Ця краса поступово зникає з лиця планети
Іноді відома фраза “Не зруйнувавши, не створиш” відповідає істині, але найчастіше в результаті знищення людьми чого-небудь не з’являється нічого або виникає щось нісенітне, особливо якщо йдеться про руйнування об’єктів культурно-історичної і природної спадщини. У тому, що чудеса світу, яким присвячена ця підбірка, знаходяться на межі зникнення, не варто винити виключно людей – іноді їх занепад і руйнування відбуваються через природні причини, але так чи інакше, якщо хочете побачити їх не лише на фотографіях, є сенс зайнятися цим в самому найближчому майбутньому.
1. Острів Пасхи, Тихий океан, 3703 км на захід від узбережжя Чилі
Острів Пасхи, Тихий океан
Острів Пасхи, Тихий океан

Розмір оригіналу:   557x317
Тип: jpg   Дата:

Звичайно, передусім, острів відомий кам’яними статуями, які місцеві жителі називають моаі. До теперішнього часу збереглися 887 статуй, причому всупереч поширеній помилці, вони “дивляться” не у бік океану, а углибину острова.
Кам’яні велетні такі популярні серед туристів, що останніми роками жителі острова, (за станом на 2012-й рік чисельність населення складала 5806 чоловік, приблизно половина з них – корінної народності Рапа-Нуі) піднімають питання про обмеження припливу тих, що цікавляться, серед яких немало дозвільних безвідповідальних роззяв, що наносять помітний ущерб екосистемі острова і самим моаі.
Якщо ви хочете своїми очима насолодитися унікальними скульптурами, покваптеся – можливо, незабаром для цього доведеться отримувати спеціальний дозвіл і проходити через численні формальності, доводячи, що ви не збираєтеся руйнувати національне надбання остров’ян.
2. Антарктида
 
Антарктида
Антарктида

Розмір оригіналу:   560x355
Тип: jpg   Дата:

Дослідження співробітників NASA показують, що Антарктида поступово тане, і хоча до того моменту, коли остання крижана брила на континенті перетвориться на калюжку води ще далеко, учені сильно стурбовані темпами цього процесу. Вже зараз вони вживають заходи по мінімізації впливу людини на антарктичну екосистему: наприклад, з недавнього часу комерційним судам, що перевозять більше 500 пасажирів, заборонено входити в антарктичні води.
Поки велика частина красот материка не стала жертвою глобального потепління, варто поглянути на них своїми очима. Для цього найзручніше звернутися в Міжнародну асоціацію антарктичних туристичних операторів (МААТО) – її співробітники розробляють безпечні як для екології материка, так і для мандрівників маршрути, пропагуючи таким чином відповідальне відношення до антарктичної природи.
3. Гора Кіліманджаро, Об’єднана республіка Танзанія
Гора Кіліманджаро
Гора Кіліманджаро

Розмір оригіналу:   552x247
Тип: jpg   Дата:

 
Зовсім небагато знайдеться у світі місць, здатних порівнятися з найвищою гірською вершиною африканського континенту по красі. Засніженому вулкану навіть присвятив свою розповідь Ернест Хемінгуей, тим самим забезпечивши підвищений інтерес мандрівників до цієї красуні-гори.
Згідно з дослідженням, результати якого опубліковані в одному з видань “Праць Національної Академії наук”, вже через пару десятиліть сніг Кіліманджаро може зникнути, залишившись лише героєм однойменного твору геніального письменника. За останні сто років гора втратила 85% снігового покриву, і процес танення триває.
Охочим насолодитися невимовної краси видами на снігову шапку Кіліманджаро краще не втрачати часу – декілька туристичних операторів готові організувати сходження на гору, забезпечивши мандрівників усім необхідним, у тому числі досвідченими провідниками.
4.Чокекірао , “сестра” Мачу-Пікчу, Анди
Чокекірао
Чокекірао

Розмір оригіналу:   560x374
Тип: jpg   Дата:

Ймовірно, багато хто з вас чув про знаменитий Мачу-Пікчу (у пер. з прислівника кечуа – “Стара вершина”) – древнє місто інків, розташоване в горах, на території сучасного Перу. При цьому про інший видатний пам’ятник індіанської архітектури знають лише одиниці – місто Чокекірао, що знаходиться недалеко від Куско, відносно нещодавно стало об’єктом уваги археологів і туристів : розкопки почалися лише в 1970-х роках, хоча про його існування один з європейських мандрівників згадував ще в 1768-му році.
Чокекірао (у пер. з мови народу кечуа – “Золота колиска”) часто називають “сестрою” Мачу-Пікчу. Міста дуже схожі стилем архітектури, але якщо потік туристів в Мачу-Пикчу такий великий, що владі довелося обмежити його 2,5 тисячами відвідувачів в день, то Чокекірао значно менше схожий на туристичний “прохідний двір”. Сюди добираються тільки найдопитливіші, адже щоб помилуватися красотами міста, необхідно зробити 2-денний піший перехід, іншого шляху сюди (як і назад) немає.
Щоб зробити Чокекірао доступніше, уряд Перу збирається відкрити канатну дорогу майже в 5 км завдовжки, і очікується, що після цього щоденний потік туристів зросте до декількох тисяч. Відкриття фунікулера заплановане на 2015-й рік, так що у вас ще є час, поки прекрасна архітектура “сестри” Мачу-Пікчу не потоптана вздовж і поперек.
5. Великий Бар’єрний риф біля північно-східного узбережжя Австралії
Великий Бар
Великий Бар

Розмір оригіналу:   560x427
Тип: jpg   Дата:

Найбільший у світі кораловий риф – одне з найпопулярніших місць для дайвінгу. Щороку сюди приїжджають тисячі любителів поплавати з аквалангом, які завдають тутешній екосистемі значної шкоди, забруднюючи воду і знищуючи унікальних мешканців рифа.
За оцінками Міжурядової групи експертів по зміні клімату, прекрасне творіння природи, що формувалося упродовж семи тисячоліть, руйнується із страхітливою швидкістю і може припинити своє існування приблизно через 40 років.
Якщо ви задумаєте відвідати Великий Бар’єрний риф, краще не відкладайте справу в довгий ящик – його пишність, як і усе у цьому тлінному світі, не вічна. При зануренні не уподібнюйтеся варварам, що відламують шматочки рифа “на пам’ять” і взагалі намагайтеся його не чіпати – корали надзвичайно крихкі.
6. Мертве море, межа Ізраїлю і Йорданії
Мертве море
Мертве море

Розмір оригіналу:   560x467
Тип: jpg   Дата:

Одна з найсолоніших водойм на Землі, на жаль, знаходиться на порозі зникнення – такий результат діяльності різних промислових підприємств, що забирають до 80% води, яка повинна впадати в море. Згідно з результатами дослідження, проведеного за замовленням ізраїльського уряду, за останні сто років рівень води знизився на 25 метрів і продовжує падати зі швидкістю біля одного метра в рік. Для порятунку унікального природного феномену розробляється проект під назвою “Red-Dead”, в ході якого передбачається “розбавити” Мертве море водою з Червоного моря.
Члени однієї з близькосхідних екологічних організацій упевнені, що проект знищить унікальну екосистему Мертвого моря, але у будь-якому випадку, якщо “Red-Dead” не буде здійснений, приблизно через 40 років водойма повністю висохне, тому фахівці вважають цей компроміс виправданим. Щоб застати Мертве море у більш-менш природному стані (не рахуючи обміління), встигніть відвідати його до початку реалізації проекту.
7. Острови Кулебра і В’єкес, Карибське море
Острови Кулебра
Острови Кулебра

Розмір оригіналу:   560x427
Тип: jpg   Дата:

Кулебра і В’єкес – пара островів у східних берегів Пуерто-Ріко. Важко повірити, але декілька десятиліть тому це райське містечко використовувалося збройними силами США в якості полігону для відробітку бомбових ударів з повітря, в ході яких доблесні пілоти американських бомбардувальників брали переконливі “перемоги” над острівною флорою і фауною.
Після численних протестів місцевих жителів вчення припинилися, але виникла інша проблема – занадто бурхливе вторгнення цивілізації у вигляді численних туристів, які також заподіюють ущерб екосистемі островів. Останніми роками жителі намагаються переконати владу Пуерто-Ріко потурбуватися про збереження природної спадщини В’єкеса та Кулебри, проте доки вони не досягли помітних успіхів, тому природа островів як і раніше під загрозою.
Зараз ще є можливість помилуватися практично первозданною красою цих місць, поплавати в найяскравішій затоці В’єкеса  і побачити казково прекрасний кораловий риф Плайя Карлос Росаріо біля берегів Кулебри.
8. Венеція, Італія
Венеція, Італія
Венеція, Італія

Розмір оригіналу:   557x317
Тип: jpg   Дата:

Легендарне плавуче місто входить до числа самих прекрасних місць на Землі, але краса його, на жаль, може канути в Лету, тобто у води Адріатичного моря. Про повені у Венеціанській лагуні відомо досить давно: перші жителі цих місць двічі перебудовували місто, переселяючись на вищі острови, але в XX -м столітті проблема встала особливо гостро, головним чином із-за плачевного стану дерев’яних опор будівель, промислової огорожі води з артезіанських джерел і перевантаженості міста будівлями і жителями.
Зараз “Безтурботна” (одно з прізвиськ міста, в оригіналі – La Serenissima) йде під воду зі швидкістю п’ять міліметрів в рік, і, незважаючи на усі зусилля влади, зупинити занурення не вдається: за оцінками фахівців, до 2028-го року Венеція може стати непридатною для життя.
Якщо вам хочеться покуштувати місцевої кухні і пригубити венеціанського вина, а також відвідати численні пам’ятки міста на зразок собору Святого Марка з його дивовижної краси мозаїкою, не варто чекати, і не тому, що місту може прийти кінець – просто це того коштує.
9. Тадж-Махал, Агра, Індія
Тадж-Махал, Агра, Індія
Тадж-Махал, Агра, Індія

Розмір оригіналу:   560x427
Тип: jpg   Дата:

Величезний мавзолей, побудований в XVII -м столітті падишахом Імперії Великих Моголів Шах-Джаханом після того, як Мумтаз-Махал, одна з його улюблених дружин, померла при пологах, нині є однією з головних пам’яток Індії : щороку його відвідують близько трьох мільйонів чоловік. Проте не занадто спокушайтеся, вважаючи, що зможете приїхати помилуватися їм у будь-який момент – вже через п’ять років за ініціативою ЮНЕСКО культурно-історичний пам’ятник можуть закрити для відвідувачів.
Із-за забрудненого повітря, натовпів туристів, демографічного вибуху в країні і фактично наплювацького відношення до Тадж-Махалу індійського уряду мавзолей-мечеть катастрофічно швидко занепадає. Якщо ви ще не бачили цей дивовижний зразок архітектури моголів, його урочисті спокої, прикрашені неземної краси візерунками, мармуровими кольорами і мозаїкою з самоцвітів, ні в якому разі не можна втрачати ні хвилини.
10. Тібет
Тібет
Тібет

Розмір оригіналу:   560x427
Тип: jpg   Дата:

У 1950-му році ця дивна гірська країна виявилася під владою китайських окупантів, що найзгубнішим чином відбилося на її культурі. Незважаючи на увесь галас навколо Тібету і гучні заяви відомих осіб, виступаючих за звільнення країни від китайського гніту (наприклад, духовного лідера тібетців Далай-лами або актора Річарда Гіра), культурні традиції Тібету, серед яких – древня мова його жителів, продовжують нещадно знищувати.
Час від часу китайський уряд закриває країну для туристів, так що для відвідування Тібету доведеться вигадати час, але якщо вам все ж пощастило потрапити сюди, самобутня пишність палацу Потала, монастиря Ганден і інших шедеврів тібетської спадщини не залишать вас байдужими.
 

10 січня 2014

Автор:

10 приголомшливих чудес світу, які ви просто зобов’язані побачити, поки вони існують Оцінка: 5.00 з 5
Всього оцінок: 1
Поділитися з друзями в соціальних мережах:
Viber


Залишити коментар або відгук