На практиці самими "ходовими" турами давно стали подорожі за кордон по екзотичних місцях. Люди часто змагаються один з одним, хто подорожує далі і частіше. Але цілі подорожей полягають не лише в цьому.

Варто замислитися і про духовну складову кожної поїздки – тоді ви зможете отримати насолоду не лише естетичну, гастрономічну, але і інтелектуальну. Іноді під час таких поїздок можна дізнатися значно більше корисної інформації про Батьківщину, ніж на уроках історії. Усе це дає етнотуризм.

Зміст:

 1. Що таке етнічний туризм
 2. Ідеї для ЧП по організації етно-турів
 3. Етнотуризм в Україні
 4. Висновки

Що таке етнічний туризм

Етнотуризм (етнічний туризм) – один з напрямів розвитку культурно-історичного туризму, який припускає знайомство з мовою, побутом, культурою, архітектурою, святами і обрядами вибраної групи народів.

Не варто плутати його з етнографічним туризмом. Він популярний тільки серед професіоналів – етнографів, і має інші цілі.

етнічний туризм
етнічний туризм

Розмір оригіналу:   1264x734
Тип: jpg   Дата:

Цей напрям туризму нестримно набирає популярність серед населення. Вірогідні причини:

 1. Поїздка за кордон займає більше часу, віднімає більше грошей і сил, ніж вивчення власної країни.
 2. Для частини туристів важливо задовольнити жадання знання, а не покрасуватися перед знайомими. Для багатьох важлива історія – сім'ї, народу, країни.
 3. Подорож – один із способів нейтралізації втоми від рутини. Людині важливо змінити обстановку, не лише відвідати музей або подивитися на картини, але і поринути з головою в культуру і побут народу, стати безпосереднім учасником дії.
 4. Люди бояться виїжджати з країни і спілкуватися з іноземцями, випробовують негативне відношення до чужої культури і чужих народів.
 5. Учні (отже і сім'ї) більше цікавляться культурою інших країн, їх спадщиною і традиціями.

Людей притягає те, що під час поїздки вони переймаються культурою і духом минулого. Тут є можливість почути замість шуму машин мову на древній мові, пісні народів, які пережили не одну сотню років, а також можливість спробувати їжу і напої, схожі з тими, що пили і їли далекі попередники цього народу.

етнічний туризм
етнічний туризм

Розмір оригіналу:   1264x740
Тип: jpg   Дата:

Етнотуризм буває двох видів:

 • внутрішній – відвідування селищ на території України з метою ознайомлення з побутом, повір'ями, фольклором і т.п.;
 • зовнішній – люди, що живуть на території інших країн, приїжджають в Україну, на батьківщину своїх далеких родичів. Зовнішній етнотуризм ще називають ностальгічним. Крім того, він може знайти і інше визначення – відвідування іншої країни з метою знайомства з культурою.

Класифікація етнотуризму за метою поїздки:

 • подієвий – поїздка на фестивалі, свята (наприклад, День Рибалки або відвідування «Сорочинського ярмарку»);
 • ностальгічний – відвідування історичної Батьківщини;
 • стаціонарний – відвідування музеїв, виставок, селищ;
 • відвідування "живих" пам'яток: функціонуючих поселень, де живуть аборигени або об'єктів культури, що збереглися досі.

Перший приклад – Єгипет. Кожному іноземцеві, що відвідав країну, буде запропоновано відвідати стоянку бедуїнів. У США, Канаді корінні індійці учать туристів читати сліди. У Лаосі турист може відвідати село і побачити жінок з довгими шиями.

Китай пропонує іноземним туристам відвідати монастирі Тибету, дізнатися детальніше про життя ченців і послушників.

Узбекистан вражає іноземних туристів організацією етнотуризму. Відвідувачі можуть дізнатися багато що про життя і побут народу, вбратися в народні костюми, спробувати національну їжу.

Кожна країна уміло використовує можливості своїх народів для залучення туристів.

етнічний туризм
етнічний туризм

Розмір оригіналу:   1999x1152
Тип: jpg   Дата:

Ідеї для ЧП по організації етно-турів

Розглянемо ідеї для ЧП, які можна відкрити в цій ніші. Головне завдання такої організації – зробити упор на побут і фольклор вибраної народності. Важливо, щоб уряд вибраної території був зацікавлений в розвитку цієї галузі, збереженні самобутності і культури народу.

Перший варіант: створити турагентство, що пропонує тури в певні населені пункти (двох-трьох денні) :

Заходи, які підприємець може запропонувати клієнтам у рамках поїздки:

 • риболовля, полювання, збір ягід з місцевими жителями, які знають околиці селища;
 • освоєння традиційних ремесел чоловіками і жінками (плетіння, різьблення по дереву, гончарна справа);
 • освоєння жінками рецептів приготування національних блюд;
 • знайомство з місцевими оповідями і піснями;
 • запропонувати гостям виконувати роботу в народних костюмах;
 • організувати музей, де експонатами будуть вироби, виготовлені місцевими жителями.

Ночувати і жити гості могли б в обладнаних будинках або будинках місцевих жителів.

Другий варіант – зайнятися складанням "дорожніх карт", на яких будуть відмічені населені пункти, необхідні для відвідування, пункти громадського харчування, готелі. Детально розписати план дій, які пункти в якій послідовності і як туди дістатися, підібрати і замовити номери для конкретних клієнтів.

Початкуючі мандрівники будуть раді такій пропозиції, де все за них продумано, розписано і складено. Ні про що не потрібно турбуватися – тільки насолоджуватися поїздкою.

Третій варіант – відкриття віртуального агентства по етнотуризму. Відвідувач сайту в заявці вказує, про які народи хоче детальніше дізнатися і чому саме навчитися. Сервіс міг би надати можливість туристові самому вибрати маршрут згідно з побажаннями і бюджетом. Організація онлайн-консультацій з менеджерами допомогла б вибрати відповідний за ціною і термінам маршрут. Але навіть у такому разі варто обзавестися невеликим офісом щоб притягнути собі більше клієнтів.

етнічний туризм
етнічний туризм

Розмір оригіналу:   1840x1146
Тип: jpg   Дата:

У туристичній сфері і ніші культурного туризму на цьому етапі практично немає конкуренції, тому такий бізнес розвиватиметься і приноситиме доход. Більше уваги варто приділити розробці бізнес-плану.

Етнотуризм в Україні

Наша країна унікальна за різноманітністю етносів, віри, народів і їх інтеграції – на цьому будується етнотуризм в Україні. В умілих руках різноманітність перетворюється на інструмент ведення бізнесу.

Чинники розвитку етнічного туризму на території:

 • збереження традицій і культури;
 • наявність пам'ятників культури і мистецтва;
 • наявність у місцевих жителів досвіду в прийомі гостей з інших територій і країн;
 • облік сезонного характеру маршрутів;
 • адекватне забезпечення інвестиційного, інформаційного, кадрового, наукового і правового компонентів галузі.

Передовими в Україні регіонами є Запоріжжя, райони Карпатських гір,  Закарпаття, Полтавщина, Київська область.

Етнотуризм
Етнотуризм

Розмір оригіналу:   1184x749
Тип: jpg   Дата:

Запоріжжя пропонує туристам відвідування історико-культурного комплексу «Запорізька Січ». Ви зможете побувати в місці витоку козацтва на території України, переодягтись в справжнього козака та навіть спробувати себе у володінні зброєю. Також не забудьте взяти участь в екскурсії «Тарасова тропа», яка присвячена перебуванню молодого поета Т.Г.Шевченка на Хортиці. Пішохідна екскурсія буде супроводжуватись уривками з творів великого Кобзаря, де згадується Хортиця і Великий Луг Запорізький.

Етнотуризм Карпатських гір дає можливість побувати в селищах, прийняти участь у костюмованих шоу, особливо такі тури користуються попитом під час різдвяних свят, коли в кожній оселі звучать щедрівки та колядки.

Закарпаття пропонує познайомитися з історією, звичаями та культурою одного з найцікавіших етносів світу – гуцулів. Ви будете мати змогу почути цікаві пісні, які не беруть корені з витоків створення Верховини, побачити цікаві сувеніри місцевих майстрів та навіть самі спробувати щось зробити власними руками, взяти участь в народних танцях та відвідати оригінальні блюда місцевої кухні.

Полтавщина пропонує тури по місцям описаним в оповіданнях М.В.Гоголя «Вечори на хуторі близь Диканьки». В експозиціях музеїв представлені експонати історичного минулого Диканьки, цінні археологічні знахідки, козацькі приналежності та багато чого іншого. Також буде доцільно відвідати «Сорочинський ярмарок» на якому можна буде спробувати українські страви, оволодіти гончарською справою і просто поспівати та потанцювати.

Київська область пропонує виїзди в історичні місця створення Київської Русі, побувати в селищах поблизу Києва, поринути у багатий та колоритний світ української культури, традицій, обрядів, смачної кухні і: відвідати один з найбільших музей під відкритим небом Пирогів, поїхати до музею-садиби  «Хутір Савки», або відвідати козаків в Мамаєвій Слободі.

Активний розвиток туризму йде по всій країні. Наша Батьківщина багата прекрасними місцями і людьми, і це уміло використовують заповзятливі бізнесмени.

Висновки

У наш час багато людей намагаються бути інтелігентними, освіченими: починають цікавитися культурою, мистецтвом як інших країн, так і Батьківщини. До того ж люди хочуть відпочити від міської метушні і змінити обстановку.

Етнотуризм надає фінансову підтримку території, на якій інтенсивно розвивається. Розробка і опрацювання маршрутів, текстів екскурсій, найм працівників вимагає багато часу, але все це компенсується відмінним настроєм та задоволенням туристів.

Етнотуризм швидко розвивається в Україні. В основному входить до складу комплексного турпродукту, але як самостійний вид ще не до кінця розвинений. Як окрема галузь туризму він дозволить зберегти історичні, культурні цінності народу, забезпечити соціальне і економічне благополуччя.

29 серпня 2019

Автор:

Етнотуризм – доступна “машина часу” Оцінка: 4.80 з 5
Всього оцінок: 5
Поділитися з друзями в соціальних мережах:
Viber


Залишити коментар або відгук