Біля Дідима в Туреччині розташовується античне місто Прієна, яке являється в малій Азії одним з 12-ти найбільш відомих древніх міст. Воно добре зберіглося і є прекрасним прикладом елліністичного міста.

античне місто Прієна
античне місто Прієна

Розмір оригіналу:   1600x923
Тип: jpg   Дата:

Заснував Прієну в XI столітті до нашої ери син Нелея Епіт біля підніжжя пагорба Мікалі. Іонійське місто спочатку знаходилося на узбережжі затоки, мало дві гавані в яких стояв невеликий флот.

Належало місто Прієна союзу 12-ти іонійських міст. У 10-ти кілометрах від полісу протікав Меандр. В середині IV століття, внаслідок відкладень річки, вдалася далі до моря берегова лінія, місто всього в декількох кілометрах від лінії води. Тоді Прієна у черговий раз відбудовувалася після руйнування персами.

Потім місто було підвладне царству Пергама, ще через час стало частиною Римської імперії. Потім ставало візантійським, римським містом. Свого часу в ньому розміщувалася резиденція візантійського єпископа.

місто Прієна
місто Прієна

Розмір оригіналу:   1584x945
Тип: jpg   Дата:

В результаті сильного осідання ґрунтів, яке було викликано наносами річки, місто втратило минуле значення. Ймовірно, це і привело до загибелі місцевого населення. Існують і інші версії, згідно з якими причиною загибелі міста Прієна є землетрус, інші винять епідемію малярії.

Місто добре збереглося, майже не містить пізніх реконструкцій, тому його вважають одним з найкращих на Егейському узбережжі античних пам'ятників.

місто Прієна
місто Прієна

Розмір оригіналу:   1232x731
Тип: jpg   Дата:

Прієна є одним з небагатьох елладічних полісів, які до нашого часу донесли досить повну інформацію відносно містобудування епохи еллінізму.

Так, руїни Прієна мають вигляд терас. Детально в 1765-1768 роках їх вивчало англійське Суспільство Дилетантів, в 1895 – 1899 році – Теодор Веганд, у кінці XIX століття – Карл Хуман, з'ясував, що місто забудували за системою архітектора Гіпподама.

Місто було розділене на вісімдесят міні-кварталів з 6-ма вулицями. Розміри складали близько 42х35 метрів. У цих кварталах розташовувалися по 4 житлових дома. Іноді цілий квартал займали громадські будівлі. Архітектор вписав строгу міську прямокутну композицію в тутешній гірський рельєф.

місто Прієна
місто Прієна

Розмір оригіналу:   1584x824
Тип: jpg   Дата:

Одним з перших спорудили в місті античний театр на вершині одного з відрогів. Виконаний театр в класичному еллінському стилі у формі підкови. Його родзинка – розташований в центрі вівтар. Його використовували для приношень Діонісу. Найбільш яскрава риса споруди – наявність 5-ти мармурових великих тронів для сановників. Театр зберігся чудово. Позаду будівлі – руїни візантійської базиліки.

Прієна - храм Афіни
Прієна - храм Афіни

Розмір оригіналу:   2544x1541
Тип: jpg   Дата:

При цьому найзнаменитішим пам'ятником Прієни є храм Афіни, розташований на тлі прямовисної скелі. Його спорудили за проектом архітектора Піфея – автора Мавзолею, розташованого в Галікарнасі. Цей храм присвячений Афіні Поліас – "хранительці міста". Ширина основи храму і довжина складають приблизно 20 і 37 метрів відповідно. Храм оточувала колонада з шести лав по одинадцять колон, збереглося тільки 5 іонічних колон. Перед храмом збереглися руїни вівтаря.

місто Прієна
місто Прієна

Розмір оригіналу:   1488x1001
Тип: jpg   Дата:

Трохи північніше за храм, на найвищій терасі міста, знаходяться святилища Кори і Деметри, які на 1.5-2 століття старше за усі інші спорудження міста. Також примітна торгова площа Агора – центр життєдіяльності міста. Вона датована III століттям до нашої ери. На північній частині площі розташувався священний зал, довжина якого досягає 16-ти метрів. З трьох сторін площу обмежують колонні портики. Поруч знаходиться будівля парламенту – Булевтерій, розрахована на 640 чоловік.

місто Прієна
місто Прієна

Розмір оригіналу:   1808x1250
Тип: jpg   Дата:

У східній частині зберігся Храм Зевса Олімпійського. По обидві сторони дороги , що сполучає західні ворота з агорою стоять житлові будинки. Нещодавно знайдені в цих будинках сходи свідчать, що в давнину будівлі мали по два поверхи.

місто Прієна
місто Прієна

Розмір оригіналу:   1168x891
Тип: jpg   Дата:

Відео: місто Прієна в наші роки

22 серпня 2019

Автор:

Оцінити публікацію
Поділитися з друзями в соціальних мережах:
Viber


Коментарів (1)

 

  1. МамаМіа коментує:

    А колись по розвалинах наших міст точно так бродитимуть туристи…

Залишити коментар або відгук