Як побувати в чудовому місці, але при цьому не відкривати візи? Де можна відчути себе бажаним гостем і не страждати від мовного бар'єру? Де можна поправити здоров'я, відпочити і отримати масу незабутніх вражень, щоб все було в одному місці? Як відпочити в горах і не витрачати нечуваних сум? Усе це є в Закарпатті – дивовижному краю мирних гір, прозорих озер, прохолодних річок і гостинного народу.

дивовижне Закарпаття
дивовижне Закарпаття

Розмір оригіналу:   670x375
Тип: jpg   Дата:

Що таке Закарпаття

Закарпатська область України (Закарпаття) розташована в південно-західній частині країни з обласним центром в місті Ужгород. Закарпаття граничить відразу з чотирма державами: на півдні з Румунією, на південному заході – з Угорщиною, на заході – із Словаччиною і на північному заході – з Польщею. Це місцеве «вікно в Європу».

Свою назву Закарпатська область дістала від назви Карпатських гір, оскільки розташована на їх південно-західних схилах і в передгір'ях Східних Карпат. Гори займають близько 80 відсотків території Закарпаття.

Закарпаття має найбагатшу історію. В різний час територія входила до складу Великої Моравії, Київської Русі, Угорського королівства, Трансільванії, Австро-Угорщини. Кожен період історії під чужим прапором наклав свій відбиток, і зараз Закарпаття – самобутній край з багатою культурою, що об'єднує традиції багатьох народностей.

Близькість з сусідніми державами також не пройшла непоміченою – Закарпатська область ввібрала в себе традиції десятка народів і народностей, мирно існуючих під дахом Карпатських гір. І досі Закарпаття залишається регіоном, де по-сусідському уживаються громадяни однієї країни, але декількох віросповідань. Цибулинки православних храмів і монастирів є сусідами з гострими шпилями католицьких костьолів, мусульманські мечеті будуються недалеко від єврейських синагог.

Кухня багата блюдами усіх народностей, які тут мешкають. Румунська мамалига, угорський гуляш-бограш, українські кнедлики і вареники, болгарське лечо, токан з бринзою – у будь-якої хазяйки є свій заповітний рецепт цих блюд. Більшість з них подаються в місцевих кафе і ресторанах. І ціни більш ніж дружні до гаманця мандрівників.

Закарпатська область стала українською зовсім нещодавно – всього 60 років тому. Тому зберегла багато «іноземних» звичок: повага до приватної власності і праці, знання декількох мов. Тут говорять на декількох мовах – словацькій, румунській, циганській, російській, угорській і українській. Верх мовної досконалості – місцевий діалект, який щедро ввібрав усі місцеві мови і фактично став регіональним есперанто. При деякому зусиллі зрозуміти, що говорять місцеві жителі на своєму діалекті, туристові можна.

Тим, хто добре володіє українською мовою і трохи знає румунську, буде простіше порозумітися з місцевим населенням.

Закарпаття претендує на володіння географічним центром Європи. 125 років тому поблизу села Ділове в Рахівському районі Закарпатської області був встановлений відповідний знак. У Закарпатті унікальний час – цілих два часові пояси. Місцеві жителі говорять про час «по-київські» і «по-нашому», тому, знаходячись в цій місцевості, обов'язково треба уточнювати, про який час йде мова.

Природна краса Закарпаття

Закарпаття – рай для туризму. Тут немає високих піків, перебування на яких може погіршити самопочуття непідготовлених мандрівників. Велику частину передгір'я займають сади, виноградники і луги – знамениті карпатські полонини. За Закарпатською областю міцно встановився титул найчистішого району України. На території Закарпаття розташовані декілька заповідних зон, найзнаменитіша з яких – Карпатський заповідник.

відпочинок в Закарпатті
відпочинок в Закарпатті

Розмір оригіналу:   670x375
Тип: jpg   Дата:

Тут немає промислових виробництв з шкідливою дією на довкілля, а у місцевих жителів відносно невеликий автопарк – ніщо не отруює повітря.

Але це все-таки гори з усіма їх численними достоїнствами. Найвища гора України – Говерла – розташована в Закарпатті. Її висота 2061 метр, розташована на межі Закарпатської і Івано-Франківської областей, в 17 км від румунської межі.

Область іноді називають країною озер і річок. У горах немало затишних куточків, де ховаються від нескромних очей численні озера. Озеро Синевир – найбільше в Закарпатті, його площа близько 0,7 га. Для гірського озера, розташованого на висоті 989 метрів над рівнем моря, це велика площа. Побувавши в Закарпатті, неможливо не подивитися на прекрасний водоспад Шипот, що на річці Пилипець біля кордонів полонини Боржава.

З висоти 14 метрів, приблизно з висоти стандартної п'ятиповерхівки, падають вниз численні каскади, розбиваючись біля підніжжя тисячею веселок. Особливо повноводною буває річка Пилипець навесні, під час танення снігу, в цей час Шипот з'являється перед туристами в усій пишності.

відпочинок в Закарпатті
відпочинок в Закарпатті

Розмір оригіналу:   670x375
Тип: jpg   Дата:

Щороку в околицях водоспаду проводять свій фестиваль місцеві хіппі. Це приголомшливо цікава молодіжна тусовка, куди з'їжджається неформальна молодь з усього Закарпаття. А таких, незважаючи на багатовіковий традиційний устрій, тут немало. Але найяскравіше свято, яке проводиться під шум водоспаду, – святкування Івана Купала, який відмічають з 7 по 10 липня. Це слов'янське свято з масштабними народними гуляннями з дотриманням багатовікових традицій і місцевим колоритом.

Церква несхвально дивиться на такі народні гульбища, але молодь не може собі відмовити в задоволенні віддати данину своєму язичницькому минулому.

В околицях селища Соловітно є унікальні соляні озера і шахти. Вода в озері містить солей у декілька разів більше, ніж морська вода. Місцеві жителі запевняють, що по мірі благотворності впливу на шкіру місцеві солі кращі за солі Мертвого моря. Ще знаменитіші місцеві соляні шахти. Сюди з'їжджаються лікуватися від захворювань органів дихання, навіть таких важких, як астма і туберкульоз. «Лікувальні заклади» розташовуються глибоко під землею, найглибше – нижче 300 метрів.

Перераховуючи природні пам'ятки Закарпаття, не можна не згадати «Долину нарцисів» недалеко від міста Хуст. Тут знаходиться унікальний біосферний заповідник, де ростуть дикі гірські нарциси, яких немає більше ніде в Європі. На думку місцевих учених, така ендемічність обумовлена сходженням величезного зсуву тисячоліття тому. Тоді зсув зніс величезний шматок землі з рослинами, які згодом стали місцевою пам'яткою.

Уся територія Закарпаття покрита мережею санаторіїв і оздоровчих комплексів, одним з таких є готельно-оздоровчий комплекс «Жива вода». Для лікування в цій здравниці використовується і сама вода, і сіль, яку добувають шляхом випарювання. Відпочинок в Закарпатті у оздоровчому комплексі «Жива вода» славиться тим, що тут проводять профілактичне лікування захворювань шлунково-кишкового тракту, шкірних покривів, внутрішніх органів. За допомогою зрошувань і інгаляцій тут позбавляють від хронічних захворювань органів дихання. Навіть астматики тут знаходять полегшення. Поряд з територією комплексу розташовано багато термальних джерел.

готельно-оздоровчий комплекс «Жива вода»
готельно-оздоровчий комплекс «Жива вода»

Розмір оригіналу:   670x375
Тип: jpg   Дата:

Ванни, гідромасаж з використанням мінеральних вод лікують серцево-судинну, центральну нервову системи, проводять оздоровлення усього організму. У поєднанні з чистісіньким горном повітрям, збагаченим йодом незайманих хвойних лісів, лікування в Закарпатті творить дива.

Закарпаття давно і успішно розвиває туристичну інфраструктуру, спираючись на зарубіжний досвід. Тому тут представлений увесь спектр туристичних послуг і розваг у будь-яку пору року. Окрім оздоровчих процедур, які можна проводити круглий рік, літом туристів розважають верховою їздою, катанням на квадроциклах, велотуризмом.

Популярний в Закарпатті сплав по річках. Мальовничі пейзажі звуть на не стомливі піші прогулянки по пологих схилах. Втім, любителям екстриму запропонують цілком серйозні туристичні маршрути по горах, після яких турист може претендувати на отримання туристичної категорії.

Взимку схили Карпат рясно усипані снігом, що притягає велику кількість любителів зимових видів спорту : сноубордистів і лижників. На усіх базах відпочинку, розташованих поблизу від спусків, є прокат спортивного інвентаря, підйомники і траси, розраховані на різний рівень підготовленості.

Закарпаття – райське місце у будь-яку пору року, недороге, доступне і щедре на найяскравіші враження.

28 серпня 2016

Автор:

Відпочинок в Закарпатті Оцінка: 4.33 з 5
Всього оцінок: 6
Поділитися з друзями в соціальних мережах:
Viber


Залишити коментар або відгук