У V столітті до н. е. грецькі міста-держави отримали перемогу над Персією. Це сприяло не лише загальному розквіту, але і перемозі демократії. У Аргосі, Фокіді, Фівах правлячі аристократичні угрупування були повалені. Жителі цих міст стали практикувати демократичні свободи за прикладом Афін.

Але найбільшого розквіту досягли саме Древні Афіни. Порт, що належить їм, Пірей став основним центром торгівлі в Східному Середземномор'ї. Афіняни також встали на чолі морського союзу, який включив 200 полісів (міст). У союзу була своя казна, а завідували нею афіняни. Усе це зміцнило місто і підняло його авторитет.

Що ж до внутрішньополітичного життя, то воно характеризувалося боротьбою 2-х партій – аристократичною і демократичною. У 462 році до н. е. влада ареопагу була істотно обмежена. Народні зібрання почали грати усе більш істотну політичну роль. Скликалися вони по 4 рази в місяць. На них ухвалювалися закони, оголошувалися війни, полягав світ, розподілялися державні кошти.

Перикл з дружиною Аспасією
Перикл з дружиною Аспасією

Розмір оригіналу:   528x397
Тип: jpg   Дата:

У цей період виділився такий історичний діяч як Перикл. Він став визнаним афінським вождем, а в 443 році до н. е. його обрали стратегом (воєначальником). Ця людина 15 років перебувала при владі. Саме при ньому в народному зібранні стали практикувати таємне голосування.

На усіх скульптурах Перикл зображений в шоломі. Існує припущення, що його голова мала якийсь фізичний дефект. Але, незважаючи на це, стратег мав різнобічну освіту. Він прагнув зробити Древні Афіни центром просвіти усієї Еллади.

Дружиною цієї людини була Аспасія з Мілета. Вона відрізнялася красою і розумом, а у своїй громадській діяльності домагалася рівноправ'я жінок. Жителі міста порівнювали Перикла із Зевсом, а його дружину з Герою – дружиною громовержця. Проте брак цієї пари не був визнаний офіційним, оскільки Аспасія не була афінянкою. Правда, два сини від цього браку отримали афінське громадянство.

При Периклі місто процвітало і було найблагополучнішим і сильнішим серед усіх міст Древньої Греції. У 429 році до н. е. стратег помер. Після цього почався поступовий захід могутнього міста-держави.

31 липня 2019

Автор:

Оцінити публікацію
Поділитися з друзями в соціальних мережах:
Viber


Залишити коментар або відгук