Сьогодні ми захоплюємося Мачу-Пікчу і іншою спадщиною цивілізації інків, а інки свого часу точно також захоплювалися древнім містом Тіуанако. Не у силах повірити, що усі ці будівлі звели люди, вони приписували створення міста божественній силі.
древнє місто Тіуанако
древнє місто Тіуанако

Розмір оригіналу:   670x430
Тип: jpg   Дата:

Досі учені ламають голови, намагаючись осягнути таємниці, залишені прадавніми цивілізаціями. Однією з таких загадок є походження городища Тіуанако, розташованого у Болівії, в 72 кілометрах від міста Ла-Пас, поряд зі знаменитим озером Тітікака. Тіуанако, побудований на висоті 3800 метрів, був самим високогірним поселенням стародавнього світу і найбільшим в Центральних Андах – в період розквіту міста тут мешкало близько 40 тисяч чоловік.
Тіуанако
Тіуанако

Розмір оригіналу:   670x430
Тип: jpg   Дата:

За допомогою сучасних методів досліджень вдалося встановити точну дату його виникнення – 1500 рік до н.е., проте багато дослідників вважають, що поселення тут існувало ще раніше. У II – IX віках н.е. Тіуанако був центром древньої держави Пукіна. На мові народу пукіна назва міста звучала як “Тайпікала”, що у буквальному перекладі означало “центр світу”.
місто Тіуанако
місто Тіуанако

Розмір оригіналу:   670x430
Тип: jpg   Дата:

Цивілізація Тіуанако процвітала завдяки торгівлі і передовим для свого часу технологіям землеробства, і досі точно не встановлено, що послужило причиною її падіння. У Тіуанако були зафіксовані також перші в Південній Америці випадки використання металу. Варто врахувати, що раніше місто розташовувалося безпосередньо на березі озера Тітікака і було великим портом, проте з часом вода почала відступати. Розкрити таємницю прадавньої цивілізації можуть допомогти залишки будівель, розташовані сьогодні на дні озера.
Тіуанако
Тіуанако

Розмір оригіналу:   670x430
Тип: jpg   Дата:

Вони є храмами з величезних кам’яних брил, а також кам’яні дороги і сходи. У 2001 році були обнародувані дані про те, що експедицією Жак-Іва Кусто під водою були знайдені також тераса для вирощування сільськогосподарських культур, дорога і стіна завдовжки в 790 метрів. Дослідники встановили, що ці будівлі були створені до цивілізації інків.
Тіуанако. Калаласайа
Тіуанако. Калаласайа

Розмір оригіналу:   670x430
Тип: jpg   Дата:

Розпад цивілізації Тіуанако могли викликати зміни клімату і зниження урожаю. Також ймовірно, що місцеві жителі стали жертвами потопу і істотної зміни рельєфу. А держава Пукіна в цілому рухнула близько 1180 року після розгрому племенами аймара. Напівзруйновані стіни, статуї і кам’яні брили – це усе, що залишилося від колись величного міста з множиною палаців, храмів і святилищ.
В середині XV століття руїни древнього городища були виявлені інками. Ті були збентежені, оскільки, на їх думку, до них цивілізації бути не могло. Проте вони не могли заперечувати існування прадавньої культури, тому вирішили схитрувати і зробили Тіуанако частиною своєї міфології. Вони передавали з покоління в покоління легенду, згідно якої місто було побудоване богом Віракоча, який відправив до цієї місцевості першого Великого інку, щоб той заснував імперію.
Оскільки місцевість на момент виявлення була безлюдною, інки прозвали її “Мертвим містом”.
Будівлі міста досі займають уми дослідників – майстерність древніх творців захоплює і вражає уяву. У древньому місті можна побачити безліч вражаючих пам’яток – приміром, таємничу піраміду Акапану, що має також назву “Місце, де гинуть люди”. Вона є спорудою заввишки в 15 метрів із стороною основи 152 метри. Акапана розташовується на платформі з ідеально підігнаних кам’яних блоків.
Тіуанако. Піраміда Акапана
Тіуанако. Піраміда Акапана

Розмір оригіналу:   670x430
Тип: jpg   Дата:

Прилеглі стіни є точною буквою “Т”, а на вершині піраміди розташовується невеликий двір.
Проте головною пам’яткою древнього городища є палац-храм Калаласайя. Залишки колись величної будівлі оточують стіни з кам’яних брил. Їх неймовірний розмір мимоволі примушує замислитися про правдивість теорії божественного втручання, якої дотримувалися інки. Колись стіни храму Калаласайя були декоровані мідними пластинами, прикріпленими за допомогою золотих цвяхів. Сьогодні ж від величезних залів палацу з порталами і вікнами залишилися лише колони.
Тіуанако. Храм Калаласайя
Тіуанако. Храм Калаласайя

Розмір оригіналу:   670x430
Тип: jpg   Дата:

У далекому кутку храму розташовуються знамениті “Ворота Сонця” – монумент, вага якого складає близько 44 тонни. Ворота цілком вирізані з однієї кам’яної брили, а на їх поверхні можна побачити барельєфи, скульптуру божества і чотири глибокі ніші – ймовірно, туди закладали жертвопринесення. Над отвором Воріт вирізана фігура божества, що має вінець зі змією і голів пуми. У його руках знаходяться дві палиці, увінчані головами орлів. Зображення, подібні до цього, можна побачити також в гончарній майстерні.
Тіуанако. Ворота Сонця
Тіуанако. Ворота Сонця

Розмір оригіналу:   670x430
Тип: jpg   Дата:

Дослідники припускають, що у минулому Тіуанако грав роль великого релігійного центру, присвяченого могутньому містичному культу Віракочи, – ймовірно, саме його зображення висічене на Воротях.
Так або інакше, Тіуанако досі зберігає безліч таємниць, розгадати які намагаються як учені, так і прості обивателі. Тому руїни древнього городища упродовж багатьох віків залишаються однією з самих відвідуваних пам’яток Болівії.

28 липня 2015

Автор:

Загадки доколумбової Америки: древнє місто Тіуанако Оцінка: 1.00 з 5
Всього оцінок: 1
Поділитися з друзями в соціальних мережах:
Viber


Залишити коментар або відгук