Зараз любителям відпочинку на природі виробники надають шикарні можливості для вибору спорядження. Палатки не виключення, у будь-якому спеціалізованому магазині їх так багато, що доводиться ломати голову над вибором.
Формулюємо вимоги
Звичайно, у різних груп туристів вимоги до намету можуть досить сильно відрізнятися. Проте є ряд властивостей, які повинні співпадати. Якісна палатка повиненна надійно захищати від усіх видів атмосферних опадів, вільно пропускати повітря, не бути занадто тісною. Дуже важливо, щоб палатку можна було поставити і прибрати за декілька хвилин і для цього не були б потрібні зусилля декількох чоловік, не повинна вона бути і занадто важкою.
Вибір палатки
Вибір палатки

Розмір оригіналу:   800x550
Тип: jpg   Дата:

Матеріал
На жаль, не існує чіткої і однозначної структури маркіровки тканини, тому на ринку можна спостерігати повний безлад. Набагато частіше вказуються такі властивості матеріалу як “водонепроникність” або “здатність пропускати повітря”, а ось точні дані опускаються.Як правило, щільність маркірується таким чином: Thread Count – загальне число ниток на дюйм. Чим це число більше, тим краще. Виробник може вказувати і товщину окремої нитки, маркіровка Denie.
Водонепроникність матеріалу
Зазвичай для захисту від вологи з внутрішньої сторони палатки наноситься шар поліуретану. Міра стійкості найчастіше вказується в міліметрах стовпа води, який тканина здатна утримати. На практиці, достатній захист мають моделі, починаючи від 3000 мм. Така тканина здатна витримати будь-яку негоду. Високий показник стійкості потрібний для того, щоб крапля, що падає з великої висоти, не могла просто пробити матеріал покриття. Крім того товстий шар матеріалу зношуватиметься значно повільніше.
Ряд сучасних виробників вважає за краще наносити водовідштовхувальний шар не на внутрішній, а на зовнішній шар тенту. У такому разі використовується силікон. Завдяки подібному просоченню волога не скупчується на даху, за рахунок чого навіть в сильну зливу усередині намету буде абсолютно сухо.
Армований матеріал
Дорожчі моделі зазвичай армуються. Це означає, що увесь матеріал прошивається мережею з міцніших і товщих ниток. На практиці це трохи збільшує вагу, проте істотно зміцнює палатку, збільшуючи захист від механічних ушкоджень, а також термін експлуатації. Тести показують, що армований матеріал набагато складніше розірвати або проколоти.
Тент
Майже усі сучасні палатки двуслойні. Зовнішній тент захищає від дощу і снігу, а простір між ним і самою палаткою дозволяє відводити конденсат, що скупчується із-за дихання. При виборі треба стежити, щоб тент знаходився на відстані від внутрішньої тканини. Товщі нитки краще захищають палатку від вологи і механічної дії, але разом з цим збільшують вагу. Треба звернути увагу і на щільність плетіння Thread Count. Занадто рихла тканина швидко зношуватиметься.
Поліестер або нейлон
Сучасні тенти найчастіше роблять з двох цих матеріалів. Перевагу варто віддавати поліестеру, він більш стійкий до ультрафіолету, який згубно впливає на тканину. Нейлон занадто сильно розтягується при намоканні, через що вам доведеться займатися перетяжкою після сильної зміни вологості. Правда, з точки зору ціни нейлон прийнятніший.
Шви
Частенько якісні моделі відрізняються від інших на перший погляд незначними деталями. Фахівці радять при виборі палатки завжди звертати увагу на шви. У ідеалі буде, якщо вони будуть проклеєні термострічкою. Ряд виробників стверджує, що їх тканина має спеціальні властивості, завдяки яким отвори від голки щільно стягуються і шви не пропускають воду. Проте після довгої експлуатації будь-яка тканина розтягується, що робить шви набагато більш уразливими для вологи.
Каркас
Усі палатки по каркасу діляться на дві групи: в одній каркас розташований зовні, в іншій усередині. Якщо ви часто залишатиметеся на нічліг в місцях з сильними вітрами, прийнятніше варіант із зовнішнім каркасом. В цьому випадку конструкція виглядає так: до граней палатки прикріпляється декілька гумок, під час установки їх треба перекинути через дугу каркаса і зафіксувати гачком на цій же грані. Найчастіше палаткові дуги виготовляються з епоксидної смоли і скловолокна.
Каркаси з алюмінію
Такий тип каркасів вважається довговічнішим. Відповідальні виробники підбирають сплав так, щоб після тривалого навантаження каркас не деформувався. Якщо метал підібраний правильно, навіть через декілька років він не набуватиме форми дуги. А при виборі можна покластися на простий тест: порожня палатка піднімається над поверхнею за дугу. При цьому форма не повинна мінятися, це говорить про те, що каркас досить прочний і пружний.
Фібергласс
У нашій країні досить поширені палаткові каркаси з фіберглассу. Не дивлячись на те, що термін їх служби не перевищує 2-4 роки, а вага вища, ніж у алюмінієвих конструкцій, деякі туристи вибирають їх із-за невисокої ціни і відсутності залишкової деформації. Втім, захоплюватися економією не слідує. Різниця у вазі досить істотна, а якщо така дужка зламається в похідних умовах, ремонт буде фактично неможливим. Фібергласс погано переносить великі температурні коливання.
Внутрішня палатка
Внутрішні приміщення мають бути досить великими і комфортними. Існує класифікація за числом місць, втім, навіть дві 2-х місцеві палатки можуть істотно розрізнятися розмірами. При купівлі не варто лінуватися оцінити розмір. Бажано, щоб колір палатки не був занадто темним, у такому разі увечері в палатці буде більше світла.
Тканина для внутрішніх приміщень
Дуже важливо, щоб міцним був не лише тент, але і внутрішня тканина, оскільки при експлуатації вона повинна буде витримувати чималі навантаження. Хороший матеріал пропускатиме повітря, проте вітер не продуватиме палатку наскрізь. Якщо тканина була оброблена спеціальними покриттями, про це скаже маркіровка. Фахівці вважають найякіснішою обробку W/R, яка відмінно захистить не лише від опадів, але і від конденсату. Якщо для тенту нейлон підходить погано, то для внутрішньої обробки його можна використовувати. Він м’якший, ніж поліестер і має більшу стійкість на розрив.
Дно палатки
У більшості випадків дно в дешевих наметах роблять з поліетилену. По фактурі цей матеріал такий же, як у великих “базарних” сумках. Краще вибирати намет з дном з тканини, стійкість до вологи буде набагато вища. Практика показує, що достатнім показником вологостійкості для дна є 5000 мм водного стовпа. У такому разі намет не промокне навіть при сильному тиску зсередини, який створюють людські тіла. У якісних моделей шви намету мають бути проварені. Простого склеювання буває недостатньо.
Форма палатки
Серед усього різноманіття форм найбільше популярні півсфери і напівбочки. Палатка – бочка більш вмістка, але при сильному вітрі така форма не занадто стійка. Півсфери – навпаки. Класична палатка такого типу розташована на двох схрещених дугах, втім, існує величезне число різновидів. Напівбочки найчастіше розташовують на 2 або 3 дугах. За наявності 3-ої дуги конструкція стає міцнішою, але важчою. Іноді зустрічаються і 4 або 5 дуг, у такому разі в палатці можуть поміститися більше 5 чоловік.
За формою можна вибрати палатку наступних видів :
  • Двоскатні (шатрові) – досить легкі і місткі палатки, як правило, випускаються 4-х і 3-х місцева палатка цієї форми, але можуть бути і інші моделі. Кріпиться на розтяжках, що є недоліком, оскільки зборка і розбирання палатки зажадає часу, зазвичай шатрові палатки одношарові, але можуть мати додатковий тент, який використовують для створення другого шару. За відсутності тенту слід приділити увагу наявності вентиляції і якості матеріалу (він повинен “дихати”).
  • Тунельні палатки – конструкція складається з дуг, які встановлюють без перетину, паралельно одина одній. Залежно від розміру палатки дуг може бути від двох і більше. Такі палатки мають значний простір, проте менш стійкі до вітру і мають більшу вагу, а переносити дуги вручну під час пішого переходу незручно.
  • Півсферичні палатки – найбільш оптимальний варіант, хороше поєднання комфорту, невеликої ваги, міцної конструкції, що складається з двох дуг, які схрещуються. Така палатка має куполоподібну форму, в гарну погоду її немає необхідності додатково зміцнювати і можна перенести, просто піднявши над землею. У негоді півсферичні палатки зміцнюються розтяжками, які входять в комплект. Існують різні моделі таких палаток : з однією дугою – проста у зборці одномісна палатка, з шістьма дугами – для екстремальних умов, з додатковою дугою – для створення тамбура та ін.
Конструкція входу
Є декілька елементів, завдяки яким палатка стає набагато зручнішою як в установці, так і у використанні. Дуже важливо при виборі звернути увагу на конструкцію входу. Достатньою популярністю користуються “рукави” або тубуси, якими забезпечуються практично усі арктичні моделі, а ось для постійного використання декількома людьми це не занадто зручно, увійти і вийти з намету буде досить складно і довго. Дуже зручні моделі з подвійним входом, які захищають і від проникнення комах. Якщо палатка використовуватиметься в зимових умовах, неприпустимо щоб вхід був на металевій блискавці.
Тамбур
Якщо ви плануєте залишатися на природі декілька днів, краще вибирати моделі палаток з тамбуром. Як правило, тамбуром вважають різницю між зовнішнім тентом і внутрішнім приміщенням. Цей простір можна використовувати як комору і кухню, встановивши там примус. Якщо ж ви прийшли в палатку, забруднившись або промокнувши, в тамбурі можна витертися і переодягнутися, не забруднивши увесь простір, відведений для сну.
Зручність нічлігу
В першу чергу звертаємо увагу на кількість місця для кожної людини. Моделі, ширина дна в яких не перевищує 45-50 см на людину, можуть бути зручні хіба що дітям або підліткам, для дорослої людини навіть невеликої комплекції потрібно як мінімум 60 см. Якраз таку ширину мають килимки для туриста, які укладаються на підлогу палатки. Ширина вище 70 см для людини може бути дуже комфортною, втім, така палатка буде занадто важкою і громіздкою і може використовуватися тільки якщо вагу і об’єм спорядження не треба обмежувати. Як правило, чим на більше число людей розрахована палатка, тим менше місця відводиться кожному. З цієї причини на 6 чоловік раціонально використовувати 2 3 – х місцеві або 3 2 – х місцеві палатки, а не 1 6 – т и місцеву.

Елітні моделі палаток

Частина моделей пропонується за вищою ціною, виробники і продавці пояснюють це кращою якістю. Проте по-справжньому хороші палатки повинні обов’язково мати ряд додаткових зручностей. До них відноситься якісна вентиляція, яка повинна запобігати попаданню опадів всередину. Вентиляцію зручніше відкривати або закривати зсередини. Усередині палатки має бути декілька великих кишень, а під дахом петлі, які дозволяють підвісити лампу. Протимоскітна сітка має бути з гранично маленькими осередками, а стропи міцними і легкими. Вони не повинні застрявати в регулювальних пряжках. Кілочки у відмінної палатки будуть міцними, зігнути їх руками не вийде. Форма кілків не має бути круглою, це не дозволить їм провертатися в грунті.

Універсальна палатка

Якщо нам потрібна модель, яка ідеально підійде для будь-яких природних умов, варто звернути увагу на палатки, стінки в яких виконані з міцного капрону, а секції з сітчастої тканини. Пол має бути прогумований, і загнуті краї повинні бути не нижче 10 см, що дозволить запобігти появі води усередині палатки навіть під тиском людського тіла. Тент повинен покривати усю поверхню, не доходячи до землі декількох сантиметрів.

Палатка для турпоходу

В цьому випадку ключовими моментами будуть вага, стійкість, а також якість матеріалу. Якщо в похід збирається велика компанія, раціональне використання 2 невеликих палаток замість однієї гігантської, це набагато практичніше. У ідеалі буде придбати модель у формі “фургона”, стінки і секції мають бути по можливості міцними, підлога витримувати максимальний тиск води, а стійки не повинні утрудняти вихід.

Палатка для екстремальних умов

У такому разі треба врахувати, що доведеться розлучитися з солідною сумою, що ж ми отримаємо натомість? Стінки палатки мають бути суцільними, в якості матеріалу використовується укріплений капрон. Вікна, що складаються з дрібної сітки, закриваються зсередини клапанами. Форма палатки може бути майже будь-якою, тільки не занадто високою, а ось стінки будуть майже вертикальними, щоб на них не скупчувався сніг. Трубки каркаса кріпляться за допомогою кишень, це найнадійніша конструкція. Природно, що купувати можна тільки вироби від відомих виробників.
Кемпінгові палатки
Кемпінгові палатки призначені для сімейного і корпоративного відпочинку, розраховані на значну кількість людей і мають великий комфорт в порівнянні з туристичними наметами.
Як правило, кемпінгові палатки включають декілька кімнат і тамбур, кожна з кімнат закривається москітними сітками і матерчатими заслінками, тамбур може служити місцем їди під час дощу, ігор з дітьми, читання і ін. Необхідно врахувати вагу кемпінгової палатки (близько семи кілограм), для піших походів цей вид не підходить, але ж на відпочинок з дітьми або веселий пікнік з колегами ми частіше добираємося за допомогою автомобіля.
У торговій мережі можна купити кемпінгові палатки трьох видів :
  • Family Camping – об’ємні і високі палатки, що дозволяють пересуватися і стояти усередині в повний ріст, мають декілька тамбурів і кімнат, додаткові тенти, що захищають від сонця, вітру і дощу.
  • Cabin – спрощеніша модель з одним тамбуром, декількома житловими відділеннями і додатковими тентами.
  • Family Dome – проста конструкція з єдиним простором усередині, найчастіше така палатка 4-х місцева, але може бути розрахована і на трьох чоловік, не має додаткових тентів, але в порівнянні з попередніми моделями легше встановлюється і розбирається.
На що ще звернути увагу в магазині
Перед купівлею бажано попросити, щоб продавці зібрали для вас палатку, а краще декілька. Усі нюанси конструкції відразу стануть очевидні. Якщо зборка викликала якісь труднощі в магазині, можна зрозуміти, що в природних умовах встановити таку конструкцію буде майже неможливо. Якщо після зборки палатка не влізає в чохол, покупати таку модель не треба. Перед купівлею палатку бажано зважити, оскільки реальна вага може не відповідати номінальній. Не варто економити на палатці. Хороша модель, виконана за допомогою сучасних технологій, не підведе у будь-яких умовах, а термін експлуатації складе як мінімум декілька років.
Terra Incognita
Ця марка широко представлена на усьому пострадянському просторі. Співвідношення ціна/якість буде оптимальною, число моделей для літнього або весняно-осіннього відпочинку дуже велике, можна підібрати оптимальний варіант. Фірма пропонує непогану екстремальну серію з підвищеною водостійкістю (до 6000 мм), ціна на такі моделі знаходиться в межах 140-250 доларів. Число моделей для кемпінгу невелике. Практично усі варіанти відмінно пропрацювали в дрібницях: флуоресцентні розтяжки, петлі, кишені, ремонтний комплект.
Tramp
Головна причина популярність марки – максимальна водостійкість, складова 8000мм, таких показників більше немає ні у одного виробника. Продавці відмічають популярність цієї марки, оскільки вона користується відмінною репутацією упродовж багатьох років. Діапазон цін досить великий, бюджетна модель обійдеться в 40 доларів, елітна в 250. Дуже великий ряд моделей для кемпінгу, пропонується як мінімум 10 різних моделей.
Alexika
Ця марка вважається елітною, її не варто купувати просто для ночівлі на річці, та і ціна в порівнянні з іншими марками буде високою: 175-500 доларів. Виробник гарантує не лише відмінну якість, але і те, що палатка зможе витримати будь-які умови експлуатації. Модельний ряд передбачає наявність варіантів для екстремального відпочинку на снігу і в горах. Відмінні характеристики у цих моделей і по вологостійкості, можна бути упевненим, що нам не доведеться прокидатися у воді, навіть якщо всю ніч була злива, а намет встановлений в низині.
А з Вами був блог про туризм. Бажаємо вдалого вибору палатки і приємного відпочинку!

5 серпня 2014

Автор:

Оцінити публікацію
Поділитися з друзями в соціальних мережах:
Viber


Залишити коментар або відгук