Важко знайти людину, що не чула про Стоунхендж. На сторінках свого блогу про подорожі ми навіть розповідали про таємниці Стоунхенджа (Stonehenge), але про інщі мегаліти Англії чомусь забувають і не рекламують з натхненням екскурсійні подорожі по даним місцям. Проте сьогодні ми поговоримо про не менш загадковий і величний мегалітичний комплекс Ейвбері (Avebury). Між тим, саме там знаходиться найбільший у Британії круг каменів, найбільший в Західній Європі доісторичний курган, культові поховання IV століття до нашої ери і ще багато усього цікавого.

мегалітичний комплекс Ейвбері
мегалітичний комплекс Ейвбері

Розмір оригіналу:   928x594
Тип: jpg   Дата:

Ейвбері не такий знаменитий і наповнений мільйонами туристів, як Стоунхендж, проте він ними не затоптаний і його камені не обтерті до блиску людьми. У Стоунхендже підійти ближче 30 метрів до мегалітів вам ніхто не дозволить. У Ейвбері ви зможете їх поторкати, а за бажання і зарядитися "космічною енергією", спершись на магічні камені стомленим організмом. На відміну від Стоунхенджа в Ейвбері менше друїдського пафосу, все спокійніше і по-домашньому.

спокійна обстановка біля Ейвбері
спокійна обстановка біля Ейвбері

Розмір оригіналу:   928x611
Тип: jpg   Дата:

Ейвбері – невелике село в графстві Уілтшир недалеко від Суіндона. Від Лондона це на захід по трасі М4. Можна поїхати на міжміському автобусі до Суіндона, а потім місцевим автобусом через Мальборо до Ейвбері. Якщо ж ви захочете спочатку поглянути на Стоунхендж, то від Солсбері до Ейвбері теж не далеко. При вдалому розкладі дорога з Лондона займе всього 2-2,5 години.

мегаліти Ейвбері
мегаліти Ейвбері

Розмір оригіналу:   928x560
Тип: jpg   Дата:

У Ейвбері знаходиться найбільший на Британських островах мегалітичний комплекс – Ейвбері, там же найбільший в Західній Європі доісторичний штучний курган – Сілбері-хілл і древні могильники (близько 3700 років до н.е.). Є музей, церква X століття і цікавий старовинний маєток зі збереженими інтер'єрами приміщень різних епох. Усі старовинні речі в маєтку можна використовувати: сидіти, лежати, чіпати, надіти на себе і так далі. Перші письмові згадки про маєток Ейвбері відносяться до 1324-1325 років. Але і тоді він вже називався старим.

старовинний маєток в Ейвбері
старовинний маєток в Ейвбері

Розмір оригіналу:   928x613
Тип: jpg   Дата:

Слово "хендж", що означає древній кам'яний круг з величезних стоячих вертикально каменів, було придумане археологами в 1930-і роки як похідне від назви мегаліта Стоунхендж. У свою чергу, сучасна назва Стоунхендж (Stonehenge) походить від староанглійського Stanhengist і буквально означає “камені, що висять”. Діаметр круга каменів в Ейвбері близько 400 метрів.

камені в Ейвбері
камені в Ейвбері

Розмір оригіналу:   936x558
Тип: jpg   Дата:

Ейвбері-хендж складається з декількох кільцевих споруд, самі ранні з яких прийнято відносити до кінця IV століття до нашої ери. Зовнішнє кільце хенджа діаметром в 420 метрів було валом заввишки в чотири метри. З внутрішньої сторони до валу примикав V- образний рів. Його ширина по верху складала 21 метр, глибина – 11 метрів. За тисячі років вал згладився, а рів затягнуло грунтом, проте і досі справляє сильне враження, навіть на помірно вразливих людей досі.

кільцеві споруди Ейвбері
кільцеві споруди Ейвбері

Розмір оригіналу:   928x491
Тип: jpg   Дата:

У нижній частині знімка добре видно вал, рів і камені, що збереглися. У правому верхньому кутку – курган Сілбері-хілл.

фото Ейвбері з висоти пташиного польоту
фото Ейвбері з висоти пташиного польоту

Розмір оригіналу:   768x491
Тип: jpg   Дата:

У 1914 році рів розкопали і з'ясували, що насправді він був не викопаний, а вирубаний в суцільній вапняковій плиті, на якій і стоїть увесь комплекс. Нехитрі підрахунки показали, що на створення подібної споруди у древніх будівельників повинно було піти як мінімум 1,5 мільйона людино-годин. По внутрішньому краю рову розташований зовнішній круг каменів – сарсенів (sarsen). У популярній літературі їх також називають каменями-сарацинами (saracen stones).

Але за достовірнішою версією, слово "сарсен" походить від староанглийского sar stan, тобто "морочливий камінь" – що заважає при обробці землі.

розкопки рову Ейвбері-хенджа 1914 року
розкопки рову Ейвбері-хенджа 1914 року

Розмір оригіналу:   1200x770
Тип: jpg   Дата:

Ці великі камені стояли в центрі одного з малих кругів хенджа. Спочатку їх було три, на жаль, один камінь був втрачений в XVIII столітті. Сарсени - надзвичайно міцні і важкі камені. Віками вони практично не піддавалися природному руйнуванню, їх було складно розбити, розпиляти або обробити. З цієї причини багато з них так і залишилися стояти на тих самих місцях, куди їх поставили древні будівельники, і не перетворилися на стіни і фундаменти пізніших будівель.

Але була і інша причина…

камені Ейвбері-хенджа
камені Ейвбері-хенджа

Розмір оригіналу:   936x584
Тип: jpg   Дата:

Що може статися, якщо зруйнувати древнє язичницьке капище? Статися може всяке. І приклади тому в Ейвбері були. Зокрема, існував переказ про деякого хірурга-цирульника, який був таким ревним християнином, що вирішив повалити додолу погані язичницькі артефакти, але був задавлений на смерть чи не першим же з них. Брила, на яку вказували знавці фольклору, так і називалася Камінь хірурга-цирульника.

Який же був подив дослідників, коли 29 червня 1938 року вони підняли цей камінь (він лежав) і виявили під ним скелет, старовинні ножиці, декілька хірургічних інструментів і монет XIV століття!

Ейвбері. Камінь хірурга-цирульника
Ейвбері. Камінь хірурга-цирульника

Розмір оригіналу:   936x561
Тип: jpg   Дата:

Своїм сьогоднішнім видом Ейвбері багато в чому зобов'язаний Олександру Кейллеру. Кейллер був спадкоємцем величезного статку, зробленого на мармеладі. Його предки торгували мармеладом по усій Британській імперії, на просторах якої в ті часи, як відомо, ніколи не заходило сонце. Кейллер був гідним сином освіченого XX століття: славився задиракою і плейбоєм, обожнював автомобілі і аероплани, був чотири рази одружений, під час Першої світової війни служив в морській авіації, а після війни захопився археологією.

Він купив Ейвбері і його околиці і почав тут багаторічні археологічні розкопки, а потім створив приватний музей Ейвбері.

Деякі сільські будинки примикають до хенджу майже впритул.

сільські будинки біля Ейвбері
сільські будинки біля Ейвбері

Розмір оригіналу:   936x563
Тип: jpg   Дата:

У 1943 році, будучи вже хворим (позначилася нестриманість юності), Кейллер продав землі Національному фонду об'єктів історичного інтересу або природної краси (National Trust for Places of Historic Interest or Natural Beauty) – впливовій британській некомерційній і недержавній організації, заснованій в 1895 році для охорони історичної спадщини і природи Англії, Уельсу і Північної Ірландії. Продав за дуже символічні гроші, а швидше, просто передав в користування. Усередині круга каменів пасуться кози і вівці місцевих жителів.

кози і вівці в колі Ейвбері
кози і вівці в колі Ейвбері

Розмір оригіналу:   936x542
Тип: jpg   Дата:

Хто і навіщо побудував Ейвбері-хендж? На це питання відповіді немає. Проте є безліч припущень: від прадавньої обсерваторії до місця принесення жертв і від церемоніальної арени до первісного узилища злих духів.

- Зверніть увагу, – гід Ейвбері Майк Робінсон, вказує на зовнішній вал, – він значно вищий за внутрішній майданчик хенджа, тобто він не зміг би служити захистом від нападу ззовні. Нападаючі відразу ж виявлялися вище за захисників і могли легко їх перебити. Та і із-за глибокого внутрішнього рову вал було б незручно обороняти. Але якби вони хотіли утримати когось не зовні, а усередині, тоді така споруда вже має сенс. Кого утримати? Наприклад, злих духів або душі померлих.

При розкопках археологи не виявили на території хенджа ні поховань, ні культурного шару. Тут не жили і не ховали. Але що ж тут робили люди майже п'ять тисяч років назад, і навіщо вони створили таку трудомістку споруду? Відповідей немає.

мегалітичний комплекс Ейвбері
мегалітичний комплекс Ейвбері

Розмір оригіналу:   936x537
Тип: jpg   Дата:

Зовнішній круг складався з 100 каменів-сарсенівв – вага деяких досягає 100 тонн. Сьогодні тільки 36 каменів стоять на своїх місцях. Ще декілька десятків лежать під грунтом на своїх місцях. Частина каменів втрачена в основному в XVIII столітті. Про те, що вони були розбиті і відвезені, свідчать осколки. Вуглецевий аналіз показав, що будувався Ейвбері-хілл між 3300 і 2630 роком до нашої ери. У великого круга були два входи, які "охороняли" найбільші камені. Усередині великого круга були два круги менших розмірів, усередині яких стояли найбільші камені.

Усе це можна розглянути на макеті.

макет Ейвбері
макет Ейвбері

Розмір оригіналу:   936x630
Тип: jpg   Дата:

Від південного виходу хенджа відходить кам'яна алея (West Kennet Avenue) протяжністю 2,5 кілометри. Ширина алеї, що складалася з 100 пар каменів, – 25 метрів. На жаль, більшість з каменів не зберіглася. Алея веде до ще древнішого святилища (4000 років до н.е.), що складалося з двох невеликих кам'яних кругів (один усередині іншого). На захід від святилища знаходиться група довгих курганів (West Kennet Long Barrow), в глибині яких виявлені численні камери з людськими похованнями, самі ранні з них датовані 3700-3600 роком до н.е.

Могильні кургани West Kennet Long Barrow
Могильні кургани West Kennet Long Barrow

Розмір оригіналу:   936x548
Тип: jpg   Дата:

Приблизно у півтора кілометра на південь від Ейвбері-хенджа знаходиться курган Сілбері-хілл. Це найвищий доісторичний штучний курган в Західній Європі. У 1849 і 1969 роках проводилися розкопки кургану. Внутрішніх камер не виявили, але було точно встановлено, що курган (сучасна висота 40 метрів) був насипаний вручну між 2400-2000 роками до н.е.

курган Сілбері-хілл
курган Сілбері-хілл

Розмір оригіналу:   936x544
Тип: jpg   Дата:

Вважається, що перше поселення в Ейвбері з'явилося під час римського завоювання Британії. Тоді тут проходила найважливіша римська дорога з Бата в Лондон. Церкву в Ейвбері побудували близько 1000 року і, хоча в наслідок її неодноразово ремонтували і перебудовували, багато в чому вона зберегла свій первозданний вигляд.

церква в Ейвбері
церква в Ейвбері

Розмір оригіналу:   936x563
Тип: jpg   Дата:

Перші письмові згадки про маєток Ейвбері відносяться до 1324-1325 років. Але вже у той час його називали старим Ейвбері. За довгі роки будівля неодноразово міняла хазяїв і перебудовувалася. У 1930-х-1940-х роках їм володів Олександр Кейллер. Сьогодні величезний будинок перетворений на музей старовинних інтер'єрів. Переходячи з кімнати до кімнати, можна побачити, як мінялася обробка стін і стель, меблі і предмети побуту. Від кухні до спальні, від бібліотеки до їдальні. На усіх кріслах можна посидіти, будь-яку книгу або дрібничку зняти з полиці.

Тобто зробити те, про що ми завжди мріяли, але не могли собі дозволити в інших музеях світу.

інтер´єр однієї з кімнат маєтку Ейвбері
інтер´єр однієї з кімнат маєтку Ейвбері

Розмір оригіналу:   936x574
Тип: jpg   Дата:

За однією з версій, саме кільця Ейвбері стали прообразом толкієновських Кілець влади.

таємничі кільця Ейвбері
таємничі кільця Ейвбері

Розмір оригіналу:   928x584
Тип: jpg   Дата:

Відео: мегалітичний комплекс Ейвбері

Практична інформація про кромлех Ейвбері

Адреса: Avebury, Marlborough, Wiltshire, SN8 1rf. Координати GPS : 51.428768, − 1.856264.

Як добратися до Ейвбері: з Лондона на автомобілі по трасах M4 і A4 або з пересадкою – на потягу з вокзалу Паддінгтон до Суіндона, звідки в Ейвбері йде автобус № 49.

Час роботи: круглий рік, окрім 24-26 грудня.

12 серпня 2019

Автор:

Мегалітичний комплекс Ейвбері. Таємниця в камені Оцінка: 4.50 з 5
Всього оцінок: 2
Поділитися з друзями в соціальних мережах:
Viber


Залишити коментар або відгук