Мабуть, не знайдеться такої людини в нашій країні, якій не був би знайомий Нью-Йорк. Місто успішно розмножене в кіно, телебаченні і інших медіа. Лужки центрального парку, багатолюдні перехрестя Манхеттену, жовті таксі, залізні пожежні сходи на фасадах будинків здаються цілком знайомими. Наважуся припустити, що, на відміну від столичного Вашингтону, Нью-Йорк – візитна картка США.

Люди, що відвідали цей мегаполіс(втім, як і США в цілому), діляться на два протилежні табори: одні в захваті, інші вважають місто просто жахливим. Тижня перебування мені вистачило, щоб з упевненістю стверджувати – так, я в захваті від Нью-Йорка.

Справедливості ради помічу, що жила я в центрі Манхеттену. Спальні райони бачила лише з вікна таксі з аеропорту – до болю нагадали мені вони Вільшанку або Кам'яну гірку. Проте Манхеттен був стоптаний пішки вздовж і поперек – в день по 15-20 км.

До речі, цей мегаполіс я відвідала, вже побувавши в не менш легендарному Токіо і Шанхаї, Бангкоку і Дубаї, Лондоні, Парижі і Мілані. Не кажучи вже про інші міста і селища, які об'їздила за 17 років роботи в туризмі.

У Нью-Йорку дихається легко, тут не відчуваєш себе чужорідним тілом – настільки різні і не схожі один на одного ньюйоркці. Не важливий колір шкіри, правильність англійської вимови, зовнішній вигляд і кількість доларів в гаманці. Місце є кожному. Хоча, звичайно, дивностей, сміття, бруду, злочинності вистачає.

Головне – на що звертати увагу в цьому місті. Постараюся описати те, що мені сподобалося, що хотілося б в ідеалі побачити і у себе в країні, не зациклюючись на негативних моментах.

Люди з обмеженими можливостями – повноцінні члени суспільства у Нью-Йорку.

Ні у одній іншій країні світу я не бачила стільки працюючих інвалідів. Продавець в "GAP" на 5-ій авеню насилу ходить, пальці скорчені; швидше за все, молода людина страждає ДЦП. Він дуже повільно і якісно складає кожну річ, уважно розраховується, із задоволенням консультує мене про бонусну програму. Очевидно, що людина гордиться своєю роботою і намагається зробити її якнайкраще.

У аптеці чорношкіра дівчина насилу розмовляє, по обличчю видно, що у неї є особливості розвитку, але це не заважає їй працювати на касі. Я бачила військового ліліпута, що охороняє туристичний об'єкт, надзвичайно ввічливого і доброзичливого, виконаного почуття власної гідності.

Мені здається архіважливим, коли кожна людина в міру своїх можливостей може не просити милостиню у держави або співгромадян, а чесно заробляти гроші, приносити користь, поважати себе і користуватися повагою інших. Це і є ознакою високорозвиненого суспільства.

Нью-Йорк та патріотизм.

Зоряно-смугастих прапорів всюди так багато, що немає шансу забути, в якій країні ти знаходишся. Я була в США в третю суботу травня, це національне свято – День Збройних сил.

Нью-Йорк та патріотизм
Нью-Йорк та патріотизм

Розмір оригіналу:   576x1024
Тип: jpg   Дата:

На мій погляд, роль армії США в розрізі світової історії дуже неоднозначна і швидше негативна. Але як люблять американці своїх солдатів, як гордяться ними! Як шанують пам'ять загиблих, хай і не в справедливих війнах, але які чесно виконали свій борг. Мені здається, це щиро: фальші не відчувається в патріотизмі американців. Таку любов до своєї країни треба демонструвати і нам – українцям.

Доступність культури і найкрасивіший публічний туалет

У Нью-Йорку майже все коштує дорого. Готелі і транспорт, сигарети і алкоголь, театри і клуби. У центрі Таймс Сквер розташована каса, де можна купити квитки на бродвейські мюзикли в день представлення з 50% знижкою. Але квитки на хороші місця, навіть знижені в ціні на 50% коштують 80-100 доларів. Так що тут Америці нас не перегнати. Це жарт, звичайно. Сумно, що у нас праця талановитих акторів цінується так дешево і квитки у свій рідний театр дешевші, ніж на голлівудське кіно. Але зараз не про це.

Вхід в один з кращих музеїв світу – Metropolitan Museum – 25 доларів. Але якщо уважніше прочитати, то це рекомендована плата за вхід. Це означає, що купити вхідний квиток можна навіть за один долар. Чим і користуються багато туристів. Те ж правило діє і в Музеї Природної Історії. Музей Метрополітен вражає великою кількістю шедеврів – просто краще з кращого.

Масштаби також космічні – наприклад, в одному із залів стоїть цілий кам'яний особняк колоніальної епохи, з обстановкою багатого американського будинку 18-19 століть. У одному залі музею – Єгипетські гробниці, в іншому – численні загони Теракотової Армії з Китаю, повні обладунки не просто європейських лицарів, а королів, яйця Фаберже з колекції російських царів, шедеври Ван Гога, Ренуара, Гогена і Марка Шагала.

Нехай менше, ніж колекції Метрополітен, але все таки мене уразив парк Нью-йоркської публічної бібліотеки – він називається Брайант Парк.

Нью-Йорк: Брайант Парк
Нью-Йорк: Брайант Парк

Розмір оригіналу:   800x533
Тип: jpg   Дата:

Знайомство з цим парком почалося, вибачте, з відвідування туалету. Не думала я, що мене зможе здивувати похід в такий прозаїчний заклад. Уявіть, на вході між М і Ж – столик з букетом живих квітів, доречних в холі хорошого готелю 5* в Європі. Надзвичайна чистота, картини олією на стінах, дороге мило і крем для рук, постійно чергує прибиральниця.

туалет у Нью-Йорку
туалет у Нью-Йорку

Розмір оригіналу:   576x1024
Тип: jpg   Дата:

Історія цього парку повчально показує, як можуть перетворити місто небайдужі жителі. У 70-х і 80-х парк кишів наркоторговцями, періодично траплялися грабежи і вбивства. У планах було знести парк і побудувати на його місці черговий хмарочос. На щастя, ньюйоркці вирішили врятувати парк. Була створена корпорація на приватні пожертвування, яка узяла управління парку у свої руки. Управління парком було настільки успішним, що багато ідей тепер розмножені по усьому місту.

Парк по кількості відвідувачів на квадратний метр є самим відвідуваним у світі.

По усьому парку розставлена величезна кількість стільців – можна переносити і розставляти їх як завгодно. Багато стільців прикрашені пам'ятними табличками. Замовити таку можна за 150$. Більшість табличок – на згадку про близьких людей, що пішли. У парку працюють безкоштовний WI-FI і читальний зал бібліотеки – можна узяти будь-яку книгу або газету. Є безліч настільних ігор, майстер-класів по йогі, вивченню іноземних мов, проходять покази кіно просто неба. Все, зрозуміло, безкоштовно.

Дизайнерські урни для сміття у вигляді бутонів квітів розставлені на кожному куті. І, хоч в Америці люди і хороші – в парку цілодобово чергують охоронці і переконливий штат прибиральників.

Нью-Йорк та краса архітектури

Чомусь я колись не думала, що Нью-Йорк – таке красиве місто з точки зору архітектури.

Нью-Йорк: Флейтірон білдінг
Нью-Йорк: Флейтірон білдінг

Розмір оригіналу:   900x600
Тип: jpg   Дата:

Неповторний Флейтірон білдінг, або просто "праска", 1902 роки будови, Крайслер Білдінг, що пронизує небо своїм шпилем-голкою вже з 1930 року, а найкрасивіші хмарочоси в стилі арт-деко просто зачаровують великою кількістю декору і красою обробки. До речі, знамениті висотки були побудовані за зразком Нью-йоркських, і їх двійників вистачає в місті.

Нью-Йорк
Нью-Йорк

Розмір оригіналу:   695x1024
Тип: jpg   Дата:

Між ними ховається величезна кількість дивовижних церков і скульптур. Головний католицький храм – собор Святого Патріка – величезна витончена споруда в стилі неоготики, з білого і коричневого мармуру. У будь-який храм Нью-Йорка можна завжди зайти безкоштовно, якщо повезе послухати госпел – церковні співи в методистській церкві.

Нью-Йорк: собор Святого Патріка
Нью-Йорк: собор Святого Патріка

Розмір оригіналу:   576x1024
Тип: jpg   Дата:

Баптисти, методисти і ще багато різний християнський течій, які у нас прийнято називати сектами, дуже поширені в США. Їх віряни і служителі – милі люди, завжди доброзичливо і відкрито відносяться до туристів.

Нью-Йорк та професіоналізм

Професіоналізм відчувається навіть у вуличних музикантів. Ніде я не чула музикантів і співаків такого високого рівня в переходах і на станціях метро, та і просто на вулицях. У Нью-Йорку діє правило – якщо артист хоче виступати на вулицях, використовуючи звукопідсилювачі, то він повинен пройти прослуховування в спеціальній комісії мерії міста. Якщо вона порахує, що рівень майстерності достатній, то видасть дозвіл приблизно за 50$ в рік.

Ну і, звичайно, розповідь буде неповною без згадки про дивності Нью-Йорка:

Температуру тут вимірюють в градусах за Фаренгейтом: наприклад, що надівати при 72 F? Подивитися у вікно і зрозуміти, яка погода, по жителях міста також дуже складно. Один може йти в майці і босоніжках, інший в пуховику і шапці, третя в міні спідниці, без колготок, та проте в шкіряних чоботях.

Поширена думка про надмірну вагу американців абсолютно не відноситься до Нью-Йорка. Городяни в основній масі стрункі і сухорляві, а кількість бігаючих вранці або вечорами ньюйоркців просто зашкалює.

Податки не входять у вартість товарів, вказану на етикетці, чайові для таксистів і офіціантів обов'язкові, не залежно від якості обслуговування.

У Нью-Йорку щільність забудови настільки висока, що практично немає дворів, тому уранці нерідке видовище – мішки із сміттям прямо на тротуарах. Природно, деякі рвуться, від них виходить неприємний запах.

Величезна кількість пралень самообслуговування – на Манхеттені заборонено мати у будинках пральні машини.

Але саме дивне – це їжа на ходу. Дуже багато ньюйоркці поглинають їжу в русі. Причому не лише бутерброди або фрукти, а цілком реально зустріти людину в діловому костюмі що швидко крокує і уплітає з картонної коробки вермішель. Я бачила навіть хлопця, якій досить вправно їв суп на ходу!

На закінчення напишу, що складається відчуття, що і люди абсолютно здорові, і обмежені у своїх можливостях, бідні і багаті, красиві і негарні, мирно уживаються в цьому місті. Свою нішу і місце може знайти кожен, хто захоче.

25 лютого 2018

Автор:

Оцінити публікацію
Поділитися з друзями в соціальних мережах:
Viber


Залишити коментар або відгук