Говорячи про культурні традиції Сходу, слід розрізняти культуру і звичаї двох великих регіонів : Близький і Далекий Схід. До першого традиційно прийнято додавати і країни Середнього Сходу, але оскільки в них відносно розвинений лише релігійний туризм(за рідкісним винятком в Ірані), то ми постараємося зосередити увагу на вищезгаданих областях.

культурні традиції Сходу
культурні традиції Сходу

Розмір оригіналу:   1312x796
Тип: jpg   Дата:

Далекий Схід дістав відповідну назву в силу віддаленого розташування від європейських країн, учені і мандрівники яких займалися дослідженням Японії, Китаю, Таїланду, Сінгапуру, Філіппін, В'єтнаму і так далі. Тут культурні традиції Сходу помітно проявляються в усіх сферах людської життєдіяльності. Трепетне відношення до сім'ї і будинку, правила трапези, одруження, проводи в останню дорогу – в кожній дії є відбиток минулих століть.

На усе це в кожній країні в якійсь мірі вплинули релігійні і філософські навчання: в Китаї, традиції якого перейняли багато сусідів в регіоні, особливе місце займають даосизм і конфуціанство.

Населення, незважаючи на різне етнічне походження і соціальне розшарування(і це теж частина життєвих поглядів на Близькому Сході – покірне підпорядкування правлячому класу), об'єднується під одним гаслом великої мови, що вважається одним з найскладніших у світі, і можливістю бути носіями древньої культури, збереженої предками, вік якої налічує близько 5 тисячоліть.

Навіть вітання в наші дні відрізняється від європейського – на знак поваги людина як мінімум киває головою, хоча в деяких випадках все ще здійснюється повноцінний уклін.

Відвідування будинку в далекосхідній країні – окрема тема. Починаючи з перших хвилин застілля в Китаї, Ви помітите щось шокує: гості повинні як можна "емоційніше" вживати їжу – відповідні звуки завжди вітаються, а їх відсутність швидше розцінюватиметься як невдоволення. Одним словом, тут люблять відкритість і прояв почуттів. Робити візит належить з подарунками, притому поширені і продуктові дари(солодощі, випічка і ін.) – східні люди знають ціну їжі, даної Богом.

У не менш гостинному Таїланді сильний вплив мають гороскоп і різні дати, які, за словами фахівців, можуть вплинути на долю людини. Усі важливі події в житті мають бути погоджені з ними, і цього дотримується навіть молоде покоління, що не відрізняється консервативними поглядами.

На Філіппінах сильні традиції розкішних фестивалів і карнавалів, які прийшли з Іспанії. Хоча це не завжди підходить їх менталітету і настрою в суспільстві – філіппінці на подив спокійні і неквапливі(що можна сказати і про їх деяких сусідів). В той же час вони відрізняються любов'ю до мистецтва(у тому числі до музики і танців), до яскравих свят, зустрічі гостей і закладу нових знайомств.

Серед культурних традицій Сходу, спостережуваних в Японії, можна виділити звичаї трапези: багато блюд дозволяється їсти руками, хоча в цілому японці дуже трепетно відносяться до гігієни. Відомі всьому світу палички частково прославили місцеву кухню. Тепер навряд чи можна знайти велике місто, де немає ресторану з японською їжею, – усі іноземці відмічають їх уміння робити справжні кулінарні твори з морепродуктів.

Що стосується В'єтнаму, то тут проявляються дивовижні особливості міжособових стосунків: у бесіді важлива кожна міміка, розмова ведеться в дуже ввічливій і спокійній формі, в'єтнамці намагаються не допустити ні єдиного жесту або слова, здатного скривдити співрозмовника. Посмішка залежно від ситуації можна виражати і схвалення, і соромливість, і печаль, – щоб відчути це, треба довго час спілкуватися з корінним населенням.

Наступна культурна традиція дотримується в Індонезії – особиста недоторканість. Треба завжди дотримуватися відстані між людьми, особливо якщо це представники різних підлог. Але це зовсім не означає ворожість, просто індонезійці свято шанують традиції поваги до людської особистості. Основа цього закладена в Ісламі, який поширений на островах відносно нещодавно. На цій ноті буде доречніший переміститися в регіон Близького Сходу, який є Батьківщиною усіх монотеїстських релігій.

В силу переважання за чисельністю послідовників і поширеністю віропереконання мусульман, більшість культурних традицій погоджена з вченням, яке було послано в 7 ст. н.е. в Саудівській Аравії. Виняток становлять лише Ізраїль і Кіпр(Грузію і Вірменію, згідно з думкою відомих географів і істориків, рідко відносять до Близького Сходу).

Перше, що впадає у вічі іноземця, – це ряд досить строгих обмежень, таких як заборону на свинину, п'янкі напої, зображення живих істот, обмеження в одязі, прикрасах і тому подібне. Але самі носії культурних традицій Сходу відносяться до них спокійно і не випробовують ні єдиного сумніву в істинності шляху, вказуючи на відносність: кожній дитині з різних куточків світу, приміром, теж в обмеженій кількості дають солодке, забороняють довго гуляти в погану погоду – все для його ж блага.

Така ж ситуація і з віровченням Пророка Мухаммада : людина терпить деякі незручності у цьому світі, щоб отримати найкраще місце в наступному(відповідно, останньому).

Українських туристів, що прибули на відпочинок в Туреччину, Єгипет або ОАЕ, дивує щира любов до національного мистецтва і культури. Навряд чи десь можна ще зустріти східну людину, так з насолодою танцюючого "халай" або "дабку" під звуки рідних музичних інструментів. На Сході з дбайливістю відносяться до древніх витворів мистецтва минулих поколінь, порівнюючи їх із справжнім безцінним кладом, який неможливо втратити.

Існує багато спеціалізованих освітніх установ, які спрямовані на вивчення, збереження і подальшу передачу культури народу.

Інша культурна традиція, якій надають велике значення на Близькому Сході, – повага до старших. Воно прищеплюється з самого дитинства, коли батьки учать свої чада проявляти любов і повагу до дідусів і бабусь. Теплі стосунки – обов'язковий атрибут східної сім'ї.

6 березня 2018

Автор:

Оцінити публікацію
Поділитися з друзями в соціальних мережах:
Viber


Залишити коментар або відгук