскурсій – 7-15 днів, стаціонарного відпочинку з відвідуванням різних пам'яток – близько 2-3 тижнів.

Географія екскурсій

По дальності поїздок виділяють наступні види екскурсійного туризму:

  • приміські;
  • місцеві;
  • далекі;
  • міжнародні.

Приміські подорожі обмежені часом (1-2 доби) і відстанню – до 100-150 км, включають виїзди на природу або на пікнік, огляд пам'яток, розташованих недалеко від міста.

Місцеві екскурсії зв'язані з поїздками в радіусі 200-300 км. Вони цікаві своєю короткочасністю – не більше 1-2 днів і можливістю розширити зону подорожей.

Далекий туризм передбачає переміщення відпочивальників на досить великі відстані наземним, повітряним і морським транспортом. Цей вид турів відноситься до багатоденних подорожей. Тому туристичні компанії орієнтують свої продукти на туристів-відпускників, готуючи найбільш вигідні пропозиції до сезонів.

Міжнародний екскурсійно-пізнавальний туризм пов'язаний не лише з організацією тривалого і дорогого туру, але і із забезпеченням доставки туристів до місця відпочинку, розміщенням в готелі, отриманням віз.

Міжнародний екскурсійно-пізнавальний туризм
Міжнародний екскурсійно-пізнавальний туризм

Розмір оригіналу:   670x397
Тип: jpg   Дата:

Кількість учасників

Екскурсійні тури можуть бути індивідуальними, вузькогруповими і груповими.

Індивідуальна програма розрахована на 1-3 туристів, відповідно до їх переваг. Це дорогий пакет, що передбачає особливу увагу до кожного клієнта. Подібний підхід дуже популярний в країнах Європи, США, Канаді, Австралії.

Вузькогруповий тур є продуктом для 3-15 екскурсантів. Цей вид є найбільш поширеним. Він допомагає оптимально розподілити фінансове навантаження, забезпечивши високий рівень сервісу і розміщення. В той же час, забезпечується комфортне відвідування пам'яток, послуги гіда.

Груповий тур ― від 15 і більше чоловік. Поширений варіант корпоративних подорожей. Йдеться про виїзд на відпочинок співробітників компанії, школярів, студентів і так далі. З точки зору організації, подібне дозвілля зв'язане з деякими складнощами, оскільки гідові доводиться фіксувати увагу декількох десятків туристів.

Вік екскурсантів

У фахівців також прийнята класифікація екскурсійного туризму за віковими параметрами відпочивальників: молодіжні і сімейні тури, подорожі для двох, для школярів і літніх людей. Відповідно до віку туристів, організовується огляд пам'яток і розваги.

Для молоді це обов'язково активний відпочинок, що включає піші і гірські походи, відвідування дискотек, спортивних об'єктів.

Екскурсії для пари мають на увазі індивідуальний відпочинок з романтичним ухилом: наприклад, уїкенд у Венеції або Парижі з вечерею для двох в ресторані і так далі.

Романтична екскурсія у Венеції
Романтична екскурсія у Венеції

Розмір оригіналу:   670x382
Тип: jpg   Дата:

Сімейні тури – специфічний вид екскурсійного туризму. Вони включають багату, але не занадто насичену пам'ятками програму, щоб не заподіяти дискомфорту найменшим туристам. При підготовці таких пакетів оператори обов'язково враховують необхідність комфортного харчування і розміщення.

Шкільні екскурсії ― це поїздки, не зв'язані з великими ризиками (наприклад, відвідування музеїв, палаців, огляд міста). Програми складаються, виходячи з інтересів і психологічних особливостей маленьких екскурсантів (швидке перемикання уваги, гіперактивність).

Для людей похилого віку підбираються маршрути, не пов'язані з активним пересуванням. Класичний приклад ― оглядові екскурсії на автобусі, теплоході, круїзи. Проте, для пенсіонерів часто складають спеціальні екскурсійні програми з елементами активного відпочинку.

Ще один різновид – авторські екскурсії, що припускають огляд місць, віддалених від туристичних маршрутів або ж показують відомі місця з іншої, невідомої сторони.

Екскурсійний туризм розрізняється по виду транспорту. Найпоширеніші:

  • автобусні тури для великих груп;
  • автомобільні – для маленьких.

У містах з множиною пам'яток, зосереджених на невеликій площі, зручні піші екскурсії. Іноді використовується громадський транспорт, наприклад, трамваї. Часто зустрічаються комбіновані тури, в яких відвідування різних монастирів і природних пам'яток поєднується з поїздками на велосипедах або конях. Популярні екскурсії уздовж берегів на водному транспорті, який може бути невеликою орендованою яхтою, річковим теплоходом або круїзним лайнером. Зустрічаються і більше екзотичні програми. Наприклад, поїздки по снігу на собачих упряжках або політ на повітряній кулі і огляд красивих місць з висоти пташиного польоту. Організатори постійно прагнуть придумати щось нове, тому з кожним роком все важче перерахувати все, що відноситься до екскурсійного туризму.

7 березня 2024

Автор:

Оцінити публікацію
Поділитися з друзями в соціальних мережах:
Viber


Залишити коментар або відгук