Щодня Центральний вокзал Нью-Йорку відвідують 750,000 чоловік, щоб здійснити покупки, пообідати або відправиться в дорогу. Проте, це не лише великий транспортний вузол, але ще і вражаючий твір архітектури, який може похвалитися приголомшливою красою і неймовірною історією. Раніше ми вже публікували статтю про Центральний вокзал Нью-Йорку, але зараз ми хотіли поглянути на цей дивовижний вокзал з іншої сторони.

Нинішня станція була побудована і спроектована архітектурними фірмами "Reed & Stem" і "Warren & Wetmore" в стилі боз-ар. Відкрившись в 1913 році, вона швидко стала однією з головних пам'яток міста Нью-Йорк. Як і слід було чекати, будівля Центрального вокзалу таїть в собі декілька таємниць.

Центральний вокзал Нью-Йорку
Центральний вокзал Нью-Йорку

Розмір оригіналу:   697x445
Тип: jpg   Дата:

1. Центральний вокзал Нью-Йорка перебудовували тричі

Центральний вокзал, який ви бачите зараз, не є оригінальною будівлею. Насправді, нинішній термінал – це третє втілення транспортного вузла. Спочатку станція називалася "Grand Central Depot" і була зведена в 1871 році. Депо обслуговувало три основні залізничні лінії регіону, але через швидке зростання населення міста його довелося знести в 1900 році. Незабаром після цього, на його місці було побудовано шестиповерхову будівлю, яку перейменували в "Grand Central Station".

Проте, нова станція виявилася невдалою, оскільки інтер'єр не був пристосований до того, щоб справлятися з вихлопами парових потягів. Дим часто сліпив машиністів, і вони не бачили шляху перед собою, що призводило до смертельних випадків. Після того, як під час одного із зіткнень загинули 15 пасажирів, було прийнято рішення знову перебудувати будівлю. Друга станція була зруйнована в 1905 році і перебудована в нинішній "Grand Central Terminal".

2. Сузір'я на стелі перевернуті

Найбільшою "невмілою ситуацією" станції є те, що зображення карти сузір'їв на стелі головного залу є перевернутим. Дивно, але ляп був помічений тільки після відкриття нової будівлі вокзалу. Коли сім'ї Вандербільта (яка займалися спорудженням станції) вказали на неточність, вони відповіли, що так і було задумано. Глядачі нібито дивилися на розпис з небесної точки зору, а не із земної.

Попри те, що подібна техніка зображення зустрічається в середньовічному мистецтві, все ж існують деякі проблеми з точністю зображення. Наприклад, Телець і Близнюки помінялися місцями в їх відношенні до сузір'я Оріону, тобто вони були намальовані з використанням небесної перспективи, а Оріон – земний.

сузір’я на стелі вокзалу
сузір’я на стелі вокзалу

Розмір оригіналу:   604x445
Тип: jpg   Дата:

3. Одного разу нацисти намагалися підірвати вокзал

Коли станція була побудована в 1913 році, планувальники хотіли додати додаткову надсекретну електричну підстанцію під терміналом. Устаткування "М42", встановлене під землею, було здатне передавати 11,000 вольт змінного струму вгору для живлення потягів. Подібне рішення виявилося надзвичайно вигідним, коли США вступило в Другу світову війну, і треба було знайти спосіб швидкого переміщення військ і артилерії без перешкод.

Проте, все наразилося на небезпеку знищення, коли німецький шпигун, що працював в підвалі вокзалу, повідомив нацистів про секретну електростанцію. За деякими даними, Гітлер послав своїх людей на підводних човнах ліквідовувати стратегічно важливий об'єкт. Під покривом ночі, нацисти повинні були проникнути на станцію і закидати лопаті, що обертаються, піском. Це привело б до сильного вибуху, який би зробив пересування військ за допомогою залізниці неможливим.

електростанції під терміналом вокзалу
електростанції під терміналом вокзалу

Розмір оригіналу:   500x361
Тип: jpg   Дата:

На щастя, берегова охорона помітила шпигунів, і ФБР заарештувало їх перш, ніж вони увійшли до будівлі вокзалу.

4. У надрах станції схований секретний шлях для потягів

Серед неймовірних секретів Центрального вокзалу можна знайти один про таємний шлях, прихований в його глибинах. Він був побудований для переміщення вантажів, а потім перетворився на приватну залізницю, використовувану для подорожі багатих і знаменитих, не привертаючи зайвої уваги. Найвідомішим користувачем цього секретного шляху був президент Франклін Д. Рузвельт, який не хотів, щоб країна знала про його параліч через хворобу.

таємний шлях для потягів
таємний шлях для потягів

Розмір оригіналу:   594x445
Тип: jpg   Дата:

5. Раніше на Центральному вокзалі був власний кінотеатр

Кінотеатр для перегляду коротких фільмів колись знаходився поряд з Track 17. Він був відкритий в 1937 році і мав в розпорядженні зал на 242 місця. Окрім короткометражних фільмів там показували кінохроніку, документальні фільми і мультфільми, а їх довжину вибирали так, щоб це було зручно пасажирам. Театр процвітав упродовж десятиліть, але все-таки, він був закритий в 1967 році.

кінотеатр Центрального вокзалу Нью-Йорку
кінотеатр Центрального вокзалу Нью-Йорку

Розмір оригіналу:   564x445
Тип: jpg   Дата:

6. Невелика пляма на стелі показує, як багато палили жителі Нью-Йорка

Кілька років тому паління в громадських місцях було цілком прийнятним явищем. Пережиток цього нікотинового минулого втілений в невеликій темній плямі на стелі головного залу поряд з сузір'ям Раку. У 1998 році влада очистила стелю вокзалу у рамках проекту реставрації. У той час стелю укривав щільний шар бруду. Можна було б припустити, що він утворився із-за сажі і пилу, проте було встановлено, що насправді цей шар на 70% складався з нікотину і смол.

пляма на стелі вокзалу
пляма на стелі вокзалу

Розмір оригіналу:   710x445
Тип: jpg   Дата:

7. Раніше Дональду Трампу належав тенісний корт на залізничному вокзалі

Ви усвідомлюєте той факт, що на Центральному вокзалі існує не один, а два тенісні корти повністю відкритих для публіки? Корти є частиною тенісного клубу Вандербільта, і знаходяться в прибудові до станції. Окрім кортів, клуб може похвалитися двома смугами для тренувань і повністю обладнаним фітнес-залом. У 1980-х роках один з кортів належав Дональду Трампу. На ньому грали знамениті тенісисти, такі як Джон Макінрой і сестри Уільямс.

тенісний корт на залізничному вокзалі
тенісний корт на залізничному вокзалі

Розмір оригіналу:   800x350
Тип: jpg   Дата:

Сам Трамп називав тенісний корт одним з найбільших секретів Центрального вокзалу.

8. Центральний вокзал був на межі зносу заради будівництва нового хмарочоса

Важко повірити, що хтось при повному розумі може розглядати знос такого архітектурного шедевра, як Центральний вокзал. Але на початку 1950-х років таке дійсно відбувалося. Інженери планували знести термінал і замінити його будівлею, яка б могла стати найвищим хмарочосом у світі. Перед архітекторами було поставлено завдання проектування 80-поверхової будівлі, у формі пісочного годинника, відомої як "Hyperboloid". На щастя, ці плани так і не були втілені, оскільки витрати на будівництво були занадто високі.

проект хмарочосу на місці вокзалу
проект хмарочосу на місці вокзалу

Розмір оригіналу:   800x410
Тип: jpg   Дата:

9. У підвалі вокзалу є "шепочуча галерея"

Біля Grand Central Oyster Bar в нижньому залі є чотири арки, сполучені зігнутою стелею, які разом створюють "шепочучу галерею". Якщо одна людина стоїть в одному кутку, а інша на протилежному кінці і говорить на звичайному рівні гучності, інша людина буде прекрасно все чути, попри те, що обидва учасники такої бесіди розділені відстанню в 15 метрів. При цьому не ясно, чи являється подібний ефект навмисним елементом проекту або це чиста випадковість.

галерея вокзалу
галерея вокзалу

Розмір оригіналу:   640x427
Тип: jpg   Дата:

10. На Центральному вокзалі у всіх на видноті схований коштовний камінь, який коштує більше 10 мільйонів доларів.

Над інформаційним стендом в центрі вокзалу розташований годинник з 4 циферблатами, вирізаний з одного цілісного шматка благородного опалу. В цілому, аукціонні будинки Sotheby's and Christie's оцінюють цей годинник в 10-20 мільйонів $.

годинник Центрального вокзалу
годинник Центрального вокзалу

Розмір оригіналу:   640x424
Тип: jpg   Дата:

1 вересня 2019

Автор:

Оцінити публікацію
Поділитися з друзями в соціальних мережах:
Viber


Залишити коментар або відгук