Окрім знаменитого Стоунхенджа, в Англії є ще декілька таких же древніх і інтригуючих кам'яних споруд: Стріли Диявола, Довга Мег і її дочки, Круг друїдів. Ми розповімо про найзагадковіші британські мегаліти і легенди, пов'язані з ними.

Кастлріг (Круг друїдів)

Каслтріг, який також має назву Круг друїдів, – мегалітичне спорудження-кромлех, тобто композиція з круга каменів. Цей кам'яний круг знаходиться в графстві Камбрія, біля міста Кесвік, і вважається одним з найкрасивіших і древніших мегалітів Великобританії. Він був зведений в проміжку між 3500 і 3200 роками до н. е. У туристів, відвідуючих цю місцевість, може виникнути містичне відчуття: камені розташовані на відкритій місцевості усередині кола, яке утворюють пагорби. Якщо бути точним, мегаліти розташовані у формі не круга, а швидше еліпса, усередині якого знаходяться ще 10 каменів, що називаються "печера". Біля них колись розпалювали вогнища. Прийнято вважати, що подібні споруди використовувалися для проведення релігійних обрядів або містичних ритуалів. Крім того, в центрі кільця знаходиться насип незрозумілого походження – деякі археологи вважають, що це поховання.

мегаліт Круг друїдів
мегаліт Круг друїдів

Розмір оригіналу:   670x400
Тип: jpg   Дата:

Існує легенда, згідно якої досі так і не вдалося визначити точну кількість каменів,  що утворюють Кастлріг, – кожного разу при підрахунку виходить нове число. Проте офіційно вважається, що Круг друїдів складається з 40 каменів. Також місцеві жителі розповідають легенду про те, що насправді це не мегаліти, а люди, яких перетворив на камені злий чаклун.

мегаліти Каслріг
мегаліти Каслріг

Розмір оригіналу:   670x400
Тип: jpg   Дата:

Про Кастлріг є і ще одна легенда: іноді між каменями можна побачити світіння незрозумілого характеру, а коли дме вітер, звідти доноситься дивна музика. Це примушує людей вірити в цілющі властивості каменів: деякі вважають, що Кастлріг допоможе їм вилікуватися від хвороб або вирішити проблеми в особистому житті. Найбільше туристів прибувають сюди в дні літнього і зимового сонцестояння.

мегаліти Кругу друїдів
мегаліти Кругу друїдів

Розмір оригіналу:   670x400
Тип: jpg   Дата:

Стріли Диявола

У місті Боробрідж, яке знаходиться в графстві Північний Йоркшир, знаходиться прекрасна споруда з трьох мегалітів. Висота найбільшого з них – близько семи метрів. На жаль, усі камені сильно пошкоджені дощовою ерозією, а один з них зовсім впав в XVIII столітті і був використаний для спорудження моста через річку.

мегаліти Стріли Диявола
мегаліти Стріли Диявола

Розмір оригіналу:   670x400
Тип: jpg   Дата:

З цими мегалітами пов'язана цікава легенда: колись давно король кельтів-бригандів вирішив перевірити знання своїх друїдів, влаштувавши змагання між ними і християнами, віра яких тільки-тільки зародилася. Спочатку християни упевнено закладали фундамент своєї перемоги, проте хід змагання переламав друїд, що запізнився на початок дійства. Він іскрометно обсипав супротивників кепкуваннями і упевнено йшов до перемоги. Але тут сталося щось жахливе: його довга мантія трохи зрушилася, і усі побачили, що скеля, на якій він стоїть, розтоплюється під його ногами. Розсекречений, він злетів в повітря під акомпанемент проклять і надав форми стріл шматкам скелі, що прилипнули до його ніг. Він полетів у бік міста і крикнув: "Боробрідж, відійди, я рознесу Олдборо"! Проте втрутилася божественна сила: стріли наткнулися на невидиму перешкоду і впали на землю, не завдавши нікому шкоди.

мегаліти Стріли Диявола
мегаліти Стріли Диявола

Розмір оригіналу:   670x400
Тип: jpg   Дата:

Також ходять чутки, що за допомогою цих мегалітів можна викликати самого Диявола – для цього треба 12 разів обійти камені проти годинникової стрілки.

Довга Мег і її дочки

Споруда під назвою "Довга Мег і її дочки", також відома як Коло Моганбі, являється найбільшим кромлехом на півночі Англії. Розташовується вона в графстві Камбрія. Кромлех складається з 51 каменю, 27 з яких знаходяться у вертикальному положенні і утворюють фігуру у формі овалу. Існує припущення, що спочатку Коло Моганбі складався з 70 каменів. Безпосередньо Довга Мег є монолітом заввишки 3,6 метри і розташовується в 18 метрах від круга, який утворюють її "Дочки". Існує думка, що Довга Мег була створена раніше, ніж круг каменів біля неї.

мегаліти Довга Мег і її дочки
мегаліти Довга Мег і її дочки

Розмір оригіналу:   670x400
Тип: jpg   Дата:

 

З Колом Монагбі пов'язано декілька легенд. Перша з них свідчить, що на цьому місці колись був шабаш відьом. Але на урочистість чаклунок увірвався чарівник Майкл Скот і обернув усіх присутніх в камені. Існують різні варіації цієї легенди: британці подейкують, що в камінь були обернені не відьми, а грішники, велетні або навіть цілі весільні процесії. Інша легенда говорить про те, що кількість каменів круга неможливо злічити. Це теж пов'язано з чаклунством Майкла Скота: якщо комусь вдасться злічити камені і двічі отримати один і той же результат, заклинання чарівника зруйнується, і відьми зможуть покинути свої кам'яні в'язниці.

З Довгою Мег і її дочками зв'язують виникнення найсильніших штормів. Вважається, що погана погода виникає кожного разу, коли хтось намагається зрушити камені з місця – надприродні сили захищають цілісність круга. Місцеві жителі розповідають історію про полковника Лейсі, який хотів підірвати Коло Монагбі у кінці 1700-х років. Він вважав, що в каменях знаходяться цінні скарби. Як тільки його люди зібралися підірвати камені, почався найсильніший шторм. Злякавшись, полковник більше не поновлював свою спробу.

Коло Монагбі
Коло Монагбі

Розмір оригіналу:   670x400
Тип: jpg   Дата:

Також безліч легенд пов'язана з назвою Довгою Мег. Існує версія, згідно якої монумент отримав своє ім'я завдяки відьмі Мег з Мелдона, яка жила на початку XVII століття. Досі живе повір'я про те, що якщо обійти і порахувати усі камені, а потім прикласти вухо до землі, можна почути шепіт відьми. Інша легенда свідчить про те, що моноліт був названий на честь велетки Довгої Мег, яка також жила в XVII столітті і померла під час епідемії чуми. Легенда свідчить, що вона теж може бути похована тут. Крім того, розповідають, що якщо пошкодити камінь, він почне кровоточити.

камінь Довга Мег
камінь Довга Мег

Розмір оригіналу:   670x400
Тип: jpg   Дата:

Ці та інші мегаліти Англії є приголомшливими спорудами, що доводять те, що в усі віки люди прагнули залишити після себе щось воістину величне і таємниче, а легенди лише підігрівають до них інтерес упродовж багатьох тисячоліть.

Нагадаємо, що ви також можете почитати про таємниці Стоунхенджа та про найбільший в світі мегалітичний комплекс Ейвбері.

6 червня 2015

Автор:

Маловідомі мегаліти Англії Оцінка: 4.83 з 5
Всього оцінок: 6
Поділитися з друзями в соціальних мережах:
Viber


Залишити коментар або відгук