Як вже згадувалося раніше, північна Італія сильно відрізняється від наших традиційних уявлень про природу Апеннінського півострова: погрітися на пляжі під шум морських хвиль тут вам не призначено. Проте це істинний рай для тих, хто віддає перевагу активному відпочинку. Щоб насолодитися тутешніми красотами, передусім вам доведеться до них добратися, а за “найсмачнішим” треба буде, швидше за все, бігти або повзти.
Отже, мета – гірські озера, засіб пересування – ноги, метод – хайкінг. Вперед!
Хайкінг: в чому сіль?
Багато моїх друзів, почувши, що таке хайкінг, робили круглі очі і з нерозумінням запитували: в чому сенс безцільних самокатувань на гірських стежках? Тому для тих, хто не знайомий з цим видом пішого спорту, поясню, в чому тут сіль.
прогулянки по гірських стежках
прогулянки по гірських стежках

Розмір оригіналу:   670x480
Тип: jpg   Дата:

По суті, будь-яку вашу прогулянку по лісу або гористій місцевості можна, хоч і з натяжкою, назвати хайкінгом. Якщо точніше, то це піший похід по маршруту певної складності (стежці), що пролягає через живописні місця. Мета проста – вибрати найцікавіший шлях і пройти його. Маршрут, як правило, прокладений і перевірений фахівцями, які гарантують, що на вашому шляху не буде зсувів, диких тварин і інших неприємностей. Спеціальне суспільство стежить, щоб траси були безпечними і прохідними (у разі падіння дерев або каменів доглядачі стежок швидко приберуть їх).
Читаємо. карти!
Кількість хайкінгових стежок в Європі в цілому і в Італії зокрема просто зашкалює. Щоб краще орієнтуватися в них, раджу придбати спеціальну карту тієї місцевості, де ви збираєтеся подорожувати. Називається вона Kompass (з обкладинкою зеленого кольору) і містить інформацію про пішохідні і велосипедні стежки. Кожна карта має свій номер і покриває певну площу. Придбати її можна у будь-якому місцевому кіоску Tabacci (зразковий аналог наших газетних кіосків). Коштує карта близько 8 євро, але без неї ви будете як без очей!
Ось так виглядає покажчик стежки. Ліворуч вказаний кінцевий пункт, а справа – середній час в годинах, необхідний, щоб дійти до нього. Наприклад, шлях до Andalo займе у вас 2 години 10 хвилин. Нижня табличка показує точку, де ви зараз знаходитеся, і висоту. Якщо є присутнім напис “SAT”, то це означає, що стежка точно є на карті і за нею стежать доглядачі.
читання карти для хайкінгу
читання карти для хайкінгу

Розмір оригіналу:   670x480
Тип: jpg   Дата:

Передусім, я хочу дати вам декілька порад, як треба читати карту. Червоним позначені стежки і їх номери, чорними цифрами відмічають перепад висот на місцевості, через яку проходить маршрут. Якщо стежка, що сподобалася вам, піднімається, хоч і ненадовго, на висоту, скажімо, 1600 м, то це серйозний привід замислитися. В середньому підйом на кожні 300 м займає близько години (мій рекорд швидкості – 670 метрів за годину, але повторювати не раджу). Разом, щоб тільки піднятися на 1600 м (навіть стартуючи з 400 м, тому що в Північній Італії міста найчастіше знаходяться на рівні 300-400 м) вам знадобиться 1200/300 = 4 години. Також варто побоюватися стежок, які позначені не суцільною, а пунктирною лінією – це означає, що рельєф місцевості в цьому районі набагато складніший, ніж у суцільних маршрутів. І вже тим більше не замахуйтеся відразу на стежки з позначеннями сходів – в цих місцях вам знадобляться початкові навички альпінізму і як мінімум страховка.
Отже, у вас є карта, і ви умієте її читати, тепер справа за малим – вибрати, куди ви хочете піти. Якщо ви зовсім новачок або маєте проблеми із здоров’ям, то украй не рекомендую походи вище 1500 м з тривалістю більше 4 годин. По-перше, ви ризикуєте просто не спуститися (так, практично завжди спускатися важче, ніж крокувати вгору), а по-друге, вже при підйомі на перші триста метрів у вас зіб’ється дихання і закладе вуха, особливо якщо ви – житель рівнин.
До кого підемо у гості?
Родзинка місцевих “бродилок” – прогулянки по стежках, що проходять біля гірських озер. Про них в основному і піде мова далі.
Якщо вам пощастить опинитися в Трентіно-Альто-Адідже взимку або ранньою весною, то обов’язково дізнайтеся про нічні прогулянки по горах на снігоступах. Це відмінне проведення часу. Мабуть, один з найяскравіших спогадів не лише про регіон, але і про усю Італію.
Якщо ж ви – досвідчений хайкер або просто хочете екстриму, то тут створені усі умови для багатоденних походів. У горах є спеціальні місця – рефюджи, які являються свого роду хостелами. По суті, це міні-печери в горі із спартанськими умовами. За 20-30 євро ви отримаєте менше комфорту (гаряча вода за окрему платню), чим в норвезькій в’язниці, але якщо немає вибору або вас в горах застала негода – це єдиний порятунок. Крім того, вам можуть зустрітися будиночки, побудовані такими ж любителями хайкінгу, як і ви. Нічліг в них абсолютно безкоштовний, але ні гарячої води, ні хазяїв ви там не побачите.
піші прогулянки по Італії
піші прогулянки по Італії

Розмір оригіналу:   670x480
Тип: jpg   Дата:

На замітку: ставити намет в горах строго заборонено (хоча багато хто так регулярно робить). Офіційно – із-за диких тварин, тому тримаєте в думці, що у разі чого вас можуть оштрафувати на пристойну суму заради вашої ж безпеки.
Правила хайкінгу
“Малюк, за тобою пожежники приїхали.
Он, деруться”!
  • Ніколи не піднімайтеся вгору, якщо не упевнені, що зможете спуститися! Зв’язок в горах часто відсутній, тому викликати допомогу не завжди вийде. У гори треба підніматися компанією або як мінімум повідомляти про ваші плани кого-небудь з друзів (так, принаймні, вас спохопляться до години ікс).
  • Обов’язково візьміть багато води і пийте помалу, але часто. Вода просто потрібна для ваших колін! Під час ходьби, а тим більше активного підйому, рідини організму витрачаються дуже швидко. У тому числі катастрофічно зменшується кількість желеподібної речовини в колінних чашках. Кістки і хрящі починають тертися один об одного, стоншуючись і травмуючись. Для вас це відгукнеться сильними болями і великими проблемами в майбутньому. Серед друзів є приклади тих, хто серйозно пошкодив коліна саме із-за недотримання цього простого правила.
  • Візьміть за правило мониторити не лише популярні, але і місцеві сайти про погоду: найчастіше саме вони повідомляють, яка погода в горах. Одного разу, вийшовши на прогулянку в +25 °С, ми потрапили в заметіль на висоті 1650 м Не варто вирушати в гори і відразу після дощу. І неодмінно враховуйте, що сніг в горах часто лежить до травня.
  • По можливості носіть спеціальне взуття для хайкінгу і тільки зручний і теплий одяг з розрахунку похолодання на один градус на кожні сто метрів підйому.При спуску використовуйте палиці. Це правило обов’язкове до виконання, якщо ви не хочете пошкодити коліна, навантаження на які під час спуску просто колосальне. Навіть якщо у вас немає спеціальних хайкінгових палиць, знайдіть в лісі пару палиць відповідної довжини. При підйомі палиці не такі критичні.

7 липня 2015

Автор:

Оцінити публікацію
Поділитися з друзями в соціальних мережах:
Viber


Залишити коментар або відгук