У християн є Єрусалим, у мусульман Мекка, а священним місцем буддистів вважається храм Махабодхі, розташований в індійському місті Бодх-Гая, адже саме тут досяг просвітлення Гаутама Сідхартха, відоміший світу під ім'ям Будди.

Історія храму : два життя однієї будівлі

За переказами, в V столітті до нашої ери, принц Гаутама Сідхартха мандрував по своєму краю у пошуках мудрості і знань. Зупинившись для медитації під деревом Бодхі, він, після трьох діб пильнування, знайшов відповіді на усі питання, що цікавлять його. Провівши в молитвах і медитаціях наступні сім тижнів, молодий принц відправився проповідувати буддизм.

Храм Махабодхі
Храм Махабодхі

Розмір оригіналу:   1022x713
Тип: jpg   Дата:

Перша релігійна будова була зведена на цьому місці вже в III столітті до нашої ери, проте вона не зберіглася. Та будівля, яку ми бачимо зараз, будувалася в I столітті і довгий час функціонувала і збирала натовпи паломників.

Проте із занепадом буддизму в Індії був забутий і знаменитий храм Махабодхі - на декілька століть люди залишили його, і спорожніла будівля була занесена піском, а потім і зовсім сховалося під шаром грунту.

Лише у XIX столітті члени Британського Археологічного Товариства наполягли на необхідності відновлення храму і відправили до нього експедицію. Першим історикам, що прибули на місце, довелося немало попрацювати лопатами, відкопуючи храм.

Статуя в храмі Махабодхі
Статуя в храмі Махабодхі

Розмір оригіналу:   1023x706
Тип: jpg   Дата:

Відновлений і відреставрований, Махабодхі знову прекрасно виглядає і притягає паломників і туристів.

Екскурсія в Махабодхі

Організовану екскурсію в цей храм знайти непросто – в силу його невисокої популярності у іноземних туристів. Швидше за все, добиратися вам припаде самостійно. Це можна зробити, узявши напрокат автомобіль в найближчому аеропорту (у місті Гая) або доїхавши поїздом до нього ж по гілці Делі-Калькутта. Звичайно, від цього містечка до Бодх-Гая можна добратися і автобусом, але умови глибоко шокуватимуть, а ризик кишенькових крадіжок додасть небажаної гостроти відчуттям.

У місті досить готелів і хостелів, проте зупинятися краще всього в гостьових комплексах при монастирях – ціни там нижче, а умови значно кращі.

Крім того, варто пам'ятати, що штат Біхар, в якому знаходиться храм, є не найблагополучнішим в Індії, тому слід бути уважним і обережним, не виходити в місто в темний час доби і уникати контактів з численними жебраками.

Дерево Бодхі
Дерево Бодхі

Розмір оригіналу:   1023x697
Тип: jpg   Дата:

Входячи в храм, необхідно роззутися і залишити взуття її у відведеному для цього місці, а оглянувши саму будівлю, не варто квапитися до виходу. На території храму росте і дерево (особливий вид фікуса), під яким Будда досяг просвітлення. Звичайно, цьому Бодхі всього 150 років, але воно є прямим нащадком того, що згадується у відданні.

Відвідування храму безкоштовне, незалежно від вашого віросповідання, а англомовного гіда можна найняти біля входу за 3-5 $.

Навіть якщо ви далекі від релігії, побувати в цьому храмі все ж варто. По-перше, він має унікальну історію, по-друге, його незвичайна архітектура і багата обробка притягують погляд. І, нарешті, по-третє, хто знає, можливо, і ви знайдете тут відповіді на усі питання, що терзають вас?

28 липня 2019

Автор:

Оцінити публікацію
Поділитися з друзями в соціальних мережах:
Viber


Залишити коментар або відгук