Як одна з найвідоміших європейських столиць, Берлін представлення не потребує. А в журналі GEO до того ж нещодавно написали, що місто змістило Рим з третьої позиції в рейтингу найпопулярніших міст Європи. Говорять, усе завдяки унікальній атмосфері розкутості. Ми самі побували у Берліні, щоб оцінити цю атмосферу, розкуштувати пиво під час Октоберфеста і скласти для себе образ європейської столиці, якого чомусь доки немає.
Берлін
Берлін

Розмір оригіналу:   670x440
Тип: jpg   Дата:

З кожен днем занурення в життя німецької столиці Берлін виступає усе в новому і новому світі. Є декілька етапів знайомства з містом. Перший присвячений орієнтуванню.
1. U-Bahn і S-Bahn
Як і у багатьох інших світових столиць, у Берліна під землею своє окреме місто. Метро Берліна – одне з найперших в континентальній Європі. Зараз в ньому 173 станції. І це тільки станції U-bahn. Те, що нам простіше позначити одним словам “метро”, німці поділили на U-bahn і S-bahn. Перше – звичайна підземка (образна назва, оскільки багато наземних потягів), друге – берлінська міська електричка, яка виходить і за межі міста. У S-bahn 165 станцій. Усі вони перетинаються, переплітаються і складають одну велику сітку метро.
Квиток, який поширюється на будь-який берлінський транспорт і діє дві години, коштує 2,60 євро. Такий же на цілий день – трохи більше 6 євро.
наземний потяг у Берліні
наземний потяг у Берліні

Розмір оригіналу:   670x440
Тип: jpg   Дата:

Купуєш в автоматі квиток і влаштовуєш собі міні-квест “як дістатися до потрібної станції” по численних переходах і стежачи за напрямами потягів. Насправді німці педантично потурбувалися про те, щоб заблукати там було складно. Але для новачка в місті метро – це своєрідний виклик: надто багато переходів, покажчиків і напрямів. Спробуй тут з ходу розібратися, особливо якщо тебе закинули на станцію ніби Hauptbahnhof.
Проте без метро у Берліні ніяк. Це невід’ємна частина життя міста, часто досить приємна. Потяги постійно “виповзають” вгору і з’являються на фоні будь-яких районів столиці. І з вікон, розмальованих воротами Бранденбургськими, можна подивитися на куточки дуже різного Берліна.
Окрема увага станціям. Не усім, звичайно, але від багатьох з них можна отримувати естетичне задоволення. Вгадайте, наприклад, що знаходиться в цій будівлі?
будівля станції в Берліні
будівля станції в Берліні

Розмір оригіналу:   670x440
Тип: jpg   Дата:

2. Sightseeng
Коли стає зрозуміло, як пересуватися по місту, пора оглядати пам’ятки. Ясно, не основна “родзинка” Берліна. Здається, що він поступається навіть своїм меншим братам по країні. Дрездену, наприклад.
Але обійти усе варто. Це ворота Бранденбургські, Бундестаг, Берлінер Будинок, Музейний острів і стіна з граффіті. Треба побачити Колону Перемоги, телевежу, з’їздити трохи убік до замку Шарлоттенбург.
Берлін
Берлін

Розмір оригіналу:   670x440
Тип: jpg   Дата:

У міста немає звичної нам великої центральної площі, та і проспекту якого-небудь величного і широкого теж немає. Але є своя “сотка”. На цьому двоповерховому автобусі можна подивитися на основні пам’ятки Берліна.

Є такий анекдот:
- Як в Німеччині називають красиву дівчину?
- Туристка.

Можливо, стереотип про зовнішність німок в чомусь правдивий, але як місцеві дівчата, так і Берлін бере не яскравою зовнішністю, а характером.
3. Поглиблюємося в місто. Кройцберг і Шпандау
У більшості туристів часу хватає тільки на вищеперелічені місця. Адже далі якраз починається найцікавіше. Можна побродити по різних районах міста. Один з тих, що дуже вабить – Кройцберг.
У цьому районі немає двох або трьох певних місць, куди треба підійти і на щось подивитися. По йому треба просто гуляти, не замислюючи маршруту, і натрапляти на цікаві місця.
По-перше, там всюди стріт-арт. Найвідоміша берлінська галерея East side gallery з граффіті будь-якого плану розташована тут. Та і в найнесподіваніших дворах можна наштовхнутися на масштабні малюнки.
Берлін. Стріт-арт в районі Кройцберг
Берлін. Стріт-арт в районі Кройцберг

Розмір оригіналу:   670x440
Тип: jpg   Дата:

Свого часу це був турецький квартал. І зараз там безліч магазинчиків, кафе, галерей, барів і інших місць, де можна суперсучасно і просто приємно провести час.
До речі, саме на вуличках Кройцберга продаються знамениті кебаби в Mustafas Gemuse Kebab. Це звичайний намет з шаурмою, який якось завоював собі визнання усього Берліна. У цього місця безліч відгуків і майже вища оцінка на TripAdvisor в категорії “ресторани Берліна”. Там постійно величезна черга і, схоже, насправді смачні кебаби. Черга була аж надто довгою, щоб спробувати.
А ось ще один район міста, абсолютно інший, – Шпандау. Він відомий своїм старим містом і древньою цитаделлю, однією з фортець епохи Відродження, що найбільш збереглися, в Європі. До 1920 року цей район був окремим містом. І доки гуляєш по ньому, на якийсь час пропадає відчуття Берліна. Здається, що знаходишся в маленькому німецькому містечку. Хоча тільки до того моменту, коли попереду показується торговий центр Spandau Arcaden. Але, загалом, із-за нових бутиків район чарівності не втрачає. До того ж, говорять, взимку саме там найбільший різдвяний ярмарок Берліна.
Берлін. Шпандау
Берлін. Шпандау

Розмір оригіналу:   670x440
Тип: jpg   Дата:

4. Блошині ринки
Про цю сторону берлінського життя вдасться дізнатися тільки тим, хто залишається в місті на вихідні. Оскільки в основному усі ці ринки працюють у неділю (хоча є пара суботніх і нічних).
Берлін славиться своїми “блошиними ринками”. Для когось це купи мотлоху і уживаних речей, для когось незлічений клад, антикваріат і година занурення в минуле.
У німецькій столиці набереться більше десятка “блошиних ринків”, абсолютно різних і у будь-яких районах міста. Один з найвідоміших – Flohmarkt am Mauerpark. Сюди не можна просто заглянути, хороші речі треба вишукувати.
Блошині ринки Берліну
Блошині ринки Берліну

Розмір оригіналу:   670x440
Тип: jpg   Дата:

Є багато наметів, де продаються нові речі, особливо це стосується біжутерії. Причому за цінами не нижче, ніж в Україні. А є цілі ряди із занадто старими і занадто непотрібними речами. Величезні ряди з коробками якихось стекол, листівок, підставок, чого завгодно, що більшість людей просто відразу викидають. Тому тут потрібно виявити талант і знайти щось середнє : цінне, але недороге.
У будь-якому випадку, навіть якщо нічого не вдасться купити, можна весело провести час. Є куточки з незрозумілою їжею і місця для караоке, танців. Просто повірте на слово, що там дуже атмосферний настрій.
5. Темпельхоф
Ми в це місце потрапили випадково, хоча усі берлінці, та і багато туристів, його дуже добре знають. По суті, це величезне порожнє поле в межі міста. Ще нещодавно, під час розділеного Берліна, тут був аеропорт західної частини міста. Літаки сідали і злітали кожні 90 секунд.
У 2008 році аеропорт закрили, і на його місці завирувало ще сучасніше життя. Цю велику порожню територію стали використовувати для будь-якого роду розваг : ролики, велосипеди, скейтборд, повітряні змії, кайти, барбекю, в спеціальній зоні розводять навіть невеликі городи.
Були ідеї зробити з місця звичайний парк або забудувати майданчик, але берлінці чинили опір. Для них це місце роздолля і простору у великому забудованому місті.
Берлін. Темпельхоф
Берлін. Темпельхоф

Розмір оригіналу:   670x440
Тип: jpg   Дата:

6. Шопінг
Трохи невірний порядок, оскільки торгові центри Берліна туристи досліджують раніше, ніж Шпандау і Темпельхоф.
Про шопінг у Берліні відгукуються по-різному. Хтось знаходить відмінні скидки і розпродажі, хтось говорить, що в Польщі справи йдуть краще. Але обов’язково усі туристи мінімум на годину і максимум на декілька днів заходять в Primark.
Primark – відома ірландська компанія. Там можна знайти одяг не занадто хорошої якості, але за дуже низькою ціною. Своєю появою компанія ощасливила і Берлін. Магазин розташовується в самому центрі однієї з найвідоміших площ міста – на Александерплац. І Primark тому став для багатьох орієнтиром в місті:

- Де знаходиться та відома берлінська телевежа?
- Та метрах в 30 від Primark.

Шопінг у Берліні
Шопінг у Берліні

Розмір оригіналу:   670x440
Тип: jpeg   Дата:

7. За містом
За допомогою S-bahn легко поїхати за Берлін і навіть цього не помітити. Ми, наприклад, поїхали в Потсдам і тільки на місцевій карті, на якій окремо осторонь був прописаний Берлін, зрозуміли, що ми за межею міста. А те, що Оранієнбург, де ми відвідали концентраційний табір, не входить до складу столиці, і зовсім дізналися через тиждень у Вікіпедії. Але так навіть цікавіше. Берлін неначе не закінчується.
Потсдам традиційно входить в усі туристичні тури через Берлін. Варто тільки поглянути на туристичну карту місця, як стає зрозумілим, що потрібний мінімум день для екскурсії. Чимось нагадує Петергоф, тільки фонтанів поменше. Та і саме місто досить миле, є старе місто, безліч древніх будівель, ринок, затишні кафе.
За межами міста Берлін. Потсдам
За межами міста Берлін. Потсдам

Розмір оригіналу:   670x440
Тип: jpg   Дата:

Відкриттям для нас стало, що у безпосередній близькості від Потсдама знаходиться “Кіностудія Бальсберг”, одна з найбільших кіностудій в Європі. Вгадайте, де знімали “Безславні ублюдки”, “Піаніст”, “Читець”, “Гуд бай, Ленін” і багато-багато інших відомих фільмів? Отже, швидше за все, Бред Пітт, Кейт Уінслет і, наприклад, Стівен Спілберг Потсдам знають як свої п’ять пальців. Подивилися на сайті студії вакансії. Відкритих немає. А думали залишитися.
Можна потрапити і на екскурсію по кіностудії. Але треба присилати електронну заявку і чекати, поки набереться група. Отже не цього разу.
До речі, в Потсдамі ще знаходиться третя за величиною кондитерська Німеччини. Це підприємство Katjes, яке починало працювати з щурячою отрутою, а зараз відомо своїми льодяниками.
Потсдам
Потсдам

Розмір оригіналу:   670x440
Тип: jpg   Дата:

Ось так, день за днем, Берлін здається різним. Спочатку із-за великої схеми метро  - складним. Потім із-за порівняння з іншими містами з мільйоном пам’яток в центрі – недостатньо яскравим. Пізніше, варто поїхати трохи далі, виявляється, що він цікавий. Не самі стандартні місця типу блошиних ринків або порожнього аеропорту показують особливий Берлін.  Але якось не підбирається одного прикметника, щоб  він точно асоціювався з Берліном. Париж – романтичний, Лондон – аристократичний, а у Берліна ніякого кліше доки немає. Можливо, тому його можна назвати своєрідним, наповненим усім підряд, щоб кожен міг знайти щось для себе.

2 листопада 2014

Автор:

7 явищ своєрідного Берліну Оцінка: 4.00 з 5
Всього оцінок: 1
Поділитися з друзями в соціальних мережах:
Viber


Залишити коментар або відгук