Весільні традиції і обряди
Весільні традиції і обряди

Розмір оригіналу:   300x188
Тип: jpg   Дата:

Останнім часом дуже модною тенденцією стало реєструватися – оформляти шлюбні стосунки за кордоном.
Ми звикли до таких весільних традицій, як кидання букета, викуп нареченої і розрізання весільного торта. Здається, що весілля – не весілля, якщо ці обряди не дотримуються. Адже наші бабусі і прабабусі – обходилися без цього заходу, оскільки існували інші традиції.
Але у кожної країни, у різних народів є свої, властиві тільки ним, традиції проведення весілля, які вони дбайливо зберігають і передають з покоління в покоління. Теж саме – з весільними і передвесільними подарунками. Іноді подарункові традиції можуть шокувати, а іноді – вони розчулюють.
Навряд чи хто-небудь захоче опинитися на місці жениха – масая (окрім, звичайно, самого масая). У цього народу (Кенія, Танзанія) є традиція, по якій юнак зобов’язаний покласти до ніг своєї обраниці левову шкуру. Усе б нічого, тільки лева жених повинен убити списом в поєдинку один на один. Цій традиції є своє пояснення: першу шлюбну ніч молоді проводили на цій шкурі – щоб діти народжувалися хоробрими.
Нічого подібного немає у папуасів Нової Гвінеї. Усе просто: жених в якості весільного подарунка підносить нареченій 20 раковин, 20 шкірок райських птахів і 20 свиней (свині для папуасів – священні тварини). Деякий подив викликає наступна традиція: як вінчальну фату наречена використовує шлунок раніше дарованої їй свині, що вивернув на виворіт.
Китайська весільна церемонія дуже складна і тривала. У древньому Китаї шлюбний процес міг розтягнутися на декілька років. За цей час ретельно вивчалися гороскопи жениха і нареченої, обмовлялося число подарунків. Зараз усе відбувається дещо швидше, хоча традиції, що перекочували із старовини в сьогодення, дотримуються за усіма правилами.
Перша частина – юедин або “мала угода”. Якщо сватання було успішним, сім’я жениха висилає нареченій прикраси і інші подарунки. Це означає, що досягнута “мала угода”. Після цього сім’ї жениха і нареченої обмінюються шлюбним поручительством. Одним з пунктів цього документу є cha – li (“чайний подарунок”). Сha – li в першу чергу включає чай, а потім вже різні подарунки для нареченої: сережки, браслети, відрізи матерії і золоті монети. Також в спеціальних червоних коробках неодмінно висилається відбірний рис, сіль, вино і так далі По звичаю близько половини дарів (в основному продукти) повертається назад.
У день, коли полягає шлюбний контракт женихові дарували пару горошин, які він, повернувшись додому, клав у воду, а потім з’їдав. За старовинними повір’ями це повинно сприяти народженню дітей. Перед весіллям наречена отримує подарунки від сім’ї жениха : весільне вбрання, різне весільне приладдя, а також ритуальні подарунки, серед яких найбільше значення мали круглі пшеничні або рисові коржі. Ці коржі, як повідомлення про весілля, роздавалися родичам і друзям.
В день весілля молоді отримують багато подарунків від гостей. В основному це предмети домашнього ужитку і червоні конверти з грошима. Раніше був поширений звичай дарувати молодим дружинам картинки із зображенням популярних персонажів народного пантеону, наприклад богів довголіття, радості і багатства.
Японський весільний ритуал теж складається з великої кількості обрядів і традицій. Перед заручинами жених і наречена обмінюються грошовими подарунками (юйно). На весілля гості приносять подарунки, приблизна вартість яких встановлена правилами етикету. Весільний подарунок прийнято завертати особливим чином – у вигляді віяла. Окрім подарунків кожен гість повинен вручити молодожонам конверт з грошима. Як правило, це робиться до дня весілля і конфіденційно. Згідно з традиціями особлива увага виявляється сватові за його послуги. Упродовж декількох років на Новий Рік і в середині літа молоді посилають йому подарунки.
Куди простіше у кіпріотів! Доброзичливі остров’яни по кількості одружень займають одно з перших місць у світі. Весілля на Кіпрі красиві і багатолюдні. Гуляє усе село! Причому багато гостей жениха і наречену зовсім не знають. Тут прийнято, що будь-хто, хто робить подарунок молодим, відразу стає запрошеним. По звичаю молодожонам дарують конверт з грошима, що надає гостю право на пригощання і участь у святі.
Дарувати молодим замість подарунка гроші – звичай, поширений у багатьох країнах. Наприклад, в Польщі. В день весілля гості встають кругом, а молоді – в центр. Жених знімає з нареченої фату, а гості кидають їм гроші, на які вони могли б купити подарунки.
У деяких країнах є традиція, коли жених дарує нареченій гроші. Жених-угорець повинен подарувати нареченій сумочку з монетами, за що від неї отримує в дар три або сім носових хустки.
У Іспанії жених дарує нареченій 13 монет на знак того, що він може піклуватися про неї.
Але найбільшу суму в день весілля отримує наречена, яка виходить заміж за мусульманина. Таємнича особливість мусульманського способу життя – полігамія, тобто можливість мати декількох дружин.
Подарунок сучасного жениха нареченій оцінюється приблизно в 60 тисяч доларів. А золотий посаг нареченої батьки починають збирати мало не з дитячих років. Весільна урочистість називається “валима” і проходить з особливим шиком. Як правило, на мусульманські весілля запрошується велика кількість гостей, які дарують молодожонам гроші. Сума дарів ретельно фіксується для того, щоб при нагоді обдарувати гостя рівноцінним подарунком.
Дещо скромніше весільні подарунки на весіллях в Малайзії. Подарунки жениха нареченій включають підноси з їжею і фігурки тварин або квіти з грошима. На весіллі кожен гість разом з подарунком дарує молодим зварене круто яйце, яке вважається символом багатства.
В день весілля у євреїв священні книги – обов’язковий і найцінніший дар батьків молодим. Жених може подарувати нареченій прикраси, але не повинен дарувати кілець, тим більше схожих на кидушин (обручка). Передавати подарунок нареченій слідує через посередника і не у присутності свідків. По звичаю, до весілля наречена дарує женихові “великої талит” (молитовне покривало).
У Північній Греції сваха отримує від батьків нареченої кільце і багато вишиту хустку. Ці подарунки вона відносить у будинок жениха, де обмінює на золоту монету і інше кільце, пришите червоною шовковою ниткою до чорної шовкової хустки. Через сваху сім’я жениха передає квіти і солодощі для нареченої і подарунки для інших членів її сім’ї. Перед весіллям в обов’язковому порядку оголошується список посагу нареченої, після чого жених отримує в подарунок півня.
У Німеччині, як побажання усіх благ, гості устилають молодожонам дорогу ялиновими гілками, за що отримують в подарунок носові хустки. У цих хусточках гості відносять ту, що залишилася після весільної трапези їду.
Дещо складніше йде справа у чувашів. На весілля запрошували рідню по материнській і батьківській лінії приблизно до 3-4 коліна. Наречена повинна була кожній заміжній родичці подарувати головний рушник (сурпан), а чоловікам-родичам – вишиті сорочки.
Уральське весілля. Під час дівич-вечора жених приносить нареченій в подарунок сукня і увесь жіночий убір, а наречена обдаровувала жениха шапкою, чобітьми і сорочкою. На Доні наречена не робить подарунків, а жених зобов’язаний одягнути наречену з голови до ніг.

4 лютого 2014

Автор:

Оцінити публікацію
Поділитися з друзями в соціальних мережах:
Viber


Залишити коментар або відгук