Хаукадалур (Haukadalur) – геотремальна долина, розташована на півдні Ісландії, на північ від озера Лейгарватн і всього в 100 км від Рейк’явіка. Вона є частиною так званого маршруту “Золоте кільце” Golden Circle (це знаменитий туристичний маршрут).
Своєї популярності долина Хаукадалур набула завдяки гейзерам, серед яких найіменитіші – Гейсир (Geysir), або Великий Гейзер, і Строккюр (Strokkur). Вивергаються вони з різною періодичністю і потужністю : великий Гейзер викидає струмені води і пари багаторазово в день, але не постійно, а лише кілька разів в добу, частенько і зовсім затихаючи на декілька днів, місяців або років. Висота води, що викидається ним, досягає 60 метрів, і побачити це заворожливе природне явище – справжня удача. Строккур викидає струмені гарячої води кожні п’ять-десять хвилин, іноді кілька разів підряд, вистрілюючи пари на висоту до 20 метрів. Вода в струмках, витікаючих з цього гейзера, має запах сірки.
Долина гейзерів Хаукадалур
Долина гейзерів Хаукадалур

Розмір оригіналу:   550x343
Тип: jpg   Дата:

Гейзир виявили у кінці XIII століття. Це було перше джерело, що б’є угору, знайдене людиною. Згідно з історичними записами, в 1630 році Гейзир вивергав води з такою частотою і силою, що земля тремтіла на сотні кілометрів в окрузі. У кінці XIX століття Гейзир почав видихатися, після чого заснув на довгий час. Древні жителі обожнювали Великий Гейзер і дали йому ім’я “Гейсир”, після чого так і стали називати усі подібні природні явища у світі.
Спостерігати вируючі гейзери сюди щорічно приїжджають сотні тисяч туристів.
Долина гейзерів в Ісландії
Долина гейзерів в Ісландії

Розмір оригіналу:   550x378
Тип: jpg   Дата:

Всього в долині Хаукадалур розташовано ще пара десятків маленьких гейзерів і близько сорока гарячих джерел, у тому числі озеро Блезі, відоме яскраво-бірюзовими відтінками води, а також самий прекрасний водоспад Гуллфосс. Маленькі гейзери викидають фонтани гарячої води на зовсім маленьку висоту або просто розбризкують воду, а деякі – по виду більше нагадують вируючі калюжі, що пузиряться.
Внаслідок високої сейсмічної активності долина Хаукадалур постійно видозмінюється, хоча для людського ока ці метаморфози малопомітні.
Якщо розглядати гейзери з наукової точки зору, то вони зустрічаються тільки в тих місцях, де є вулкани і є одним з проявів вулканічної діяльності. Територія Ісландії має високу вулканічну активність і саме тому ми маємо можливість спостерігати на гейзери долини Хаукадалур.

9 червня 2014

Автор:

Оцінити публікацію
Поділитися з друзями в соціальних мережах:
Viber


Залишити коментар або відгук