Міжнародний аеропорт TLP або Тарб-Лурд-Піренеї (код IATA: LDE • код ICAO: LFBT) — французький аеропорт, розташований у муніципалітетах Оссун, Луе, Жюйан і Азерейкс (Верхні Піренеї) і обслуговує міста Тарб і Лурд. З середньою кількістю пасажирів 460 000 на рік, це третій аеропорт в Окситанії після Тулуза-Бланьяк(Toulouse-Blagnac) і Монпельє-Середземномор'я(Montpellier-Méditerranée).

Міжнародний аеропорт Тарб-Лурд-Піренеї
Міжнародний аеропорт Тарб-Лурд-Піренеї

Розмір оригіналу:   1200x633
Тип: jpg   Дата:

Географія та доступ

Аеропорт розташований в Оссуні біля підніжжя Піренеїв між Тарбом і Лурдом у департаменті Верхні Піренеї та регіоні Окситанія. Він обслуговує райони Тарб і Лурд, але його радіус дії поширюється на весь департамент Беарн, на південь від Жера і аж до Коммінга.

Аеропорт TLP знаходиться в 10 км від центру Тарба та в 10 км від центру Лурда. Дістатися до нього можна по автомагістралі A64, виїзд 12 (Tarbes-Ouest) і RN21 по смугах 2×2 до Лурда та Аржелес-Газост.

Аеропорт обслуговується мережею TLP Mobilités через лінії T7 (міська лінія від Тарба) і TL (приміська лінія Тарб-Лурд).

Міжнародний аеропорт TLP
Міжнародний аеропорт TLP

Розмір оригіналу:   1200x690
Тип: jpg   Дата:

Чартерні рейси

Італія, Ірландія, Бельгія, Велика Британія та Німеччина традиційно входять до п’ятірки найбільших вихідних ринків (понад 70% загального трафіку). Організатори перевезень або туроператори встановлюють серію чартерних рейсів з початку квітня до початку листопада, офіційного сезону для паломництв до санктуаріїв Богоматері Лурдської. В 2012 році чартерні перевезення пасажирів, що слідували до Лурду становили 60% діяльності аеропорту Тарб-Лурд-Піренеї.

Інфраструктура аеропорту

Технічні характеристики:
 • Аеропорт розрахований на прийом 1 500 000 пасажирів на рік. Він має злітно-посадкову смугу довжиною 3000 метрів і шириною 45 м, що дозволяє приймати B747 і A380.
 • Розміри: 3000 × 45 м
 • Напрямок: 02/20
 • Тип покриття: асфальт

Літак підвішений над снек-баром у залі вильоту
Літак підвішений над снек-баром у залі вильоту

Розмір оригіналу:   1200x700
Тип: jpg   Дата:

Обробка пасажирів:
 • Термінал дворівневий, приліт на першому поверсі, виліт на другому.
 • Площа терміналу: 14 400 м2
 • Площа паркінгу: 62 000 м2
 • Кількість станцій зі шлюзом: 4
 • Кількість позицій поза мостом: 6
 • 16 стійок реєстрації
 • 3 багажних килимкових ліній

Зона посадки в аеропорту Тарб-Лурд-Піренеї
Зона посадки в аеропорту Тарб-Лурд-Піренеї

Розмір оригіналу:   1200x667
Тип: jpg   Дата:

Статистика

У 2018 році аеропорт зафіксував зростання трафіку на 6,3%, що склало 462 072 пасажирів на рік.

Найраніший рейс – V72180. Він вилітає до Парижу о 06:45. Якщо ви летите цим рейсом, ми рекомендуємо зупинитися на ніч в готелі поблизу аеропорту.

Найпізніший рейс — V72182, він вилітає до Парижу о 18:40. Якщо ви летите цим рейсом, перевірте розклад трансферу, що слідує в аеропорт.

Зал відправлення аеропорту TLP
Зал відправлення аеропорту TLP

Розмір оригіналу:   1200x692
Тип: jpg   Дата:

Відео про аеропорт TLP або Тарб-Лурд-Піренеї

Історія

Сьогодні аеропорт Тарб-Лурд-Піренеї зайнятий кількома компаніями та обслуговує Париж, Мальту, Рим, Мілан, Дублін, Корк, Бергамо, Краків, Лісабон, Лондон та Брюссель. Але проведемо відлік часу назад та дізнаємося з чого починалась історія аеропорту TLP.

Аеропорт, який раніше називався аеропортом Тарб-Оссун-Лурдес, був відкритий 16 травня 1948 року. Це пов’язано з тим, що авіаційний завод Morane-Saulnier був зовсім поруч. Трохи пізніше в терміналі аеропорту було до трьох дерев'яних павільйонів. Торгово-промислова палата Тарба і Верхніх Піренеїв взяла концесію на платформу в 1958 році, і з того часу був побудований «постійний» термінал. 23 серпня того ж року аеропорт зустрічав Папу Іоанна XXIII.

З 1959 по 1966 роки проведено дообладнання смуг, що дозволило приймати великі літаки, і аеропорт зафіксував свої перші 100 000 пасажирів. У 1966 році була побудована станція прийому пасажирів-інвалідів. На початку 1960-х Air Inter відкрив щоденний маршрут між Тарбом і Париж-Орлі.

У 1967 році Boeing 707 вперше приземлився на злітних смугах біля Піренейського моря. З 1974 року аеропорт міг приймати Boeing 747 та інші DC10; це був початок трансатлантичних польотів, і Pan Am B747 з Нью-Йорка приземлився в Тарбі того ж року. 6 червня 1978 року Concorde приземлився на платформу.

Після зникнення Air Inter у 1997 році Air France тимчасово зайняла маршрут Париж-Орлі, перш ніж швидко припинити свою діяльність. Тоді Air Toulouse до 1999 року забезпечувала два щоденні сполучення між Тарбом і Paris-CDG.

У 1999 році аеропорт TLP був повністю перебудований, сучасна архітектура аеропорту чимось нагадує базиліку Нотр-Дам-дю-Розер у Лурді. У 2000 році авіакомпанія Air Lib відкрила двічі на день рейс Париж-Орлі Сюд, поки не оголосила про банкрутство в лютому 2003 року. У червні 2003 року компанія Aéris Express взяла на себе контроль над маршрутом, запровадивши політику низьких цін, яка мала певний успіх, поки через кілька місяців компанія не оголосила про банкрутство.

1 червня 2004 року Air France By Britair взяла на себе вакантний маршрут Париж-Орлі з одним рейсом туди й назад, а з наступного року встановила дві додаткові ротації на день.

14 серпня 2004 року Президент Республіки Жак Ширак зустрічав в аеропорту Папу Римського Івана Павла ІІ прямо на злітній смузі.

Ювілейний 2008 рік відзначився явним зростанням авіаперевезень.

У квітні 2009 року JetAirFly відкрив рейс до Брюсселя двічі на тиждень, і настала черга Ryanair, який 20 грудня того ж року починає виконувати два рейси на тиждень до Лондона.

Делегація державних послуг, яка раніше була призначена Торгово-промисловою палатою Тарба та Верхніх Піренеїв, припиняє свою діяльність 1 січня 2009 року, і тоді аеропортом Тарб-Лурд-Піренеї розпочинає керувати SEATLP SAS, яка являється компанією групи EDEIS.

З 2009 року Ryanair послідовно відкрив маршрути до Лондона-Станстед, Мілан-Бергамо, Рим- Чампіно та Краків, з п’ятьма рейсами щотижня до Лондона-Станстед і двома до інших напрямків відповідно.

Hop Air France відмовляється від своїх «зобов’язань щодо надання громадських послуг» (PSO) на п’ять років, все ще пропонуючи 19 рейсів на тиждень на Париж-Орлі, які виконуються на CRJ-700 із 72 посадочними місцями, а з жовтня 2016 року на Fokker – від 100 до 104 посадочних місць. Іспанська компанія Albastar, провідний авіаоператор чартерних рейсів на платформі Бігурдан, також у 2016 році відкриває регулярну пряму лінію до Риму Фьюмічіно.

У січні 2021 року аеропорт Тарб-Лурд-Піренеї приєднався до аеропортів Каркассон-Сальваза та Перпіньян-Рівзальт у місцевій державній аеропортовій компанії, відповідно регіону Окситанія стало належати 62% капіталу.

Через пандемію Covid-19 і, як наслідок, скорочення авіасполучення аеропорт Тарба приймає сотні літаків, які були змушені припинити свої рейси. Ці літаки прибули на збереження та обслуговування, приблизно 75% зазначених літаків планується використовувати і надалі, а 25% найстаріших будуть розібрані та підготовлені до утилізації. З середини 2000-х років Тарб є місцем розташування компанії Tarmac Aerosave, яка відповідає за управління стаціонарними парками. Крім того, вибір цього невеликого аеропорту відповідає фінансовим цілям (тут дешевше зберігати літаки, ніж, наприклад, в Орлі чи Руассі), крім того в аеропорту TLP є достатньо місця для проведення численних тестів, необхідних перед поверненням у повітря).

14 січня 2024

Автор:

Оцінити публікацію
Поділитися з друзями в соціальних мережах:
Viber


Залишити коментар або відгук