Опинившись в снігах, при низькій температурі, найважливішою умовою виживання є спорудження укриття. При низькій температурі вже не допоможуть ні курені, ні землянки. На допомогу прийде житло ескімосів – іглу.

Іглу – це куполоподібна будова з снігу діаметром в декілька метрів і заввишки близько 2 м.

Іглу з снігу
Іглу з снігу

Розмір оригіналу:   832x434
Тип: jpg   Дата:

В умовах крайньої півночі спорудження житла украй потрібне. У відсутності дерев, неможливості викопати землянку, ідеальним будівельним матеріалом є сніг, який лежить повсюди. На перший погляд житло з снігу може здатися украй холодним, але це не так. Сніг відмінно захищає від вітру і низьких температур, прекрасно пропускає світло і водяну пару.

Якщо усередині іглу запалити свічку, то можна зігрітися. При горінні свічки або іншого джерела тепла не варто боятися, що іглу розтане. Від тепла тільки оплавляться стіни, але сама будова не розтане і буде дуже міцною. Будинки ескімосів можуть складатися з декількох будівель, що з'єднуються між собою сніговими переходами.

При зведенні іглу слід врахувати наступне:

 • сніг можна копати будь-якими підручними засобами (лопатою, мискою, ножем);
 • іглу не варто робити занадто великим;
 • обов'язково затирайте щілини снігом;
 • при будові рекомендується використати водостійку підстилку;
 • намагайтеся не спітніти при будові (це може привести до переохолодження).

Притулок можна викопати прямо в заметі. В цьому випадку вийде печера. Вхід бажано вирити трохи нижче основного приміщення. Зробіть невеликий коридор, це декілька зміцнить будову. Діаметр основи робіть 3-4 м. Вхід, розташований нижче основного рівня приміщення, допоможе теплому повітрю скупчуватися усередині, а важчому вуглекислому газу йти.

Сніг пропускає світло, але якщо вам цього мало, то можете зробити вікно. В якості скла можна використати лід. За наявності на підлогу можна настелити шкури.

Основні поради як побудувати іглу

Для будови іглу краще використати щільний сніг. В цьому випадку з нього можна нарізувати блоки ножівкою або іншим підручним інструментом. Якщо ви вирізуєте блоки із замету, то краще вибрати сторону з боку вітру, в цьому місці сніг щільніший.

Блоки можуть бути досить важкими і досягати 10 кг. При зведенні іглу не варто сильно перенапружуватися і потіти, це може привести до переохолодження. Економте сили. Вирізати блоки і вести будову необхідно в одному місці.

При будові іглу обов'язково врахуйте наступні поради:

 • не починайте будову в темний час доби;
 • вхід не повинен розташовуватися з вітряного боку;
 • не покидайте будову в нічний час;
 • не варто робити іглу діаметром більше 3 м;
 • будьте обережні при розведенні вогню усередині притулку, оскільки можна отруїтися чадним газом;
 • не варто приймати алкоголь;
 • не варто засинати якщо ви сильно замерзнули.

Будова іглу
Будова іглу

Розмір оригіналу:   800x435
Тип: jpg   Дата:

Як укладати блоки при будівництві іглу

Як і при будівництві звичайного будинку з цеглини, укладайте снігові блоки щільно один одному, при цьому постукуючи їх підручним інструментом. Роль цементу виконує сніг. При укладанні блоків вирівняйте спершу горизонтальний, а потім вертикальний шов. Тріщини, які утворюються під час будівництва закладіть сніговою крихтою. Будьте украй обережні при вирізуванні входу.

Коли будівництво добігатиме кінця, в самому верху куполу залишиться отвір. Щоб його закласти використовується клиновидний блок. Не варто закривати отвір плитою, вона може сповзти.

У холодний час іглу досить надійні і можуть простояти при мінусовій температурі до 5 місяців. Усередині іглу температура може бути більш-менш стабільною і бути близько 0°. Якщо ж усередині запалити свічку, то температуру можна підняти до +16°.

Ескімоси опалюють свої житла лампами з жиром. За таких умов температура усередині може піднятися до +20°, навіть якщо зовні – 40°.

Як не замерзнути усередині іглу

Знаходячись в іглу ніколи не лягаєте на голий сніг. Утрамбуйте підлогу і обкладіть її ялиновим гіллям або гілками. Згори, за наявності, покладіть лижі, кріплення повинні дивитися вниз. Згори покладіть плівку, тканину, ковдру або шкуру. Укладаючись спати, люди повинні лягти на бік і притиснутися. Також допоможуть не замерзнути пластикові пляшки. Перш ніж лягти на них трохи випустіть з них повітря, щоб вони трохи м'ялися.

Не лягайте на спину, це може привести до переохолодження грудей. Якщо ви спітніли, то зніміть мокрий одяг. Але не варто знімати одяг якщо він сухий.

Спіть по черзі. Не варто зайвий раз виходити з притулку, так зайвий раз назовні йде тепло. Максимально утепліть і голову і ноги. Свічка допоможе нагрівати притулок. Свічка завдовжки 10 см може горіти близько 2 годин.

Стежте за своїм станом. Якщо виникає тремтіння, то все гаразд, організм бореться. Набагато гірше коли організм не реагує на холод. Розминайте кінцівки, робіть вправи.

Іглу ескімосів
Іглу ескімосів

Розмір оригіналу:   832x478
Тип: jpg   Дата:

Ескімоси будували свої житла на тривалий термін. Усередині вони споруджували лежаки і накривали їх шкурами. Щоб зміцнити конструкцію ескімоси палили лампи, а потім гасили їх, при цьому стіни леденіли. На такі стіни можна було за допомогою дерев'яних кілочків прибити шкури і килими.

24 серпня 2019

Автор:

Як побудувати іглу. Виживання в снігах Оцінка: 4.00 з 5
Всього оцінок: 1
Поділитися з друзями в соціальних мережах:
Viber


Залишити коментар або відгук