Ісландія – острівна країна. Вона розташована на однойменному острові в Північній Атлантиці. Це другий за величиною острів в Європі, площа його разом з довколишніми острівцями – 103 тисячі кв. км. На півночі країна омивається Гренландським морем, на сході – Норвезьким морем, а на заході Данська протока відділяє Ісландію від Гренландії. Найпівнічніша точка Ісландії знаходиться на Північному полярному крузі, протяжність острова з півночі на південь – 306 км, із заходу на схід – 480 км. Влітку тут можна спостерігати білі ночі, а в грудні сонце з’являється лише на 3-4 години.
Ісландія
Ісландія

Розмір оригіналу:   670x371
Тип: jpg   Дата:

Ісландія – це частина Північно-атлантичного океанічного хребта, який утворився на стику літосферних плит. Поверхня острова є вулканічним плато з середніми висотами 500м над рівнем моря. Із-за частих переміщень земної кори тут утворилося багато діючих вулканів і, як наслідок подібних геологічних процесів, тут є гейзери і гарячі джерела. Вулкани Ісландії відносяться до різних видів, але більшість з них типу (ланцюжки кратерів уздовж тріщин і розломів) тріщини. До цього типу відноситься вулкан Лакі. Це гігантська тріщина в земній корі, заповнена застиглою лавою. Чи, наприклад, згаслий вулкан Ес’я виглядає, як довгий хребет з плоскою вершиною. Найвідоміший вулкан Ісландії – Гекла – має конусовидну форму. Він вважається національним символом країни. Гарячі джерела є по всій країні, за винятком східної частини, де вони зустрічаються рідко. Найбільш відомою геотермальною зоною Ісландії є область, яка розташована в 60 км від Рейк’явіка, – Долина гейзерів. Слово “гейзер” колись було власною назвою, використовувалося воно в Ісландії для позначення фонтануючого гарячого джерела, яке якраз і розташоване в Долині гейзерів. Пізніше ця назва поширилася по всьому світу. Зараз той самий Гейзер не дуже активний, він фонтанує приблизно раз на день, викидаючи стовп води на висоту 55 метрів. У Ісландії широко використовується енергія таких джерел, а деякі з них опалюють цілі будинки.
Назва країни переводиться, як “крижана країна”. І насправді, тутешні покривні льодовики – одні з найбільших у світі. Їх загальна площа складає 11,8 тисяч кв. км. найбільший покривний льодовик – Ватнайекудль розташовується на південному сході острова. Це велике крижане плато, де знаходиться вища точка країни Хваннадальсхнукюр, висота якої 2119 метрів над рівнем моря.
Ісландія
Ісландія

Розмір оригіналу:   670x338
Тип: jpg   Дата:

Західні, північні і східні береги Ісландії скелясті, сильно розчленовані фьордами, південно-західні і південні береги переважно піщані і вирівняні.
На острові багато річок, але вони не судноплавні. Щонайдовші річки – Т’єрсар, Йокульса а Фьйодлюм, Ельвюсаа і Ск’ялвандафльот. Найбільші озера Ісландії – Тінгвадлаватн і Тоурісватн.

Пам’ятки Ісландії

Візитна картка острова – химерні вулканічні ландшафти з численними крихітними озерами, річками і водоспадами. Десятки активних і сплячих вулканів розкидані по всій країні, а численні гейзерні поля і грязьові вулкани надають місцевому ландшафту абсолютно фантастичного вигляду.
Природа Ісландії
Природа Ісландії

Розмір оригіналу:   670x446
Тип: jpg   Дата:

Столиця Ісландії – Рейк’явік (“Димна Бухта”) – була заслужено оголошена однією з культурних столиць світу в 2000 році. Це маленьке і затишне місто, оточене з трьох сторін морем і має абсолютно нехарактерну для столиці забудову, вважається одним з самих незвичайних міст світу. Центр міста, так званий “Старий Рейк’явік”, є великим зеленим простором лужків і озер, що перемежаються з традиційними будинками старої будови, що зберегли безліч ознак раннєскандинавської архітектури. Тут досі можна зустріти кошари і хліви, прибудовані до основної будівлі, в якій проживають люди. Природно, худобу в них не тримають вже багато років і більшість з них переобладнувані в магазинчики і кафе, але минуле призначення цих будівель вгадується без зусиль. Серед старовинних будівель Рейк’явіка цікаві Будинок Парламенту (1881 р.) і стара Будівля Уряду (XVIII ст.), розташовані між гаванню і озером.
Рейк’явік
Рейк’явік

Розмір оригіналу:   670x377
Тип: jpg   Дата:

Саме місто розташоване на місці, де вікінгами Інголфура Арнарсона було побудовано перше постійне поселення на острові (874 р.). Досі в Рейк’явіку немає промислових об’єктів і димлячих труб (будинки обігріваються водою гарячих термальних джерел), що робить повітря цієї найпівнічнішої столиці світу дивовижно чистим.
Рейк’явік
Рейк’явік

Розмір оригіналу:   670x798
Тип: jpg   Дата:

Сучасний Рейк’явік розтягнувся на схід від старого міста. Цікаві Національна галерея Ісландії, Національний музей з унікальною історичною колекцією і Міський художній музей Рейк’явіка. Відразу за Національним музеєм знаходиться Інститут Арни Магнуссона, де містяться унікальні древні книги з традиційними видданнями-сагами, а також великі колекції історичних робот. Арберський народний музей експонує ряд старих будинків Рейк’явіка, реконструйованих в оригінальній манері, – церква в традиційному ісландському стилі з дахом, покритим дерном, а також фермерські будиночки XIX і початку XX віків. Однією з головних пам’яток вважається центральна церква Рейк’явіка – Халлгрімскірк’я, в якій, окрім її оригінальної архітектурної форми, цікавий унікальний орган в стилі модерн. Перед церквою стоїть пам’ятник вікінгам – першовідкривачам Америки. Серед інших пам’яток привабливі невеликий Ботанічний сад, парк відпочинку, а також ряд музеїв, присвячених діяльності провідних ісландських артистів.
У місті велика кількість басейнів, у тому числі і відкритих, з температурою води до +27 С, безліч нічних клубів, дискотек, ботанічний сад, драматичні, оперні і балетні театри і кінотеатри, а також чарівний зелений район уздовж берегів річки Еллидаар, що протікає через східну частину столиці, і вважається однією з найбагатших ісландських річок, де водиться лосось.
Поблизу міста розташована громада згаслого вулкану Эс’я (906 м) – відмінного місця для треккінгу і активного відпочинку. Ще далі на південь розташовано велике озеро Блаулоун або Льодовикова Лагуна, сполучене протокою з океаном. Тут, серед унікальних кам’яно-мшанникових пусток з реліктовою рослинністю і гігантськими льодовиковими мовами, розташовані прекрасні пішохідні маршрути, що залишають відчуття подорожі по безлюдних скельних пустелях часів “коли планета була ще молодою”. У 100 км. на схід від Рейк’явіка, біля підніжжя льодовика Лаунгйекулль, лежить унікальна долина гейзерів – Хаукадалур. Саме тут знаходиться знаменитий Великий Гейзер, чий триметровий кратер то заповнюється перегрітою сильно мінералізованою водою вражаюче бірюзового кольору, то пересихає, оголяючи дно з туфових порід. Головна особливість Великого Гейзера – строєні десятихвилинні виверження пари, що піднімаються на висоту в 40-60 метрів, які, на жаль, останнім часом стають все більш і більш рідкісними. Навкруги розташовані десятки інших гейзерів.
Рейк’явік
Рейк’явік

Розмір оригіналу:   670x447
Тип: jpg   Дата:

Не менш цікавий район Хенгіл біля Рейк’явіка, гаряча вода якого нині використовується для опалювання столиці і численних відкритих басейнів. У долині на схід від гейзерних полів знаходиться місце становлення ісландської державності – описані в сагах Тінгвеллір (поля Тінга), на яких проходили збори жителів острова на зорі його заселення.
Гейзерні поля самі по собі – одна з візитних карток країни. Всього їх виявлено тут більше 250 груп, що включають більше 7 тис. окремих гарячих джерел, – ця найбільша кількість гейзерів на одиницю площі у світі. Навіть само слово “гейзер” ісландського походження і означає той, що “б’є струменем”. Велике гейзерне поле Хаудакалур лежить на півдні Ісландії, де розташований колись найбільший гейзер країни – Гейсер (Великий Гейзер), але більш-менш періодично тут вивергається тільки гейзер Строккур. Навколо нього лежить безліч виходів підземних гарячих вод у вигляді бездонних колодязів, наповнених по самі вінця напрочуд блакитною прозорою водою. Не менш колоритні райони льодовика Торфу на схід від вулкану Гекла, вулкан Кверкф’єлль, район Гримських озер у льодовика Ватна, райони Нама, Керлінгарских і Кверкских гір, затоки Крісу, геотермальні поля К’єлюр, Ландманналейгар, Несявеллір, Онавфельснес, Рейкир і інші, а також гарячі джерела і поля “різноколірної землі” біля міста Хверагерді. Деякі джерела викидають на поверхню воду, перегріту в підземних “котлах” до температури близько +750 С. Приміром, найбільше гаряче джерело в Ісландії – Дейльдартунгухвер, дає щомиті більше 150 літрів киплячої води. Місцеві жителі використовують підземний окріп для обігріву жител і випарювання солі з морської води, а також для створення численних басейнів з гарячою водою, таких популярних в тутешньому холодному кліматі.
Ісландія. Блакитна лагуна
Ісландія. Блакитна лагуна

Розмір оригіналу:   670x377
Тип: jpg   Дата:

“Блакитна лагуна” – унікальне геотермальне озеро, насичене природними солями, де можна купатися у будь-яку пору року – температура води тут завжди вище +16 С. В околицях лагуни цікаві лавові поля, геотермальна електростанція з басейном, живописне скелясте узбережжя і пташиний базар. Проїхавши на схід від Блакитної лагуни по покритому лавою півострову Рейк’янес, і відвідавши риболовецьке село Грiндавiк, слід відправитися на північний захід до поселення Рейкхольт, де довгий час жив Сноррs Стурлусон – знаменитий ісландський поет, письменник і політик, автор знаменитої історії норвезьких королів – “Круга земного”.
Ісландія
Ісландія

Розмір оригіналу:   670x446
Тип: jpg   Дата:

Не менш цікаві і водоспади країни. Найкрасивіші з них – “водоспад богів” Гоудафосс, Гуллфосс (“золотий водоспад”) на річці Хвітау, недалеко від Великого Гейзера, Скоугарфосс і “спадаючий водоспад” Дехтіфосс на півночі острова. Найвищим вважається Хауифосс, розташований на річці Фоссад (висота 130 м). Найкрасивіші водоспади Ісландії – Хрейнфоссар (“лавові водоспади”), знаходяться поряд з Рейкхольт і дістали свою назву через те, що витікають каскадами з-під лавового поля і спрямовуються в річку напрочуд синього (від розчинених у воді мінеральних солей) кольору.
Ісландія
Ісландія

Розмір оригіналу:   670x374
Тип: jpg   Дата:

Внутрішні райони острова – це практично безживне плоскогір’я, де можна насолодитися абсолютною тишею або постежити за життям реліктового природного світу Ісландії. Також ці місця овіяні романтикою тисяч саг і легенд, в яких кожній ділянці надається якась чарівна властивість.
Ісландія
Ісландія

Розмір оригіналу:   670x446
Тип: jpg   Дата:

У Східному Боргарфьорде, на крайньому сході країни, знаходиться скеля Аульваборг, яка згідно з ісландськими казками є житлом ісландського короля і королеви ельфів, а також їх народу. Щороку звідси в Норвегію нібито вирушає ельфійський корабель у гості до норвезького короля ельфів. Прохід Керлінгаскар (“ущелина відьми”), розташований біля західного підніжжя гори Керлінгарф’єлль, за місцевими повір’ями є житлом злих сил, а в довколишньому озері, як вважається, водиться місцевий аналог лох-несського чудовиська.
Ісландія
Ісландія

Розмір оригіналу:   670x446
Тип: jpg   Дата:

Місто Акюрейрі вважається північною столицею Ісландії і розташоване на березі красивогоЕйя-Фьорда. Поблизу розташовується незамерзаюче озеро Міватн (“комарине озеро”, одне з найбагатіших рибою озер в північній півкулі), що вважається одним з чудес світу, а також водоспад Гуллфосс – одне з найкрасивіших і живописніших місць острова. Тут можна зробити сходження на кратери вулканів Граубок і Хверфелль, звідки відкривається живописний вид, відвідати крижані печери Кверкф’єлль і Немаскаро, а також познайомитися зі своєрідною природою острова, яка, незважаючи на свою мізерність, що здається на перший погляд, є одним з найдревніших і не зворушених людиною природних комплексів. З Акюрейрі ходять пороми на “острів у Полярного круга” Грімсей, що вважається одним з самих “екстремальних” місць, заселених людиною, також славиться своїми дикими ландшафтами і колоніями морських птахів.
Ісландія
Ісландія

Розмір оригіналу:   670x454
Тип: jpg   Дата:

Ну і, поза сумнівом, одна з головних пам’яток країни – вулкани. По їх кількості на одиницю площі країна упевнено займає перше місце у світі. Одягнені в льодовики або такі, що “красуються” різноколірними схилами, видимі практично з будь-якої точки країни, ці “велетні” формують ландшафт практично усієї країни. “Ісландська Фудзіяма” Гекла і різноколірний Кверкф’єлль, гігантська тріщина вулкану Лакі і Хельгафелль на острові Хеймаей, який трохи не перетворив колись процвітаючий порт Вестманнаейяр на “ісландську Помпею”, живописний Граубок і “творець островів” Сюртсей, а також багато десяток і сотні вулканічних тріщин і кальдер, згаслих і грязьових вулканів і вулканчиков – ось ті “титани”, які у буквальному розумінні слова створили Ісландію.
Ісландія вважається одним зі світових центрів спортивного рибальства і екстремального туризму. Існують величезні можливості для скелелазіння, походів і “сафарі” на усіх мислимих видах транспортних засобів, кінних подорожей (місцева порода коней, до речі, вважається однією з найвитриваліших у світі і довгий час експортувалася у багато країн), лову форелі і лосося в річках, струмках і озерах, своєрідного дайвінгу в мінеральних водоймах і під “підошвами” айсбергів, а також занять більше традиційними видами спорту в усіх куточках країни і круглий рік.

Клімат Ісландії

У Ісландії переважає субарктичний тип клімату, який лагідніє на узбережжі теплою Північно-атлантичною течією (гілка течії проходить уздовж південного і західного берегів острова). Погода в цій країні міняється різко і іноді просто непередбачувана. Взимку відзначаються сильні вітри.
Найтепліший місяць в Ісландії – липень, денні температури в прибережних районах в цей час піднімаються до + 13.+15 градусів, а нічні опускаються до 8 – 10 градусів тепла. Найхолоднішим місяцем є січень. Вдень на узбережжі в січні відзначається близько 0 – +2 градусів, а вночі – 2 – 4 градуса морозу. Варто відмітити, що температурний режим на усьому узбережжі практично однаковий, в північних і східних прибережних районах лише на 1-2 градуси нижче, ніж в південних і західних. Центральні піднесені частини острова мають більше континентальний клімат. Тут в зимові місяці мінімальні температури можуть досягати – 20 градусів, а в літні місяці максимальні температури піднімаються лише до 7-ми градусів тепла.
Середня річна кількість опадів на західному узбережжі може досягати 1000-1300 мм, на південному узбережжі – 2000 мм, на північному і східному – близько 750 мм, на південних схилах центральних височин випадає до 4000 мм опадів. Основні опади випадають восени і зимою, найвологіший місяць – жовтень. Менше всього опадів випадає в травні.

Кращий час для поїздки в Ісландію

Найкомфортніший час для відпочинку і пішого туризму в Ісландії – літні місяці (пік туристичного сезону доводиться на період з початку липня до середини серпня). Після 31 серпня багато закладів просто закриваються. Спостерігати за китами краще всього з квітня по жовтень, за птахами – з середини травня по середину серпня. Гірськолижний сезон триває з середини листопада по травень. У зимові місяці погода тут непередбачувана і постійно дмуть сильні вітри.
І на закінчення пропоную Вам перегляути дуже позитивне відео про Ісландію очами двох невгамовних дівчат

Відео: про Ісландію – країну надзвичайної природи


Колоритний відеоогляд Ісландії

11 липня 2014

Автор:

Острівна країна Ісландія Оцінка: 5.00 з 5
Всього оцінок: 1
Поділитися з друзями в соціальних мережах:
Viber


Залишити коментар або відгук