На території України багато різних замків і фортець, які добре збереглися. Через історичні обставини і державне ділення замки і фортеці розташовані в основному на західній Україні. Серед них такі як Хотинская фортеця, Кам’янець-Подільський замок, Луцький замок, Мукачівський замок “Паланок”, Невицький замок, Ужгородський замок, Подгорецький замок, Олеско, Золочевський замок та Острозький замок.
Різниця між термінами замок і фортеця (фортифікаційний словник В. Ф.Шперка) полягає в тому, що фортеця є укріпленою позицією довготривалого характеру, що дає можливість обороняти той чи інший стратегічний об’єкт незначними силами проти переважаючих сил противника і забезпечена усіма засобами, необхідними для її оборони впродовж великого терміну. Замок же є укріпленим житлом феодала, яке зводилося на важко доступному місці, захищеному природними перешкодами. Зазвичай замок мав усередині ще особливе зміцнення – високу вежу “донжон”, де власне і жив феодал зі своєю сім’єю і найбільш близькими родичами.
Незважаючи на загальноприйняті закони архітектури Ви не зустрінете два схожі замки, за винятком тих шедеврів, які копіювали і будували вже по існуючих проектах. Замок в Підгорцях (Львівська область) був узятий за основу для будівництва Петергофа недалеко від Санкт-Петербургу.
Хотинська фортеця
Хотинська фортеця

Розмір оригіналу:   800x600
Тип: jpg   Дата:

Кожен замок має власну архітектурну особливість. Хотинська фортеця вражає потужними високими стінами і п’ятьма вежами, які нависають над Дністром. Із заворожливої висоти можна побачити лінію горизонту, прогулятися по підвісному місту, заглянути в глибокий колодязь у внутрішньому дворі і відвідати два підземелля фортеці, в які світло проникає лише вузькими пучками променів скрізь верхні і бічні віконця.

Відео: Хотинська фортеця


Хотинська фортеця протягом часів була свідком багатьох військових подій та баталій

Вежі Кам’янець-Подільського замку відрізняються вишуканістю архітектури і зовсім не схожі одна на одну. Тут можна зустріти як оборонні вежі, призначені для захисту замку, так і декоративні, які служили прикрасою. Вражає неприступність замку і довгий кам’яний міст, що веде до воріт.
Кам’янець-Подільський замок
Кам’янець-Подільський замок

Розмір оригіналу:   800x600
Тип: jpg   Дата:

Символом міста Луцьк є в’їзна вежа Луцького замку – замку князя Любарта. У одній з трьох веж знайшов прихисток музей дзвонів. На двох поверхах вежі можна не лише подивитися на майстерність древніх ливарників, але і почути сріблястий або басовий дзвін, ударивши в підвішені до стелі дзвони.
Луцький замок
Луцький замок

Розмір оригіналу:   800x600
Тип: jpg   Дата:

Мукачівський замок стоїть на горі, яка самотньо розташувалася на рівнині. Замок незвичайний тим, що усередині Ви можете побачити три внутрішні двори, оточені оборонними стінами. Найцікавіший дворик з балконом, на який виходив князь-власник замку до своїх підданих. Воістину замок в Мукачево – рицарський замок.
Мукачівський замок
Мукачівський замок

Розмір оригіналу:   800x600
Тип: jpg   Дата:

Невицький замок пережив за історію свого існування багато воєн і руйнувань. Зараз він знаходиться у великому занепаді. Кам’яні стіни, що збереглися, і прекрасна панорама, яка відкривається від замкової гори донизу долини, – будить в нас фантазію і занурює в обстановку старовини. Найстаріше представляється нам зруйнованим, і це ще більше посилює враження.
Невицький замок
Невицький замок

Розмір оригіналу:   800x600
Тип: jpg   Дата:

Ужгородський замок запам’ятовується литими скульптурами Геракла і орла – символами нового тисячоліття. Головна будівля замку простої прямокутної форми і більше схожа на заміський будинок, проте, стіни, що збереглися, свідчать про минулу неприступність і захищеність замку від ворога. Відвідувачів замку зустрічають в’їзні ворота з гербом у вигляді в’юнких виноградних ліз – герб Ужгороду.
Ужгородський замок
Ужгородський замок

Розмір оригіналу:   800x600
Тип: jpg   Дата:

У внутрішніх приміщеннях Подгорецького замку відчувається простір і свобода. Особливо вражають дверні отвори з чорного мармуру, що збереглися, на яких висічений герб власників замку у вигляді підкови. З тераси відкривається прекрасна панорама на долину. В’їзні ворота ведуть у внутрішній двір замку, який устилають величезні кам’яні плити. Навпроти замку Ви можете побачити усипальню фамільного роду Собеських – це красива вежа, прикрашена колонами і статуями дванадцяти апостолів. Пройшовши дев’яносто дев’ять східців по гвинтових сходах, Ви можете потрапити на самий верх усипальниці – в маленьку вежу над куполом.
Подгорецький замок
Подгорецький замок

Розмір оригіналу:   800x600
Тип: jpg   Дата:

Олеско – це невеликий феодальний замок, який в древні часи служив заміською резиденцією польського короля Яна Собеського III. По своїх розмірах замок невеликий, його стіни зміцнює єдина в’їзна вежа. У підземеллях замку Ви побачите колодязь близько 25 метрів в глибину і трьох метрів в діаметрі із зображенням Диявола на стіні. Моторошне місце!
замок Олеско
замок Олеско

Розмір оригіналу:   800x600
Тип: jpg   Дата:

Золочевський замок виконаний Китайським палацом. Цікавим моментом його історії виникнення є те, що конструювався він по кресленнях з Китайських пагод, а люди, які його будували зроду не перебували в Китаї. Тому і утворилася золота середина між китайською архітектурою та архітектурою тих віків. Ще є в замку величезний камінь бажань, на якому переплели своє листя живий і терновий вінки. Існує повір’я, що у усіх, хто загадає своє бажання, вставить палець в отвір каменю і тричі покрутить – його бажання обов’язково збудеться. Якщо покрутити у бік тернового вінка – збудеться матеріальне бажання, якщо у бік живого – духовне.
Золочевський замок
Золочевський замок

Розмір оригіналу:   800x600
Тип: jpg   Дата:

Острозький замок розташувався на самій вершині 20-метрового пагорба. Внизу його знаходиться долина річки Вілії. Не всяке провінційне місто, а Острог – це районний центр на півдні Рівненської області, може похвастатися такими виразними туристичними красотами як середньовічний замок. В давні часи Острожский замок оточував рів, який був достатньої глибини і залитий водою. Оборонну функцію замку також виконували башти. На даний час основу Острозького замку складають Мурована вежа, Надбрамна башта, Кругла Вежа та Богоявленська церква-фортеця та частки огорожі, які залишилися після зруйнувань.
Острозький замок
Острозький замок

Розмір оригіналу:   800x600
Тип: jpg   Дата:

Відео: Основні замки та фортеці України


Документальний фільм про легендарні та видатні замки України

10 січня 2015

Автор:

Замки та фортеці України Оцінка: 4.44 з 5
Всього оцінок: 9
Поділитися з друзями в соціальних мережах:
Viber


Коментарів (1)

 

  1. Generoso коментує:

    Було цікаво читати статтю. Автор гарно розібрався в темі. Дякую за роботу. Замок Паланок знають, мабуть, всі. Дуже рекомендую відвідати як саме Мукачево, так і замок. Тут крутий вид на місто і сам замок дуже гарний.

Залишити коментар або відгук